moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Historyczny sztandar dla Muzeum Wojska Polskiego

Bardzo się cieszę, że sztandar trafił do Muzeum Wojska Polskiego i że na tej uroczystości są obecni żołnierze 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego, a więc Ci żołnierze, którzy kontynuują tradycje 4 Pułku. Żołnierze 4. Pułku, którzy wyróżnili się męstwem zarówno w wojnie z bolszewikami, w wojnie o ukształtowanie granic II Rzeczypospolitej, jak i później w wojnie obronnej 1939 roku - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas ceremonii przekazania historycznego sztandaru do Muzeum Wojska Polskiego.

Szef MON wziął udział w uroczystości w Pałacu Prezydenckim, gdzie w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, przedstawiciele fundacji Wolność i Demokracja oraz Muzeum Wojska Polskiego podpisali dokument przekazania odnalezionego po 80 latach sztandaru 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich.

Sztandar ufundowany został przez mieszkańców miejscowości Ejszyszki, ziemi lidzkiej i ziemi mińskiej w 1920 roku w czasie działań wojennych prowadzonych przez Polaków z Bolszewikami, a wręczony pułkowi został 19 kwietnia 1922 roku w Wilnie przez Marszałka Józefa Piłsudskiego.

REKLAMA

- Umiłowanie ojczyzny, poświęcenie, patriotyzm i służba, to drogowskazy wyznaczone przez żołnierzy z 20-lecia międzywojennego, które wciąż w Wojsku Polskim obowiązują - podkreślił minister przypominając bohaterstwo ułanów.


Film: MON

Wojenne dzieje sztandaru wiążą się z losami żołnierzy 4 pułku ułanów i 13 pułku ułanów, którzy weszli w skład Grupy Operacyjnej Kawalerii gen. bryg. Władysława Andersa. 26 września 1939 r. w rejonie Medyki znalazły się dwa lub trzy szwadrony tej grupy ze sztandarami obu pułków. Brak amunicji i beznadziejna sytuacja strategiczna w jakiej znalazły się oddziały rankiem 27 września skłoniły dowódcę 4 pułku ułanów ppłk Ludomira Wysockiego do podjęcia decyzji o kapitulacji. O zmierzchu tego dnia oba sztandary zakopano.

Prezydent przypominając historię sztandaru wojskowego 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich, akcentując tradycję i bohaterstwo żołnierzy tej jednostki, powiedział, że gdy w czasach komunistycznych poszukiwano tego sztandaru, nikt z żołnierzy i tych, którzy byli świadkami jego ukrycia nie ujawnił władzom komunistycznym, gdzie sztandar się znajduje: - Wydobyty został z ukrycia dopiero po 80. latach i dzisiaj w Polsce prawdziwie wolnej, niepodległej i suwerennej wreszcie znajdzie swoje miejsce, tam gdzie powinien być - w Muzeum Wojska Polskiego, gdzie każdy żołnierz pielęgnującego i niosącego w sobie dzisiaj te tradycje 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego będzie mógł ten historyczny sztandar zobaczyć – podkreślił.

Na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku (lata 1971-1973) Muzeum Wojska Polskiego przeprowadziło akcje poszukiwania świadków ukrycia sztandaru i próbę rekonstrukcji tych wydarzeń, uwieńczoną wyprawą poszukiwawczą w okolice Medyki. Analiza topograficzna i praca z wykrywaczem nie dały wówczas pozytywnego rezultatu. Sztandar pozostawał w ukryciu aż do chwili obecnej. - W Polsce prawdziwie wolnej, niepodległej i suwerennej sztandar wojskowy 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich wreszcie znajdzie swoje miejsce, tam gdzie powinien być - mówił prezydent.

Minister Mariusz Błaszczak wyraził przekonanie, że zgodnie z rozkazem Marszałka Piłsudskiego, nakazującym, aby sztandary jednostek wojskowych trafiały po ich rozwiązaniu do Muzeum Wojska Polskiego, sztandar ułanów trafił we właściwe miejsce: - Serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do odnalezienie tego sztandaru. Jestem pewien, że od dziś ten sztandar będzie w miarę możliwości eksponowany w Muzeum Wojska Polskiego. To jest odpowiednie miejsce dla historycznego sztandaru Wojska Polskiego.

Ponieważ odnaleziony sztandar jest mocno zniszczony, z dużymi ubytkami tkaniny i haftów, wymaga on gruntownej konserwacji. Próbki tkaniny poddane zostały badaniom mikrobiologicznym, które oceni rzeczywisty stan zachowania i wytyczy drogę działań konserwatorskich sztandaru.

Źródło: MON

red. PZ

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Amerykanie znów w Drawsku
 
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Online z mistrzami sportu
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Strzelnice dla terytorialsów
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Ukraiński kurs na Zachód
Sprawdzony sojusznik
Amerykanie odmładzają F-16
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Super Warrior w GROM-ie
Dla odważnych i walecznych
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Świętuj z żołnierzami
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Apel Pamięci ku czci bohaterów wojny z bolszewikami
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Szarża „Hallerczyka”
F-16 kończą misję w Estonii
Na misjach święta inne niż zwykle
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Muzeum Józefa Piłsudskiego czeka na gości
Artylerzyści z USA na poligonie, czyli manewr i ogień
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Trwała odporność terytorialsów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Laserowa artyleria US Army
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Jeźdźcy apokalipsy w Płocku
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Wojsko przeciw wirusowi
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Kierunek: misja
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Awanse w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
Bon turystyczny także w wojsku
Polsko-amerykańska współpraca
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Polskie porty bardziej otwarte
Więcej celowników z PCO dla wojska
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Biblią w bolszewików

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO