moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sięgając po Harpii Szpon

To ma być dron bojowy wyposażony w sztuczną inteligencję, a więc supernowoczesny. Dlatego udział Polski w amerykańskim programie „Loyal Wingman” byłby dla nas niezwykle korzystny. Uważam, że opracowanie dronów skrzydłowych dla maszyn załogowych będzie rewolucją technologiczną, która w najbliższej dekadzie, najmocniej zmieni oblicze sił powietrznych na całym świecie.

Harpii Szpon ma być uzbrojonym bezzałogowcem, który na polu walki będzie wykonywać zadania wspólnie z samolotami wielozadaniowymi, wspierając je niczym skrzydłowy. Idea jest taka, aby nie tylko była to maszyna w jak największym stopniu autonomiczna, którą nie będzie sterował z ziemi operator/pilot. Ale również taka, która będzie dysponowała sztuczną inteligencją, pozwalającą jej uczyć się zachowań danego pilota, jego nawyków, przyzwyczajeń, stylu pilotażu, by podczas wspólnie wykonywanych zadań bojowych rozumieć go bez słów. Robot ma zastąpić ludzkiego skrzydłowego w najniebezpieczniejszych lotniczych zadaniach i w takich, których człowiek nie jest w stanie wykonać chociażby z przyczyn biologicznych (np. ze względu na zbyt duże przeciążenia).

Powstanie takiej broni zakłada amerykański program „Loyal Wingman”, do którego – jak zadeklarował minister Mariusz Błaszczak – Polska chciałaby dołączyć. To świetna wiadomość. Może zabrzmi to kontrowersyjne, ale uważam, że opracowanie dronów skrzydłowych dla maszyn załogowych (a nie opracowanie samolotów kolejnych generacji) będzie rewolucją technologiczną, która w najbliższej dekadzie, najmocniej zmieni oblicze sił powietrznych na całym świecie.

Nie mam najmniejszych wątpliwości, że kiedy Harpi Szpon wejdzie do służby, będzie naszym najnowocześniejszym wojennym narzędziem. Moim zdaniem nowocześniejszym nawet niż F-35, gdyż dającym siłom powietrznym i innym rodzajom wojsk zdolności, o których teraz możemy tylko pomarzyć. Jestem przekonany, że Harpii Szpon będzie technologiczną rewolucją także dla rodzimego przemysłu zbrojeniowego.

REKLAMA

Dlatego liczę, że dołączenie do programu odbędzie się na zasadach partnerstwa znanego nam z programu samolotu F-35. Wówczas do Amerykanów przyłączyły się inne państwa i wyłożyły spore pieniądze na prace badawczo-rozwojowe, w zamian za zgodę na produkcję jego komponentów oraz prawa do opracowywanych wspólnie rozwiązań. Gdyby ten mechanizm udało się uruchomić w przypadku „Loyal Wingmana”, stanęlibyśmy u boku USA, ramię w ramię nie tylko jako sojusznik, ale i strategiczny partner w dziedzinie bezpieczeństwa. Tym, którzy śmieją się teraz, że to marzenia ściętej głowy, od razu wyjaśniam, że nie liczę na hale montażowe Harpii Szponów w naszym kraju. Ale nawet produkcja kilku kluczowych podzespołów, wyniesie nasz przemysł na zupełnie inny poziom. Jeśli nie zawalczymy o miejsce w programie, nie będziemy mieć żadnej szansy, by dowiedzieć się, że możemy, że umiemy, że warto.

Warto również mieć świadomość, że Polska jest w tyle w dobrej sytuacji, że nie jesteśmy skazani tylko na rozwiązanie amerykańskie. Gdyby negocjacje z USA w sprawie Harpiego Szponu poszły nie po naszej myśli, a uzyskane korzyści były zbyt małe – pamiętajmy, że zaangażowanie się w projekt i prawa do współprodukcji będą nas kosztowały miliardy dolarów – to podobne projekty bezzałogowców towarzyszących samolotom załogowym realizują (albo realizowały) europejskie koncerny. Na przykład Airbus – LOUT (Low Observable UAV Testbed) czy francuski Dassault nEUROn. Lista wspólnych, europejskich projektów zbrojeniowych z dziedziny lotnictwa jest na tyle długa, że pozwala wierzyć, iż na Starym Kontynencie udałoby się stworzyć innowacyjny, autonomiczny, latający bojowy dron z najwyższej półki.

Krzysztof Wilewski , publicysta portalu polska-zbrojna.pl

autor zdjęć: Boeing

dodaj komentarz

komentarze


Laserowa artyleria US Army
 
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Polskie porty bardziej otwarte
Wojsko przeciw wirusowi
Artylerzyści z USA na poligonie, czyli manewr i ogień
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Dla odważnych i walecznych
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Online z mistrzami sportu
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Apel Pamięci ku czci bohaterów wojny z bolszewikami
Super Warrior w GROM-ie
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Strzelnice dla terytorialsów
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Sprawdzony sojusznik
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Biblią w bolszewików
Świętuj z żołnierzami
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Muzeum Józefa Piłsudskiego czeka na gości
Trwała odporność terytorialsów
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Amerykanie znów w Drawsku
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Bon turystyczny także w wojsku
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kierunek: misja
Szarża „Hallerczyka”
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Polsko-amerykańska współpraca
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Więcej celowników z PCO dla wojska
Na misjach święta inne niż zwykle
F-16 kończą misję w Estonii
Jeźdźcy apokalipsy w Płocku
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Awanse w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Ukraiński kurs na Zachód
Amerykanie odmładzają F-16

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO