moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sięgając po Harpii Szpon

To ma być dron bojowy wyposażony w sztuczną inteligencję, a więc supernowoczesny. Dlatego udział Polski w amerykańskim programie „Loyal Wingman” byłby dla nas niezwykle korzystny. Uważam, że opracowanie dronów skrzydłowych dla maszyn załogowych będzie rewolucją technologiczną, która w najbliższej dekadzie, najmocniej zmieni oblicze sił powietrznych na całym świecie.

Harpii Szpon ma być uzbrojonym bezzałogowcem, który na polu walki będzie wykonywać zadania wspólnie z samolotami wielozadaniowymi, wspierając je niczym skrzydłowy. Idea jest taka, aby nie tylko była to maszyna w jak największym stopniu autonomiczna, którą nie będzie sterował z ziemi operator/pilot. Ale również taka, która będzie dysponowała sztuczną inteligencją, pozwalającą jej uczyć się zachowań danego pilota, jego nawyków, przyzwyczajeń, stylu pilotażu, by podczas wspólnie wykonywanych zadań bojowych rozumieć go bez słów. Robot ma zastąpić ludzkiego skrzydłowego w najniebezpieczniejszych lotniczych zadaniach i w takich, których człowiek nie jest w stanie wykonać chociażby z przyczyn biologicznych (np. ze względu na zbyt duże przeciążenia).

Powstanie takiej broni zakłada amerykański program „Loyal Wingman”, do którego – jak zadeklarował minister Mariusz Błaszczak – Polska chciałaby dołączyć. To świetna wiadomość. Może zabrzmi to kontrowersyjne, ale uważam, że opracowanie dronów skrzydłowych dla maszyn załogowych (a nie opracowanie samolotów kolejnych generacji) będzie rewolucją technologiczną, która w najbliższej dekadzie, najmocniej zmieni oblicze sił powietrznych na całym świecie.

Nie mam najmniejszych wątpliwości, że kiedy Harpi Szpon wejdzie do służby, będzie naszym najnowocześniejszym wojennym narzędziem. Moim zdaniem nowocześniejszym nawet niż F-35, gdyż dającym siłom powietrznym i innym rodzajom wojsk zdolności, o których teraz możemy tylko pomarzyć. Jestem przekonany, że Harpii Szpon będzie technologiczną rewolucją także dla rodzimego przemysłu zbrojeniowego.

REKLAMA

Dlatego liczę, że dołączenie do programu odbędzie się na zasadach partnerstwa znanego nam z programu samolotu F-35. Wówczas do Amerykanów przyłączyły się inne państwa i wyłożyły spore pieniądze na prace badawczo-rozwojowe, w zamian za zgodę na produkcję jego komponentów oraz prawa do opracowywanych wspólnie rozwiązań. Gdyby ten mechanizm udało się uruchomić w przypadku „Loyal Wingmana”, stanęlibyśmy u boku USA, ramię w ramię nie tylko jako sojusznik, ale i strategiczny partner w dziedzinie bezpieczeństwa. Tym, którzy śmieją się teraz, że to marzenia ściętej głowy, od razu wyjaśniam, że nie liczę na hale montażowe Harpii Szponów w naszym kraju. Ale nawet produkcja kilku kluczowych podzespołów, wyniesie nasz przemysł na zupełnie inny poziom. Jeśli nie zawalczymy o miejsce w programie, nie będziemy mieć żadnej szansy, by dowiedzieć się, że możemy, że umiemy, że warto.

Warto również mieć świadomość, że Polska jest w tyle w dobrej sytuacji, że nie jesteśmy skazani tylko na rozwiązanie amerykańskie. Gdyby negocjacje z USA w sprawie Harpiego Szponu poszły nie po naszej myśli, a uzyskane korzyści były zbyt małe – pamiętajmy, że zaangażowanie się w projekt i prawa do współprodukcji będą nas kosztowały miliardy dolarów – to podobne projekty bezzałogowców towarzyszących samolotom załogowym realizują (albo realizowały) europejskie koncerny. Na przykład Airbus – LOUT (Low Observable UAV Testbed) czy francuski Dassault nEUROn. Lista wspólnych, europejskich projektów zbrojeniowych z dziedziny lotnictwa jest na tyle długa, że pozwala wierzyć, iż na Starym Kontynencie udałoby się stworzyć innowacyjny, autonomiczny, latający bojowy dron z najwyższej półki.

Krzysztof Wilewski , publicysta portalu polska-zbrojna.pl

autor zdjęć: Boeing

dodaj komentarz

komentarze


Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
 
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Żołnierze spieszą z pomocą
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Święto sportowców w mundurach
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Ukraiński kurs na Zachód
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Sąd nad systemem
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
13 medali żołnierzy na ringu
Laserowa artyleria US Army
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Attention, Controlled Flight
Amerykanie odmładzają F-16
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Jakie zmiany w mundurówce?
Komisje sejmowe o umowie z USA
Obrady ministrów obrony NATO
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Start w nieznane
Armia donatorów krwi
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Proobronni wspierają potrzebujących
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
HackYeah, czyli programiści na start!
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Świąteczne prezenty od AMW
F-16 kończą misję w Estonii
Dominatorzy biegów na orientację
PGZ pomaga walczyć z pandemią
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Piekło „Pługa”
Wojskowi wspierają medyków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO