moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rozmowy z tymi, którzy przetrwali piekło wojny…

…doświadczyli Auschwitz, nacierali pod Monte Cassino, walczyli na barykadach powstańczej Warszawy czy trwali pod huraganowym ogniem szturmując stolicę III Rzeszy – Berlin. Mimo to żaden z weteranów, który o tym opowiedział w książce „Jedno z moich imion brzmi życie” nie czuje się bohaterem. Nie chcieliby tego piekła przeżyć raz jeszcze. Nie chcieliby, aby okrucieństwo wojny dotknęło ich bliskich. Nigdy więcej wojny! – takie przesłanie przewija się przez wszystkie karty tej wyjątkowej publikacji i być może ostatniego takiego świadectwa, jakie udało się zarejestrować w XXI wieku.

Wyjątkowe spotkania z weteranami?… Wszystkie były wyjątkowe, bo każdy z tych ludzi ma za sobą najdramatyczniejsze chwile, jakich człowiek może doświadczyć – wojna, walka o przetrwanie, przerażenie, głód… My możemy tylko gdybać, wyobrażać sobie, co zrobilibyśmy w podobnej sytuacji. Oszczędzone nam zostało przeżycie graniczne – zabicie drugiego człowieka, niewyobrażalny głód czy uwięzienie w obozie koncentracyjnym.

Wiele wtedy zależy od wychowania – tym kim, a przede wszystkim jakim człowiekiem było się w „normalnych”, pokojowych czasach. Ale trzeba mieć także ten łut szczęścia, że poszło się w prawo, a nie w lewo, że spotkało się na swej drodze CZŁOWIEKA, czasami nawet w nieprzyjacielskim mundurze, że pocisk upadł parę minut później w miejscu, w którym się stało… Trzeba więc na wojnie mieć szczęście, ale trzeba także – mimo wojennej okropności – pozostawać człowiekiem, mieć świadomość dobra i zła – i ta świadomość emanowała z rozmówców książki „Jedno z moich imion brzmi życie”.

Nie mogę ich wymienić wszystkich kilkudziesięciu moich rozmówców, ale moje podejście do życia – nie boje się tego stwierdzenia – zmieniły na pewno spotkania ze Stanisławem Pyrkiem, góralem spod Zakliczyna, który w 1939 roku służył na ORP „Gryfie” i walczył najpierw na spływającym krwią pokładzie tego sławnego okrętu, a później brał udział w obronie Helu. Pan Stanisław żył po wojnie w swych rodzinnych Lusławicach zapomniany przez wszystkich. Niestety, w tym roku odszedł na wieczną wachtę… Udało mi się też porozmawiać na kilka miesięcy przed śmiercią z Chaimem Praisem, ostatnim szwoleżerem II Rzeczypospolitej i weteranem bitwy pod Kockiem. To z jego wypowiedzi zaczerpnięto tytuł do książki – „Jedno z moich imion brzmi życie”. Niezmiernie wzruszające były spotkania z weteranami II Korpusu – Antonim Łapińskim, Brunonem Jankowskim, Józefem Kowalczykiem, prof. Wojciechem Narębskim. Oni niosą w sobie, mimo krwawych doświadczeń spod Monte Cassino, ten „błękit Italii”.


Film: Paweł Sobkowicz / portal polska-zbrojna.pl

Teraz uświadamiam sobie, że właściwie wszystkie te spotkania były bardzo radosne, pogodne. Tyczy się to również powstańców warszawskich, tryskających humorem Juliusza Kuleszy, Witolda Kruczka-Abuładze i nieżyjącego niestety już prof. Jerzego Majkowskiego. Tak, to były spotkania pełne śmiechu! Żadnego dystansu, napuszenia, tej mitologizowanej, oficjalnej „bohaterszczyzny”. Od razu widać było, że to prawdziwi bohaterowie! Choć mogą obrazić się na mnie za te słowa, bo każdy z nich podkreślał na wstępie: „Nie jestem żadnym bohaterem!”. To co wyżej powiedziałem tyczy się również weteranów 1 Armii Wojska Polskiego. Nie mógłby tutaj nie wspomnieć żołnierza 1 Brygady Pancernej, Franciszka Tokarza, komandora Henryka Leopolda Kalinowskiego, który stawiał pierwszy słup graniczny na Odrze i walczył w Berlinie, prof. Marian Fuksa, który był „pensjonariuszem” archipelagu Gułag nim trafił do 1 Brygady Pancernej. I mojej kochanej pani Adeli Żuławskiej – platerówki, która uświadomiła mi, że kromka chleba i pragnienie powrotu do Polski ważniejsza była od wszelkich deklaracji politycznych!

Oni wszyscy, niezależnie gdzie rzuciła ich wojna, gdzie walczyli – walczyli dla Polski. To że udało się zebrać ich wspomnienia w jednym miejscu, jest największą wartością tej książki.

Piotr Korczyński , redaktor „Polski Zbrojnej. Historia”, jeden ze współautorów książki „Jedno z moich imion brzmi życie”

autor zdjęć: PZ

dodaj komentarz

komentarze


Super Warrior w GROM-ie
 
F-16 kończą misję w Estonii
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Amerykanie odmładzają F-16
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Świętuj z żołnierzami
Laserowa artyleria US Army
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wojsko przeciw wirusowi
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Szarża „Hallerczyka”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Polskie porty bardziej otwarte
Na misjach święta inne niż zwykle
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Bon turystyczny także w wojsku
Więcej celowników z PCO dla wojska
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Muzeum Józefa Piłsudskiego czeka na gości
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Amerykanie znów w Drawsku
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Apel Pamięci ku czci bohaterów wojny z bolszewikami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Online z mistrzami sportu
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ukraiński kurs na Zachód
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Kierunek: misja
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Polsko-amerykańska współpraca
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Jeźdźcy apokalipsy w Płocku
Trwała odporność terytorialsów
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Dla odważnych i walecznych
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Strzelnice dla terytorialsów
Biblią w bolszewików
Sprawdzony sojusznik
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Artylerzyści z USA na poligonie, czyli manewr i ogień
Awanse w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO