moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi z Płocka rozpoczynają szkolenie specjalistyczne

Szkolenie specjalistyczne jest kolejnym etapem nauki rzemiosła wojskowego w trzyletnim cyklu szkolenia w jakim uczestniczą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Dzięki niemu podnosić oni będą swoje umiejętności teoretyczne i praktyczne, które są wymagane na zajmowanym stanowisku służbowym.

Po roku intensywnego szkolenia indywidualnego oraz odbyciu czternastodniowego ćwiczenia zintegrowanego w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie żołnierze 64 batalionu lekkiej piechoty z Płocka, wchodzący w skład 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej od 9 listopada rozpoczną kolejny etap szkolenia jakim jest nauka i kształtowanie umiejętności specjalistycznych. Jest to drugi rok szkolenia, który wchodzi w skład trzyletniego cyklu. Nasi „Terytorialsi” w czasie trwania drugiego okresu szkolenia będą ćwiczyć w swoich rejonach odpowiedzialności oraz na najbliżej położonych garnizonowych ośrodkach szkolenia. Dowódcy pododdziałów w swojej działalności szkoleniowej mają możliwość wykorzystania Mobilnych Zespołów Szkoleniowych,w skład których wchodzą byli żołnierze wojsk specjalnych. Dodatkowo żołnierze 6MBOT, którzy zajmują specjalistyczne stanowiska służbowe, kierowani będą do Centrów Szkolenia, w których nabywać będą właściwych umiejętności potrzebnych na polu walki.

Pełny cykl szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej składa się z trzech etapów. Każdy z nich trwa jeden rok. Pierwszy etap to szkolenie indywidualne. Stanowi rodzaj selekcji na kolejne etapy i ma być bazą dydaktyczną z zakresu pomocy medycznej, znajomości zasad działania żołnierza na polu walki i wiedzy teoretycznej. Podczas tego szkolenia wykorzystuje się także platformę e-learningową. Kolejny etap szkolenia skupia się na przydziale żołnierza do konkretnej specjalności wojskowej pełnionej w pododdziale np. saper, medyk czy radiotelefonista. Ten rok w nomenklaturze wojskowej nazywa się etapem szkolenia specjalistycznego. Podczas tego szkolenia żołnierze przygotowywani są do zadań w konkretnej funkcji pełnionej w sekcji, plutonie czy kompanii. To właśnie na tym etapie żołnierze zdobywają liczne uprawnienia, które będą mieli szansę wykorzystać także na rynku cywilnym, wspomagając społeczność lokalną. Ostatnią częścią cyklu jest szkolenie zgrywające pododdziału, gdzie dominuje przede wszystkim nauka pracy w zespole. W tym czasie najważniejsza jest nauka czynności zespołowych z uwzględnieniem uwarunkowań terenu, w którym będą działali „Terytorialsi”, np. miejskiego, górskiego czy wodnego.

REKLAMA

Po zakończeniu trzyletniego okresu szkolenia żołnierze WOT osiągną tzw. status ‘combat ready’ czyli pełną gotowość bojową.

Zadania Wojsk Obrony Terytorialnej
Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju należy m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będą wspierały wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będą stanowić siłę główną.
W szeregach WOT jest obecnie blisko 22 tys. żołnierzy, blisko 90% z nich stanowią ochotnicy, aż 14% to kobiety. W całym kraju chęć służby w WOT zadeklarowało już ponad 40 tys. osób.

* * *
6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu,  62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i w 65 blp Pomiechówku. Brygadą dowodzi pułkownik Przemysław Owczarek. Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy OT. Mazowieccy Terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administracje lokalną.

Tekst: ppor. Jolanta Maciaszek

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Fordy, a nie Nissany
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Testament Polski Walczącej
F-16 kończą misję w Estonii
Kim przekracza granice
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Informacja Prasowa
Z menażką na wakacje
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Online z mistrzami sportu
Na misjach święta inne niż zwykle
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wyzwania polskiej prezydencji
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Szef MON w Żelaznej Dywizji
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Poprady dla zawiszaków
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Terytorialsi nie stracą dodatku
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Powstaną kolejne strzelnice
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Nowe karabinki dla specjalsów
Polskie porty bardziej otwarte
Weterani w pasiece
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Ogromne zainteresowanie Soną
Groty z granatnikiem
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Współzawodnictwo rozwija
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Laserowa artyleria US Army
Response to Emergency
Ubiory ochronne z Maskpolu
Amerykanie odmładzają F-16
„Defender” – pracowity poligon saperów
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wojsko przeciw wirusowi
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Wyjątkowy CWIX
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Kajmany na gąsienicach
Prezydent z wizytą w Drawsku
Prezydent Duda jedzie do USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO