moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rozmowy PGZ i MBDA o projekcie niszczyciela czołgów

Techniczne możliwości integracji efektorów na podwoziach oferowanych przez PGZ były głównym tematem spotkania przedstawicieli Polskiej Grupy Zbrojeniowej i MBDA w Wojskowych Zakładach Uzbrojenia w Grudziądzu. Omówiono także możliwości eksportowe wspólnie opracowanych rozwiązań na rynki trzecie.

Jedna z propozycji niszczyciela czołgów prezentowana przez PGZ na MSPO 2019.

Rozmowy są związane z udziałem PGZ w dialogu technicznym z Inspektoratem Uzbrojenia w programie Ottokar-Brzoza, który zakłada pozyskanie dla Sił Zbrojnych nowych niszczycieli czołgów na podwoziu gąsienicowym. Chociaż program znajduje się w fazie analityczno-koncepcyjnej, PGZ aktywnie przygotowuje się do realizacji potencjalnego zamówienia dla Sił Zbrojnych RP.

Dzisiejsze rozmowy to kolejny krok w rozwijaniu współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej i MBDA. – Naszym priorytetem jest zapewnienie transferu technologii do polskiego przemysłu obronnego, możliwość wejścia w łańcuch dostaw. Połączenie kompetencji PGZ w dziedzinie wozów opancerzonych i oferty naszego partnera zagranicznego potwierdza naszą gotowość do tego, aby dostarczyć polskiej armii sprzęt najwyższej jakości – powiedział Sebastian Chwałek, wiceprezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

PGZ wychodzi naprzeciw potrzebom Zamawiającego. – Proponujemy wojsku wielowariantowe rozwiązanie, które spełnia wszystkie wymagania pod względem zdolności wojskowych, korzyści przemysłowych, a także suwerenności w wykorzystaniu sprzętu - dodał Sebastian Chwałek, wiceprezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Transfer wiedzy i technologii ma zapewnić m.in. gotowość do przeprowadzenia integracji wyrzutni z pojazdami i całym systemem walki, jak również do świadczenia późniejszych usług obsługowych sprzętu. Do tego zapewniamy różne propozycje pozyskiwania rakiet, w tym przypadku pocisku BRIMSTONE – powiedział wiceprezes PGZ.

Oferta PGZ obejmuje cztery konfiguracje niszczycieli czołgów: oprócz platformy BWP-1, to również podwozie PK-9 oraz Uniwersalna Modułowa Platforma Gąsienicowa, a także Modułowe Podwozie Gąsienicowe. Taka modułowa konfiguracja, w postaci trzech demonstratorów, została zaprezentowana podczas kieleckich targów MSPO i została uhonorowana nagrodą Defender. Podpisano wówczas z MBDA UK porozumienie o wspólnym oferowaniu tego rozwiązania na rynki trzecie. PGZ będzie jego liderem i głównym wykonawcą. Wiąże się z możliwością transferu technologii nie tylko samego pocisku, który jest rozwiązaniem zaawansowanym technologicznie, ale także wiedzy i kompetencji potrzebnej do integracji takich pocisków na różnych platformach. W projekcie udział bierze szereg spółek Grupy PGZ – dostawcy podwozi jak HSW, OBRUM czy WZM, ale także integratorzy i potencjalni współproducenci pocisku, jak WZU i MESKO.

***
Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) to jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 50 spółek najważniejszych dla polskiego przemysłu obronnego: zakłady produkcyjne, serwisowe i ośrodki badawcze. Zatrudnia ponad 18 tysięcy pracowników i osiąga ponad 5,5 mld złotych rocznego przychodu. PGZ jest producentem innowacyjnych systemów i rozwiązań wykorzystywanych przez Siły Zbrojne RP i formacje sojusznicze.

Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. posiadają ugruntowane doświadczenie w zakresie remontów, napraw, i modernizacji systemów rakietowych i artyleryjskich oraz integracji systemów uzbrojenia, łączności, identyfikacji i ostrzegania z platformami lądowymi. W procesie pozyskiwania niszczyciela czołgów i dostaw efektorów od zagranicznych dostawców, kompetencje i doświadczenie WZU S.A. w zakresie integracji systemów są niezbędne do przedstawienia Zamawiającemu efektywnego i komplementarnego rozwiązania.

Źródło: PGZ S.A.

red. PZ

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Debata o bezpieczeństwie
Czas nadziei, czas pokoju
Kompetencje warte ponad milion dolarów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Piekło „Pługa”
Francuski most na Odrze
Fińska armia luzuje rygory
MON pomoże uczcić ofiary UPA
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Nie tylko błękitne berety
Prototyp E-7 dla USAF
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Terytorialsi strzelali z nowych Grotów
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
Polska buduje przewagę w kosmosie
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
Fabryka pocisków ziemia–powietrze
Zostać pilotem Apache’a
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Syndrom Karbali
Program „Narew” się rozkręca
„Ślązak” w warsztacie
Polsko-estoński sojusz
Testy autonomicznego Black Hawka
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Pierwsze K9 w Braniewie
Początek wielkiej historii
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
NATO coraz silniejsze
Akcja młodego terytorialsa
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Sztuka spadania
Wypadek w PKW UNIFIL
Lasery dla polskiego wojska
Praktyki w AMW, czyli morska sztafeta
A może studia na WAT?
Borsuki wyszły w pole
PKW Irak ewakuowany
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Historyczny triumf terytorialsa
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Patrol z Syriusza
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Ćwiczą, aby bronić granicy
Szef MON-u: polskie Patrioty nie trafią na Bliski Wschód
Psiakrew, harmata!
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Szkoła pilotów FPV
Ratunek na szczycie
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Taktyka „stopniowego oślepiania”
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Polski sukces w Duńskim Marszu
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Artylerzyści z Węgorzewa w natarciu
Buty żołnierzy po nowemu
Daglezja bez tajemnic
Sejm uchwalił ustawę o SAFE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO