moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Suwalscy terytorialsi na międzynarodowych ćwiczeniach

Na zaproszenie litewskich partnerów delegacja 12 batalionu lekkiej piechoty z Suwałk uczestniczyła w międzynarodowym ćwiczeniu na Litwie z udziałem Ochotniczych Sił Obrony Kraju oraz amerykańskiej Gwardii Narodowej. Podstawę obu formacji tworzą żołnierze-ochotnicy łączący pracę ze służbą wojskową.

Celem dwudniowych ćwiczeń (25-27 października br.) była ocena wyszkolenia pododdziałów z jednostki Ochotniczych Sił Obrony Kraju (lit. KASP) regionu Dainava. Oprócz Litwinów w części praktycznej ćwiczenia brali udział Amerykanie z Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej w Bemowie Piskim. Terytorialsi z Suwałk zostali zaproszeni jako obserwatorzy.

Jak podkreśla dowódca 12 batalionu lekkiej piechoty ppłk Piotr Sulwiński ćwiczenie było doskonałą okazją do zapoznania się ze sposobem realizacji szkoleń w terenie rzeczywistym. Aż 90% epizodów odbywało się poza obiektami wojskowymi.

Porozumienie o współpracy WOT z KASP

Udział w ćwiczeniu to kolejny praktyczny wymiar porozumienia podpisanego w styczniu 2019 roku w Wilnie pomiędzy dowódcami WOT i KASP. Jego realizacją zajmuje się głównie 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej.

Przypomnijmy, że w kwietniu br. suwalscy Terytorialsi dwukrotnie startowali w zawodach KASP na Litwie. W czerwcu litewska delegacja obserwowała współdziałanie żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady OT i Straży Granicznej w ramach ćwiczenia DRAGON-19. W lipcu Litwini zapoznawali się z procesem szkolenia kandydatów do służby w 1PBOT.

Podobne cele i rozwiązania

Aktualnie siły litewskiej formacji wynoszą 5 500 żołnierzy, z których 90% stanowią ochotnicy, a 10% żołnierze zawodowi. Porównywalne proporcje mają też docelowo występować w WOT. Ochotnicy KASP na co dzień również łączą pracę ze służbę wojskową, dlatego ćwiczenia realizowane są głównie w weekendy. Struktura obu formacji jest oparta na zasadzie terytorialności. Głównym zadaniem jest wspieranie lokalnych społeczności w sytuacjach zagrożeń militarnych i niemilitarnych (np. klęsk żywiołowych). KASP, podobnie jak WOT, opiera się na małych, ale samodzielnych i mobilnych pododdziałach, których podstawową komórką są sekcje lekkiej piechoty.

Formacje Obrony Terytorialnej to ważny potencjał wojskowy, liczący w naszej części Europy nawet 300 000 żołnierzy.

Tekst: por. Łukasz WILCZEWSKI

red. PZ

autor zdjęć: KASP1R

dodaj komentarz

komentarze


Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Polsko-amerykańska odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia
Oskarżony Maduro
WOT wspiera służby miejskie w odśnieżaniu
Odpalili K9 Thunder
WOT wciąż pomaga w zwalczaniu skutków ataku zimy
Człowiek, który sprzedał ciszę
Dyplomatyczna gra o powstanie
USA: chcemy Grenlandii
Góral z ORP „Gryf”
Na tronie mistrza bez zmian
Nowe oznakowanie pojazdów Żandarmerii Wojskowej
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Sprzymierzeni z GROM dla kolegów z PTSD
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Morskie roboty do walki z minami
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Budowlane inwestycje w bezpieczeństwo
Ósmy Husarz już wylądował w Ebbing
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Używane Strykery dla Polski, a Rosomaki na eksport
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Legia Akademicka czyli studenci w koszarach
Ferie z WOT – załóż mundur i przejdź szkolenie wojskowe
Nowe Daglezje na nowy rok
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Nowe Abramsy na horyzoncie
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Przeżyj to sam
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koniec bezkarności floty cieni?
Amerykański szogun
W cieniu dumy floty
Terapeutyczny kalendarz – cegiełka na pomoc dla weteranów
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
Terytorialsi wspierają samorządy w walce z zimą
Czas podwodniaków
MON wzmacnia południowo‑wschodnią Małopolskę
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
Skażenie środkiem bojowym jak prawdziwe
Piątka z czwartego wozu
Co nowego w przepisach?
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
PKW „Noteć” – koniec misji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO