moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan

Serdecznie Wam gratuluję. 60 medali to wielki sukces. To efekty waszej pracowitości i determinacji, a to są cechy wspólne sportowców i żołnierzy Wojska Polskiego – mówił minister Mariusz Błaszczak do zawodników, którzy wrócili dziś do kraju. Polska reprezentacja zdobyła na Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych w Wuhan 11 złotych medali, 15 srebrnych i 34 brązowe.

Ponad 200 sportowców wróciło z Chin, gdzie przez ostatnie 10 dni rywalizowali o medale podczas VII Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych. Misja zakończyła się sukcesem – zawodnicy przywieźli z Wuhan aż 60 medali. Polską reprezentację powitano dziś w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego.

– Polska jest z Was dumna – zwrócił się do żołnierzy Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Stanowicie wzór dla ludzi młodych, dla tych którzy pójdą waszym śladem i zostaną sportowcami i dla tych, którzy zostaną żołnierzami Wojskami Polskiego. To niezwykle istotne. Dziękuję wam za to – podkreślił szef MON.

REKLAMA

Zawodnikom w mundurach gratulował także Witold Bańka, minister sportu. – Te 60 medali to powód do dumy i satysfakcji – mówił. Podkreślił także wkład, jaki ma Ministerstwo Obrony Narodowej w rozwoju sportu. – Dziękuję za to, że Wojsko Polskie jest filarem indywidulanego wsparcia sportowców, że w Wojsku Polskim nasi reprezentanci znaleźli swoje miejsce i mogą nie tylko osiągać sportowe sukcesy, ale także służyć ojczyźnie – zaznaczył.

Sportowców witał również gen. broni Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. – Już sam fakt, że zawodnicy zakwalifikowali się do tych igrzysk jest wielkim sukcesem. Tym bardziej cieszy świetny wynik i piąte miejsce w klasyfikacji generalnej – powiedział generał portalowi polska-zbrojna.pl.

W imieniu zawodników głos zabrał kapral Paweł Wojciechowski. Żołnierz w Wuhan zdobył złoty medal w skoku o tyczce. – Melduję wykonanie zadania. My sportowcy-żołnierze zjednoczyliśmy nasze siły w walce, między innymi po to, aby podziękować za wsparcie, jakie Wojsko Polskie daje nam każdego dnia. Nie każdy z nas zdobył medal, lecz każdy z nas dał z siebie wszystko – zaznaczył.

VII Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe w Wuhan rozpoczęły się 18 października. Do rywalizacji o medale przystąpiło 66 reprezentacji. Cel, który postawili sobie przed wylotem Polacy, to zdobycie piątego miejsca w klasyfikacji generalnej. – Udało się, misja została zakończona sukcesem – mówi Jacek Szustakowski, dziennikarz „Polski Zbrojnej”, który obserwował zmagania sportowców w Chinach. – Mieliśmy duże szanse na jeszcze wyższą lokatę, Francuzi wyprzedzili nas zaledwie o krok – komentował.

W sumie podczas igrzysk Polacy zdobyli 11 złotych medali, 15 srebrnych i 34 brązowe. Trenerzy i kibice od początku stawiali na dobry wynik lekkoatletów i pływaków, nie zwiedli się. W tym gronie znaleźli się nawet multimedaliści. Szer. Wojciech Kotowski, który zdobył złoto w pływaniu indywidualnie, a także drużynowo w konkurencji ratownictwo wodne, a szer. Michał Rozmys okazał się najlepszy w biegach na 800 i 1500 metrów. W tej ostatniej konkurencji pokonał nawet medalistę mistrzostw świata kpr. Marcina Lewandowskiego. – Uważam, że należy także docenić srebro szer. Sylwii Zyzańskiej w łucznictwie. W końcu ta dyscyplina to domena Azjatów, podobnie jak badminton. W tej kategorii walczyliśmy z nimi jako jedyni i niewiele nam zabrakło do medalu – dodaje korespondent „PZ”.

Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe odbywają się co cztery lata. Po raz pierwszy żołnierze rywalizowali w 1995 roku w Rzymie, następnie w Zagrzebiu, Katanii, Hajdarabadzie, Rio de Janeiro i Mungyeongu. Podczas siedmiu edycji igrzysk Polacy zdobyli łącznie 194 medale.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON, Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Podaruj upominek kombatantowi
 
Codziennie składamy legunom raport
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
T-72 strzelają na poligonie
Wyzwania polskiej fotoniki
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Niechciany traktat
68W Means Lifesaver
Black Jack ściąga do Polski
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Nowy wiceminister w MON
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Razem się szkolą, razem walczą
101 lat Niepodległej!
Awanse na 11 listopada
Wołyńskie lwie serca
Polacy świętowali niepodległość
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Jani, Miraculously Saved
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Wojsko na Biegu Niepodległości
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Tyraliera terytorialsów
GROM na kursie działań specjalnych
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
PESCO z polskim projektem
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Mroczne serce okupowanej Europy
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Symbol zaklęty w dacie
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Obrona bez polityki
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Logistycy w akcji
Plan modernizacji marynarki wojennej
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Thin Blue Line
Akcja „Niepodległą mamy we krwi” na finiszu
KRS Formoza zachęca mężczyzn do badań
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Nowa spółka lotnicza PGZ
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Klasy wojskowe po nowemu
Eksperyment z przywództwa
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO