moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan

Serdecznie Wam gratuluję. 60 medali to wielki sukces. To efekty waszej pracowitości i determinacji, a to są cechy wspólne sportowców i żołnierzy Wojska Polskiego – mówił minister Mariusz Błaszczak do zawodników, którzy wrócili dziś do kraju. Polska reprezentacja zdobyła na Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych w Wuhan 11 złotych medali, 15 srebrnych i 34 brązowe.

Ponad 200 sportowców wróciło z Chin, gdzie przez ostatnie 10 dni rywalizowali o medale podczas VII Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych. Misja zakończyła się sukcesem – zawodnicy przywieźli z Wuhan aż 60 medali. Polską reprezentację powitano dziś w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego.

– Polska jest z Was dumna – zwrócił się do żołnierzy Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Stanowicie wzór dla ludzi młodych, dla tych którzy pójdą waszym śladem i zostaną sportowcami i dla tych, którzy zostaną żołnierzami Wojskami Polskiego. To niezwykle istotne. Dziękuję wam za to – podkreślił szef MON.

REKLAMA

Zawodnikom w mundurach gratulował także Witold Bańka, minister sportu. – Te 60 medali to powód do dumy i satysfakcji – mówił. Podkreślił także wkład, jaki ma Ministerstwo Obrony Narodowej w rozwoju sportu. – Dziękuję za to, że Wojsko Polskie jest filarem indywidulanego wsparcia sportowców, że w Wojsku Polskim nasi reprezentanci znaleźli swoje miejsce i mogą nie tylko osiągać sportowe sukcesy, ale także służyć ojczyźnie – zaznaczył.

Sportowców witał również gen. broni Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. – Już sam fakt, że zawodnicy zakwalifikowali się do tych igrzysk jest wielkim sukcesem. Tym bardziej cieszy świetny wynik i piąte miejsce w klasyfikacji generalnej – powiedział generał portalowi polska-zbrojna.pl.

W imieniu zawodników głos zabrał kapral Paweł Wojciechowski. Żołnierz w Wuhan zdobył złoty medal w skoku o tyczce. – Melduję wykonanie zadania. My sportowcy-żołnierze zjednoczyliśmy nasze siły w walce, między innymi po to, aby podziękować za wsparcie, jakie Wojsko Polskie daje nam każdego dnia. Nie każdy z nas zdobył medal, lecz każdy z nas dał z siebie wszystko – zaznaczył.

VII Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe w Wuhan rozpoczęły się 18 października. Do rywalizacji o medale przystąpiło 66 reprezentacji. Cel, który postawili sobie przed wylotem Polacy, to zdobycie piątego miejsca w klasyfikacji generalnej. – Udało się, misja została zakończona sukcesem – mówi Jacek Szustakowski, dziennikarz „Polski Zbrojnej”, który obserwował zmagania sportowców w Chinach. – Mieliśmy duże szanse na jeszcze wyższą lokatę, Francuzi wyprzedzili nas zaledwie o krok – komentował.

W sumie podczas igrzysk Polacy zdobyli 11 złotych medali, 15 srebrnych i 34 brązowe. Trenerzy i kibice od początku stawiali na dobry wynik lekkoatletów i pływaków, nie zwiedli się. W tym gronie znaleźli się nawet multimedaliści. Szer. Wojciech Kotowski, który zdobył złoto w pływaniu indywidualnie, a także drużynowo w konkurencji ratownictwo wodne, a szer. Michał Rozmys okazał się najlepszy w biegach na 800 i 1500 metrów. W tej ostatniej konkurencji pokonał nawet medalistę mistrzostw świata kpr. Marcina Lewandowskiego. – Uważam, że należy także docenić srebro szer. Sylwii Zyzańskiej w łucznictwie. W końcu ta dyscyplina to domena Azjatów, podobnie jak badminton. W tej kategorii walczyliśmy z nimi jako jedyni i niewiele nam zabrakło do medalu – dodaje korespondent „PZ”.

Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe odbywają się co cztery lata. Po raz pierwszy żołnierze rywalizowali w 1995 roku w Rzymie, następnie w Zagrzebiu, Katanii, Hajdarabadzie, Rio de Janeiro i Mungyeongu. Podczas siedmiu edycji igrzysk Polacy zdobyli łącznie 194 medale.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON, Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
 
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Ukraiński kurs na Zachód
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Jakie zmiany w mundurówce?
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Obrady ministrów obrony NATO
Start w nieznane
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Żołnierze spieszą z pomocą
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
HackYeah, czyli programiści na start!
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Dominatorzy biegów na orientację
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Proobronni wspierają potrzebujących
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Komisje sejmowe o umowie z USA
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Attention, Controlled Flight
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Amerykanie odmładzają F-16
Sąd nad systemem
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Laserowa artyleria US Army
Święto sportowców w mundurach
Armia donatorów krwi
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
13 medali żołnierzy na ringu
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
F-16 kończą misję w Estonii
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Świąteczne prezenty od AMW
Piekło „Pługa”
Wojskowi wspierają medyków
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO