moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii

W Kwaterze Głównej NATO w Brukseli trwają obrady ministrów państw członkowskich Paktu Północnoatlantyckiego. Tematem rozmów jest między innymi sytuacja w Syrii. – Sojusznicy mają różne poglądy dotyczące rozwiązania konfliktu, jednak w pełni popierają wysiłki ONZ prowadzące do ustabilizowania sytuacji – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu.

W czwartek rozpoczęło się dwudniowe spotkanie ministrów obrony państw członkowskich NATO. Jednym z najważniejszych tematów pierwszego dnia obrad była turecka ofensywa na północno-wschodnie terytoria Syrii. Obszary te są zamieszkane przez Kurdów. Inwazja wojsk tureckich rozpoczęła się w połowie października i wywołała międzynarodowe protesty. Podobnie jak poprzedzająca turecką ofensywę decyzja prezydenta Donalda Trumpa, by wycofać z tego obszaru Syrii wojska amerykańskie. Wzbudziło to ogromne kontrowersje na całym świecie, gdyż Kurdowie walczyli u boku Amerykanów przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu. Po tygodniu walk turecko-kurdyjskich i nałożeniu przez USA sankcji finansowych na Ankarę, został podpisany rozejm. Kurdowie musieli wycofać się z północno-wschodniej części kraju. – W ciągu ostatniego tygodnia zaobserwowaliśmy znaczne ograniczenie aktów przemocy. Zgadzamy się, że musimy ten stan utrzymać, aby znaleźć polityczne rozwiązanie tego konfliktu – mówił w Brukseli Jens Stoltenberg.

Ministrowie obrony państw należących do Paktu Północnoatlantyckiego rozmawiali w Brukseli także o wspólnych operacjach wojskowych. – Wszystkie nasze misje, od Bałkanów Zachodnich po Bliski Wschód, odgrywają kluczową rolę w budowaniu naszego bezpieczeństwa. Cieszę się, że wielu sojuszników potwierdziło swoje zaangażowanie, a nawet zapowiedziało jego zwiększenie, jeśli chodzi o tego typu działania – mówił sekretarz generalny NATO. Deklaracje te dotyczą – jak zauważył Stoltenberg – także inicjatywy 4x30, która zakłada utrzymanie 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów bojowych gotowych do działania w czasie nie dłuższym niż 30 dni.

REKLAMA

Stoltenberg mówił, że kluczowe dla utrzymania bezpieczeństwa jest zapewnienie odpowiedniej ochrony infrastruktury cywilnej. Chodzi o to, aby systemy telekomunikacyjne, w tym także budowana właśnie przez Stany Zjednoczone i państwa partnerskie sieć 5G, działały niezawodnie zarówno w czasie pokoju, jak i kryzysu czy konfliktu. – Oczekuję, że ministrowie uzgodnią wymogi dotyczące oceny ryzyka, które pomogą w identyfikacji i zapobieganiu zagrożeniom cybernetycznym – powiedział.

Obrady w Brukseli będą kontynuowane jutro. W komunikacie wydanym przez polski resort obrony poinformowano, że ministrowie będą rozmawiać m.in. o „wzmocnieniu odstraszania i obrony Sojuszu”, kwestiach finansowych, przyszłości misji Resolute Support a także organizacji szczytu Sojuszu, który w grudniu odbędzie się w Londynie.

Reprezentanci Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Polski i Litwy mają również omówić kwestie związane ze wsparciem Ukrainy. Oprócz tego szef MON Mariusz Błaszczak odbędzie spotkania bilateralne – z ministrem obrony Gruzji Iraklim Garibashvilim, Szwecji – Peterem Hultqvistem, a także z Nicolasem Kayem, Wysokim Przedstawicielem NATO w Afganistanie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
 
Podziemna potęga
Szturmani na Lipie
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Darłowo czeka na śmigłowce
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Obradowała Rada Gabinetowa
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Krwawe walki o Monte Cassino
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
USA nie zacznie wojny z Iranem
F-35 – polska Harpia
They Train Together, They Fight Together
Umowa na Harpie podpisana!
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Double Eagle po nowemu
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Arsenał Iranu
Ważka bliżej
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Defense Without Politics
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
O Patriotach na WAT
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Żyj zdrowiej
We Are All Darfur
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Klasy wojskowe po nowemu
Nowy wiceminister w MON
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Nauka zimowego pływania
Jak gra dowódca, grają wszyscy
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Chciałem walczyć z Niemcami
Czerwoni w odwrocie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Własne interesy Europy
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Iran uderza w USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO