moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
15 medali Polaków na wojskowych igrzyskach

Pierwsze medale na wojskowych igrzyskach w Chinach rozdane! W weekend sportowcy z Polski zdobyli 15 krążków: jeden złoty, cztery srebrne i 10 brązowych. Pod względem liczby zdobytych medali przegrywamy jedynie z Chinami, Rosją i Brazylią. Wśród polskich medalistów VII Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych są m.in. szpadzistki, pływacy czy judocy.

Medalową passę na wojskowych igrzyskach rozpoczęła st. szer. Magdalena Piekarska, która w sobotę zajęła trzecie miejsce w turnieju szpadzistek. Natomiast pierwszy srebrny medal wywalczyła mar. Katarzyna Pawłowska – w niedzielnym wyścigu kolarskim ze startu wspólnego. Wreszcie na najwyższym stopniu podium jako pierwszy stanął szer. Wojciech Kotowski, który w niedzielę wygrał konkurencję holowania manekina na dystansie 50 m. Kotowski zajął również z kolegami trzecie miejsce w sztafecie 4x50 m z przeszkodami i jest jednym z czworga multimedalistów w polskiej reprezentacji. Po dwa medale zdobyli również: szer. Adam Dubiel i szer. Hubert Nakielski (startowali wraz z Kotowskim w brązowej sztafecie oraz zdobyli medale indywidualne) oraz mar. Katarzyna Pawłowska (oprócz medalu indywidualnego wywalczyła z koleżankami srebro w klasyfikacji drużynowej).

St. szer. Magdalena Piekarska odbierając pierwszy dla Polski medal w Wuhan została zdobywczynią 135. krążka w historii startów reprezentantów Wojska Polskiego na letnich wojskowych igrzyskach. – To miłe uczucie, że otworzyłam worek z medalami. Cieszę się bardzo, że mogę zapisać się w historii wojskowego sportu. To mój pierwszy indywidualny medal igrzysk wojskowych. Dotychczas miałam tylko z koleżankami medale w drużynie, więc jest to dla mnie tym cenniejsze osiągnięcie – mówi zawodniczka z Wojskowego Zespołu Sportowego w Białobrzegach.

 
Film: Jacek Szustakowski

Droga do brązowego medalu w turnieju szpadzistek nie była łatwa. Po kwalifikacjach, w fazie pucharowej pierwszy pojedynek st. szer. Magdalena Piekarska stoczyła z Lis Rottler z Luxemburga. – Była to bardzo wyrównana walka. Wygrałam ją jednym trafieniem w doliczonym czasie – komentuje zawodniczka. Kolejne starcie stoczyła ze Larisą Dordevic. – Szwedka pokonała wcześniej Tatianę Gudkovą, utytułowaną Rosjankę. Było to dla mnie dużym zaskoczeniem, ale i też prezentem, gdyż Dordevic była dla mnie łatwiejszą przeciwniczką – dodaje st. szer. Magdalena Piekarska. Polka pokonała Szwedkę 15:3, a w ćwierćfinale stoczyła pojedynek z Sheng Lin, reprezentantką gospodarzy. – Była to dla mnie podwójnie trudna walka. Nie dość, że zmierzyłam się z tegoroczną wicemistrzynią świata, to jeszcze z chińskimi kibicami. To zawsze spore wyzwanie – podkreśla Piekarska. Polka pokonała Chinkę 14:9, a w półfinale jej rywalką została Rumunka Ana Popescu. Nasza szpadzistka przegrała z bardziej utytułowaną szpadzistką 11:15. Rumunka, która zamknęła Polce drogę do finału, w walce o złoty medal przegrała 10:11 z Chinką Yiwen Sun.

Polska reprezentacja szermiercza zdobyła w weekend dwa medale. W niedzielę miejsce na podium wywalczyła szer. Małgorzata Kozaczuk. Zajęła trzecie miejsce w turnieju szablistek. Do 1/16 finału awansowała bez walki – wylosowała wolny los. O awans do ćwierćfinału walczyła z koleżanką z reprezentacji szer. Angeliką Wątor. Pokonała ją 15:8. W półfinale stoczyła zaś ciężki bój z Rosjanką Olgą Nikitiną. Jej rywalka prowadziła 14:12 i do zwycięstwa potrzebowała tylko jednego trafienia. Polka jednak ambitnie walczyła o zmianę rezultatu i to ona zadała trzy trafienia z rzędu zapewniając sobie zwycięstwo. W półfinale jej rywalką była reprezentantka gospodarzy Jarui Qian. Chinka dopingowana przez około dwa i pół tysiąca kibiców wygrała 15:11. W finale przegrała natomiast 11:15 z Rosjanką Ianą Jegorian.

Natomiast mar. Katarzyna Pawłowska – zdobywczyni dwóch srebrnych medali w niedzielnym wyścigu kolarskim ze startu wspólnego – już w sobotę wraz z szer. Agnieszką Skalniak miała szansę otworzyć polski worek z medalami. Właśnie te zawodniczki jako pierwsze w reprezentacji Wojska Polskiego wystartowały w finałowych zawodach – w jeździe indywidualnej na czas. Niestety Polkom nie udało się wedrzeć do czołówki, w której znalazły się bardziej doświadczone i utytułowane rywalki. Pierwszymi medalistkami chińskich igrzysk zostały: Francuzki Severine Eraud i Juliette Labous oraz Chinka Hongyu Liang. Eraud trasę o długości 15 km 950 m pokonała w 21 min 23,278 s i zaledwie o 0,037 s pokonała swoją rodaczkę. Natomiast reprezentantka gospodarzy straciła do zwyciężczyni ponad 22 s. Nasze zawodniczki uplasowały się na pozycjach 9. (Skalniak) oraz 11. (Pawłowska). – Liczyłem na bardziej udany debiut naszych kolarek. Wierzę, że stać je na zdobycie medalu w rywalizacji indywidualnej i drużynowej - mówił po zakończeniu rywalizacji w jeździe indywidualnej na czas st. chor. sztab. mar. Robert Rapsiewicz, trener-koordynator kolarskiej reprezentacji Wojska Polskiego. Kolarki nie zawiodły trenera w kolejnych zmaganiach. Pawłowska finiszowała na drugiej pozycji, a w klasyfikacji drużynowej Polki zdobyły srebro.

Humory w polskiej reprezentacji znacznie się poprawiły po zdobyciu pierwszego złotego medalu. Wywalczył go w rywalizacji w ratownictwie wodnym szer. Wojciech Kotowski, który w niedzielę wygrał konkurencję holowania manekina na dystansie 50 m. W finale uzyskał czas 29,34 s. Srebro – z czasem 30,34 s – wywalczył drugi z Polaków szer. Hubert Nakielski. Trzecie miejsce zajął Brazyliczyk Guilherme Rosolen – do zwycięzcy stracił 0,43 s. Wszyscy medaliści poprawili dotychczasowy rekord CISM (Międzynarodowa Rada Sportu Wojskowego) należący od 2010 roku do Niemca Christiana Ertela. W sumie nasi ratownicy wodni zdobyli już w Wuhan cztery medale. Brązowe wywalczyli: szer. Adam Dubiel w konkurencji super ratownik, na dystansie 200 m oraz sztafeta z przeszkodami 4x50 m (Kotowski, Dubiel, Nakielski, szer. Cezary Kępa).

Cztery medale zdobyli również polscy judocy. Na trzecim stopniu podium stanęli: szer. Eliza Wróblewska (w kategorii -70 kg), szer. Piotr Kuczera (-90 kg), szer. Arleta Podolak (-57 kg) i szer. Beata Pacut (-78 kg). Wróblewskiej drogę do finału zamknęła Włoszka Alessandra Prosdocimo, Podolak – Brazylijka Rafaela Silva, a Pacut – Holenderka Iris Benjamins.

Natomiast trzy krążki zdobyli w weekend "klasyczni" pływacy. Jedyny srebrny medal wywalczył szer. Konrad Czerniak w konkurencji 50 m stylem motylkowym. Dwa brązowe zdobyły sztafety: kobieca 4x100 m stylem zmiennym (w składzie: szer. Alicja Tchórz, szer. Aleksandra Polańska, szer. Paulina Peda, szer. Alexandra Iwanowska) i męska 4x200 m stylem wolnym (szer. Kacper Majchrzak, szer. Jan Hołub, szer. Filip Zaborowski, szer. Radosław Kawęcki).

Polskie medale w Wuhan:
złoty:
szer. Wojciech Kotowski (pływanie – ratownictwo wodne, konkurencja: holowanie manekina na dystansie 50 m

srebrne:
szer. Katarzyna Pawłowska (kolarstwo – wyścig ze startu wspólnego)
mar. Katarzyna Pawłowska, mar. Justyna Kaczkowska, szer. Agnieszka Skalniak, szer. Edyta Jasińska (kolarstwo – wyścig ze startu wspólnego, klasyfikacja drużynowa)
szer. Konrad Czerniak (pływanie – 50 m stylem motylkowym)
szer. Hubert Nakielski (pływanie – ratownictwo wodne, konkurencja: holowanie manekina na dystansie 50 m),

brązowe:
st. szer. Magdalena Piekarska (szermierka – szpada)
szer. Małgorzata Kozaczuk (szermierka – szabla)
szer. Eliza Wróblewska (judo – kategoria -70 kg)
szer. Piotr Kuczera (judo – kategoria -90 kg)
szer. Arleta Podolak (judo – kategoria -57 kg)
szer. Beata Pacut (judo – kategoria -78 kg)
szer. Alicja Tchórz, szer. Aleksandra Polańska, szer. Paulina Peda, szer. Alexandra Iwanowska (pływanie – sztafeta 4x100 m stylem zmiennym)
szer. Kacper Majchrzak, szer. Jan Hołub, szer. Filip Zaborowski, szer. Radosław Kawęcki (pływanie – sztafeta 4x200 m stylem wolnym)
szer. Adam Dubiel (pływanie – ratownictwo wodne, konkurencja: super ratownik, dystans 200 m)
szer. Wojciech Kotowski, szer. Adam Dubiel, szer. Hubert Nakielski, szer. Cezary Kępa (pływanie – ratownictwo wodne, sztafeta z przeszkodami 4x50 m)

Klasyfikacja medalowa (po zakończeniu 49 konkurencji):
1. Chiny 26 złotych, 9 srebrnych, 9 brązowych
2. Rosja 10 – 10 – 11
3. Brazylia 2 – 6 – 8
4. Francja 2 – 5 – 6
5. Uzbekistan 2 – 2 – 2
5. Ukraina 2 – 2 – 2
7. Polska 1 – 4 – 10
8. Korea Południowa 1 – 1 – 3
9. Słowenia 1 – 1 – 0
10. Białoruś 1 – 0 – 0
10. Bułgaria 1 – 0 – 0

SZUS , korespondencja z Wuhan z Chin

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Sonda dla Jastrzębia
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Na straży nieba
Polska szykuje się do produkcji Panter
Generał z cienia
Minister obrony RFN w Polsce
Powietrzne cysterny dla Polski
Sojusz Madrytu i Warszawy
Święto DGRSZ
Krok w stronę pokoju
Mundur, medale i duma
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Marsz gąsienicowych kolumn
Zbrodnicza farsa
Podróż w ciemność
Sportowe jubileusze
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Musztra i marsz ubezpieczony
Premier powołał nową wiceminister obrony
Ratunek na polu walki
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Apetyt Smoka rośnie
Szermierze i pięściarki na podium
Kraków zaprosił weteranów
Orka tuż, tuż
Niebo bez dominacji
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Stała baza wojsk USA w Polsce
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Pancerny Poznań
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Innowacje dla bezpieczeństwa
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
AMW oferuje mieszkania
Zełenski traci Order Orła Białego?
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
F-35 Changes Everything
„Strzała weterana” spaja środowisko
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Koło zamachowe gospodarki
Podchorążowie w dżungli
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Trening działań połączonych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Ważne decyzje w Brukseli
Królestwo pojazdów
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Umowa na pociski do Patriotów
Bez zmian w emeryturach
Równanie z „Iksem”
Polski wkład w operację „Overlord”
Wsparcie ma znaczenie
Śmierć w sercu Azji
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Bursztynowa Dywizjo, ognia!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO