moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Wuhan zapłonął olimpijski znicz

W chińskim Wuhan niezwykle uroczyście zainaugurowano VII Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe. Zanim zapłonął olimpijski znicz przez główną arenę sportową igrzysk przemaszerowali w różnobarwnych żołnierskich mundurach sportowcy ze 109 krajów. Biało-czerwonych wprowadził na stadion chorąży reprezentacji Wojska Polskiego plut. Piotr Małachowski.

Polacy i żołnierze pozostałych armii defilowali przed główną trybuną, na której zasiadł m.in. Xi Jinping, prezydent Chińskiej Republiki Ludowej. Jako ostatni, zgodnie z olimpijskim ceremoniałem, weszli na płytę stadionu Wuhan Sports Center reprezentanci gospodarzy. Chiny reprezentować będzie podczas igrzysk 553 żołnierzy. Po przemarszu głośno dopingowanej przez widzów ekipy odbyła się ceremonia podniesienia na maszt flag Chińskiej Republiki Ludowej i Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (CISM), a formułę o otwarciu igrzysk wygłosił prezydent Xi Jinping. Następnie do sportowców zwrócił się Thomas Bach, prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Jego wystąpienie odtworzono na telebimie. Sternik MKOl podkreślił, że Chińska Republika Ludowa obchodzi właśnie 70. rocznicę powstania. Z tej okazji pogratulował prezydentowi tego kraju oraz jego wszystkim mieszkańcom.

Po części oficjalnej blisko 60 tysięcy widzów czekała artystyczna uczta. Inauguracja chińskich igrzysk była wprost bajeczna. Płk Herve Piccirillo, prezydent CISM, już kilka godzin przed ceremonią otwarcia zapewniał dziennikarzy na konferencji prasowej, że będzie ona niezwykła. Mówił, że takiej jeszcze nie było w historii wojskowych igrzysk. I okazało się, że to wcale nie był ukłon w stronę gospodarzy, których bardzo chwalił za znakomite przygotowanie imprezy. Setki żołnierzy oraz młodych artystów zafundowało bowiem widzom moc przeżyć, w efektowny sposób przedstawiając rozwój cywilizacji. Wrażenia artystyczne spotęgowały efekty specjalne, osiągnięte dzięki zastosowaniu najnowszych technologii. Zapierający dech w piersiach był m.in. przejazd pociągu wokół płyty stadionu. Hologram był tak realistyczny, że widzowie mieli wrażenie, że naprawdę wysiadali z niego pasażerowie.

W bajeczne przedstawienie wpleciono ceremonię zapalenia olimpijskiego znicza. Dziesięcioosobową sztafetę z ogniem olimpijskim zakończył były znakomity chiński koszykarz Liu Yudong.

W VII Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych o 329 kompletów medali w 27 dyscyplinach sportu rywalizować będzie rekordowa liczba zawodników – 9308, w tym 67 mistrzów olimpijskich i świata. Polskę reprezentować będzie w 17 dyscyplinach sportu 202 sportowców. Pierwsze medale zostaną rozdane już jutro. W dziewięciu finałach powalczą pływacy. Kolarze i kolarki rywalizować będą na trasie jazdy indywidualnej na czas. Natomiast w judo zakończą walki zawodniczki w kategorii 48 kg. Do walki o medale z pewnością włączą się biało-czerwoni, a pierwszy krążek, który wywalczą będzie 135. w historii startów polskich żołnierzy w letnich wojskowych igrzyskach.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Maj polskich żywych torped
Ojciec chrzestny bojowego wozu piechoty Borsuk
Taniec na „Orle”
Kursy podoficerskie po nowemu
Szwedzi z Piorunami
Buzdygan Internautów – głosowanie
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Obiekty ze Wschodu nad Polską. Wojsko wprowadziło ograniczenia
Nowy starszy podoficer w SGWP
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Ostatnia minuta Kutschery
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Together on the Front Line and Beyond
Partnerstwo Polski i Litwy
Partnerstwo daje siłę
Premier wojenny
Kierunek Rumunia
Medycyna pod ostrzałem
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Invictus, czyli niezwyciężony
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Medal Honoru dla Ollisa
Outside the Box
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Sprawdzili się na macie i w ringu
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
„Ratownik” o krok bliżej
Kolejne Husarze prawie gotowe
Oko na Bałtyk
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Amunicja dla Pilicy i Rosomaków zamówiona
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
Co nowego w przepisach?
To nie mogło się udać, ale…
HIMARS-y w Rumunii
Zimowi podhalańczycy
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
GROM szkoli przyszłych operatorów
Są zarzuty dla zatrzymanego pracownika MON-u
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bojowy duch i serce na dłoni
Podwyżki coraz bliżej
Zatrzymanie pracownika MON-u
Pracownik MON-u szpiegował – służby mają dowody
Litwa stawia na poligony
Na styku zagrożeń
Zmiana warty na wschodniej granicy
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Żołnierze zdominowali zapaśniczą imprezę mistrzowską
Terytorialsi konstruktorami dronów
Gladius wzmacnia armię
Terytorialsi niosą pomoc po wypadku na torach
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO