moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wsparcie dla saperów

Smutny dzień w polskiej amii. W jednostkach wojskowych w całym kraju trwa żałoba, z powodu śmierci trzeciego sapera poszkodowanego 8 października w Kuźni Raciborskiej. Żołnierze nie ustają jednak w próbach pomocy pozostałym poszkodowanym. Jutro w Płocku odbędzie się zbiórka krwi na rzecz dwóch rannych saperów, którzy cały czas przebywają w szpitalu.

– Od samego początku planowaliśmy przyłączyć się do akcji „Niepodległą mamy we krwi” zorganizowaną przez Wojskowy Instytut Wydawniczy i Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Legion. Chcieliśmy bowiem uczcić odzyskanie przez Polskę niepodległości, a także promować ideę honorowego krwiodawstwa w środowisku służb mundurowych – mówi Karol Krajewski, koordynator oddział HDK w Płocku. – Nie sądziliśmy jednak, że wydarzy się tragedia, w której ranni zostaną żołnierze. Kiedy tylko się o tym dowiedzieliśmy, wspólnie z żołnierzami z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej postanowiliśmy zorganizować zbiórkę specjalnie dla nich – dodaje.

A chodzi o zdarzenie z 8 października, kiedy podczas próby neutralizacji niewybuchu w Kuźni Raciborskiej poszkodowani zostali żołnierze. Dwóch zginęło na miejscu, a trzeci saper zmarł wczoraj. Kolejnych dwóch cały czas przebywa w szpitalu. To właśnie na ich rzecz jutro w Płocku odbędzie się zbiórka krwi.

REKLAMA

– Spotykamy się jutro pod siedzibą Wojskowej Komendy Uzupełnień przy ulicy Kilińskiego 12, gdzie od godz. 9 do 13 na ochotników będzie czekał mobilny punkt poboru krwi – mówi koordynator. Dodaje, że swoją obecność potwierdzili już żołnierze, strażacy, funkcjonariusze Straży Miejskiej, ale krew może oddać każdy. – Przyłączcie się do nas, każda kropla krwi ma znaczenie! – apeluje.

Akcja, która odbędzie się jutro w Płocku, to nie jedyna inicjatywa na rzecz poszkodowanych, którą zorganizowali krwiodawcy. Podobne wydarzenia odbywały się w całym kraju, m. in. w Braniewie. Tam, zbiórkę zorganizował Wojskowy Klub Honorowych Dawców Krwi, który działa przy 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej. Jak mówi st. chor. sztab. Sebiastian Jaszak, prezes HDK, żołnierze z jednostki bardzo chętnie włączają się w tego typu inicjatywy, nie zawiedli także tym razem. – Podczas obchodów 25-lecia naszej brygady zorganizowaliśmy akcję pod hasłem „Niepodległą mamy we krwi”, podczas której 37 osób oddało ponad 16 i pół litra krwi – mówi. – Zaledwie kilka dni później w odpowiedzi na apel, zorganizowaliśmy kolejną, właśnie na rzecz rannych saperów. Udało nam się pozyskać ponad 8 i pół litra krwi od 19 ochotników – dodaje.

Pozyskana podczas akcji na rzecz saperów krew, jest zabezpieczana w centrach krwiodawstwa i w razie potrzeby trafi do rannych żołnierzy. Jednak w razie konieczności, będą mogli ją otrzymać także inni potrzebujący. – Krew to lek, który ratuje życie, a nie można go pozyskać w inny sposób niż od drugiej osoby. Nie bądźmy obojętni, dzielmy się tym co najcenniejsze, to przecież nic nie kosztuje – mówi sierż. Robert Kowalewski, prezes Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi Legion.

To właśnie wspólnie z HDK Legion, Wojskowy Instytut Wydawniczy zorganizował akcję „Niepodległą mamy we krwi”. Naszym celem było szerzenie idei honorowego krwiodawstwa, a także oddanie hołdu tym, którzy walczyli o niepodległość naszego kraju. Od września 2018 roku, kiedy akcja wystartowała, wzięło w niej udział ponad tysiąc osób, które oddały łącznie ponad 633 litry krwi. Ale nie zwalniamy tempa i liczymy na więcej. Aby zachęcić naszych czytelników do przyłączenia się do akcji, zorganizowaliśmy konkurs. Codziennie pięć osób ma szansę wygrać cenne nagrody ufundowane przez sklepy Militaria.pl, Helikon Tex, ZoKart, a także od „Polski Zbrojnej”. Wystarczy oddać honorowo krew, swoją donację uwiecznić na zdjęciu, a następnie zarejestrować ją na portalu Legionu (można to zrobić za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji na telefony komórkowe). Koniecznie trzeba zaznaczyć, że krew została oddana w ramach akcji „Niepodległą mamy we krwi”. Ale to nie wszystko. Spośród wszystkich uczestników wylosujemy także szczęśliwców, którzy otrzymają sygnety, multitoole, plecaki, koszulki, czapki, a nawet możliwość skoku w tandemie z żołnierzami Jednostki Woskowej Komandosów. W puli nagród znajdują się także upominki podarowane przez osoby i instytucje, którym idea krwiodawstwa nie jest obojętna. Prezydent Andrzej Duda przekazał na ten cel wieczne pióro. Specjalne zestawy upominków przygotowało też m.in. Centrum Weterana, 18 Dywizja Zmechanizowana, Wojska Obrony Terytorialnej czy Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Krew w ramach akcji można oddać w dowolnym centrum krwiodawstwa lub podczas akcji organizowanych przez żołnierzy i kluby honorowych krwiodawców. A te odbywają się w całym kraju. Ważne, aby donacja została zarejestrowana na portalu do 11 listopada. Szczegółowy regulamin akcji, listę nagród, a także terminy akcji znajdziecie na portalu Legionu.

Nie zwlekajcie, przyłączcie się do naszej akcji. Wspólnie udowodnijmy, że „Niepodległą mamy we krwi”!

MM

autor zdjęć: Artur Orzechowski

dodaj komentarz

komentarze


Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
 
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Przeciwlotnicy w drodze do USA
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Strzelnice dla terytorialsów
Polskie porty bardziej otwarte
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Super Warrior w GROM-ie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Bon turystyczny także w wojsku
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Na misjach święta inne niż zwykle
Trwała odporność terytorialsów
Polsko-amerykańska współpraca
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Świętuj z żołnierzami
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Chemicy do zadań specjalnych
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Dla odważnych i walecznych
Online z mistrzami sportu
Więcej celowników z PCO dla wojska
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Kierunek: misja
Amerykanie znów w Drawsku
Tak się zostaje prymusem
Amerykanie odmładzają F-16
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Sprawdzony sojusznik
Laserowa artyleria US Army
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
F-16 kończą misję w Estonii
Szarża „Hallerczyka”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Biblią w bolszewików
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Ukraiński kurs na Zachód
Wojsko przeciw wirusowi
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO