moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo

Polscy strzelcy startowali we wszystkich Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych, w których programie było strzelectwo. W pięciu imprezach zdobyli siedem medali: złoty oraz po trzy srebrne i brązowe. W Wuhan ten dorobek postara się powiększyć 18-osobowa reprezentacja, której liderem jest aktualny mistrz świata w strzelectwie szer. Tomasz Bartnik.

Tylko raz strzelectwo nie znalazło się w programie wojskowych igrzysk – w 2003 roku w Katanii. W Wuhan w tej dyscyplinie do rozdania będą 24 komplety medali, w tym osiem w strzelaniu do rzutków. Konkurencje trap i skeet dopiero po raz drugi będą rozgrywane na Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych, a po raz pierwszy wystartują w nich biało-czerwoni.

W Chinach barw Wojska Polskiego będą bronić: w konkurencjach pistoletowych – por. mar. Sławomira Szpek, mat Agnieszka Korejwo, mar. Joanna Tomala, szer. rez. Agata Nowak, mł. chor. mar. Piotr Daniluk, st. bosm. Radosław Podgórski, mar. Tomasz Wawrzonowski i szer. rez. Oskar Miliwek; w strzelaniu z karabinu – st. szer. Agnieszka Nagay, szer. rez. Aleksandra Szutko, szer. rez. Aneta Stankiewicz, mł. chor. Robert Kraskowski, st. kpr. Bartosz Skorupa i szer. Tomasz Bartnik; w strzelaniach do rzutków – szer. rez. Natalia Szamrej, szer. rez. Piotr Kowalczyk, szer. rez. Tomasz Pasierbski i szer. rez. Jaromir Wojtasiewicz.

REKLAMA

Liderem ekipy jest niewątpliwie szer. Tomasz Bartnik. 29-letni strzelec z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i sekcji strzeleckiej CWKS Legia Warszawa w 2018 roku na mistrzostwach świata w Changwon wywalczył złoty medal w konkurencji karabin dowolny 3x40 strzałów. Polak został pierwszym w historii polskiego strzelectwa mistrzem świata w strzelaniu w trzech postawach – klęczącej, leżącej i stojącej. Złotym medalem w Korei Południowej zapewnił sobie przepustkę na igrzyska olimpijskie w Tokio. Natomiast miesiąc przed igrzyskami wojskowymi w Wuhan Bartnik wywalczył złoty i brązowy medal na mistrzostwach Europy w Bolonii. Zwyciężył w rywalizacji drużynowej w nieolimpijskiej konkurencji strzelanie z karabinu z 50 m z postawy leżąc. Z Marcinem Majką i Danielem Romańczykiem uzyskali wynik 1878,3 pkt., ustanawiając rekord świata. W tej samej konkurencji Bartnik zdobył brązowy medal w rywalizacji indywidualnej.

– Mistrz świata potwierdził w Bolonii, że jest dobrze przygotowany do igrzysk w Wuhan. Myślę, że w Chinach będzie najjaśniejszym punktem naszej reprezentacji. Mam nadzieję, że powalczy o medal w rywalizacji indywidualnej, jak i z kolegami w klasyfikacji drużynowej – mówi st. chor. mar. Jacek Dagil, kapitan strzeleckiej reprezentacji Wojska Polskiego na igrzyska w Chinach. Chorąży żałuje, że drużyny „w karabinie” nie może jeszcze wzmocnić utalentowany junior Maciej Kowalewicz, który na czempionacie Starego Kontynentu w Bolonii wywalczył w rywalizacji juniorów brąz w konkurencji karabin dowolny 3x40 strzałów. – Mam nadzieję, że niedługo zostanie żołnierzem i wtedy drużyna z nim i mistrzem świata w składzie będzie bardzo mocna – dodaje kapitan.

Rywalizacja strzelców na wojskowych igrzyskach od lat stoi na wysokim poziomie. W składzie większości reprezentacji są najlepsi strzelcy krajowi. Przy silnej konkurencji trudno będzie znacznie poprawić dorobek medalowy polskich strzelców. Chorąży Dagil liczy, że może o medal w drużynie powalczą zawodnicy strzelający z pistoletu. Wierzy również w dobry debiut na igrzyskach naszych specjalistów od strzelania do rzutków. Kapitan strzeleckiej reprezentacji przypomina, że pół roku przed igrzyskami Piotr Kowalczyk i Jaromir Wojtasiewicz w zawodach Pucharu Świata w Zjednoczonych Emiratach Arabskich byli o krok od awansu do finału w trapie.

Powodów do optymizmu jest więcej. Przed kilkunastoma dniami na Regionalnych Mistrzostwach CISM (Międzynarodowa Rada Sportu Wojskowego) w Salzburgu mat Agnieszka Korejwo z Wojskowego Klubu Sportowego Flota Gdynia, uzyskała maksymalny wynik 300 pkt, strzelając w drugiej części konkurencji pistolet sportowy 30+30 strzałów. W Wuhan wraz z nią w drużynie o medal powalczą: por. mar. Sławomira Szpek, mar. Joanna Tomala i szer. rez. Agata Nowak. Ta pierwsza zawodniczka jest jedynym sportowcem w reprezentacji Wojska Polskiego, który po raz szósty wystartuje w wojskowych igrzyskach. Warto zaznaczyć, że zawodniczka z gdyńskiego WZS w swoich pięciu startach na wojskowych igrzyskach wywalczyła cztery medale. W 1999 roku w Zagrzebiu zajęła drugie miejsce w strzelaniu z pistoletu sportowego, a w 2011 roku w Rio de Janeiro była dwukrotnie druga w konkurencji pistolet sportowy 30+30 strzałów (indywidualnie i w drużynie) oraz trzecia w „pistolecie szybkostrzelnym”.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
 
Podaruj upominek kombatantowi
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Eksperyment z przywództwa
Unwanted Treaty
Plan modernizacji marynarki wojennej
Obrona bez polityki
KRS Formoza zachęca mężczyzn do badań
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Logistycy w akcji
Klasy wojskowe po nowemu
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Thin Blue Line
T-72 strzelają na poligonie
GROM na kursie działań specjalnych
Symbol zaklęty w dacie
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
Razem się szkolą, razem walczą
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Akcja „Niepodległą mamy we krwi” na finiszu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Polscy lekkoatleci pokazali moc
PESCO z polskim projektem
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Mroczne serce okupowanej Europy
Reserves Win Wars
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Trudna droga
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Nowa spółka lotnicza PGZ
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Tyraliera terytorialsów
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Ludzie niebezpiecznej profesji
Wyzwania polskiej fotoniki
Jani, Miraculously Saved
Nowy wiceminister w MON
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
Wojsko wchodzi w kadr
Wołyńskie lwie serca
Niechciany traktat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO