moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Festiwal orkiestr w mundurach

Nasza wolność to przede wszystkim bezpieczeństwo. Dziś Polska jest bezpieczna dlatego, że jesteśmy w najpotężniejszym sojuszu, w NATO. Jesteśmy w sojuszu od 20 lat. Znaleźliśmy się w sojuszu ze względu na to, że dysponujemy siłą militarną, że Wojsko Polskie jest świetnie wyszkolone, że jest sprawnie dowodzone. Dzięki profesjonalizmowi żołnierzy Wojska Polskiego przez te 20 lat osiągnęliśmy silną pozycję w sojuszu północnoatlantyckim – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas otwarcia Festiwalu orkiestr w mundurach.

W sobotę w Warszawie odbył się Festiwal z udziałem muzyków Wojska Polskiego oraz służb podległych MSWiA. Podczas festiwalu prawie 400 muzyków z siedmiu orkiestr zagrało ponad 130 utworów. Koncertowi, który został zorganizowany w ramach obchodów 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO, towarzyszył największy w kraju piknik wojskowy.

W swoim wystąpieniu szef MON mówił o współpracy Wojska Polskiego z wojskami państw NATO. Jak zaznaczył, podczas wielu rozmów z dowódcami wojsk sojuszniczych często słyszy słowa uznania za ich profesjonalizmu, zaangażowania i ofiarności. To świadczy m. in. o tym, że jesteśmy dobrym i wiarygodnym sojusznikiem. - Jesteśmy aktywni w ramach sojuszu północnoatlantyckiego. Nasi żołnierze służą na misjach, nasi żołnierze są np. na Łotwie, są w Rumunii. Żołnierze sojuszu północnoatlantyckiego są w Polsce. Są żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Zjednoczonego Królestwa, Rumuni i Chorwaci, którzy wspólnie ćwiczą, wspólnie podnoszą swoje umiejętności. Siłą NATO jest solidarność. – mówił szef MON.

REKLAMA


Film: MON

Przypominając wydarzenia, które w tym roku wpisywały się w obchody 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO, szczególnie defiladę Silni w sojuszach oraz pikniki, szef MON podkreślił, że zawsze były to okazje do spotkań i dobrych rozmów z polskimi żołnierzami. - Wspólnie bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami, wspólnie bądźmy dumni z żołnierzy Wojska Polskiego – powiedział szef MON.

Na sobotnim festiwalu, który zgromadził ponad 20 tys. gości zaprezentowała się Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Wrocławia, Marynarki Wojennej z Gdyni, Sił Powietrznych z Poznania oraz Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego z Warszawy. Do wojskowych dołączyły orkiestry MSWiA – Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza, Orkiestra Reprezentacyjna Policji z Warszawy oraz Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Nadarzyna.


Film: MON

W trakcie imprezy na gości czekało wiele niespodzianek – m.in. taniec Rosomaków, prezentacja wyszkolenia żołnierzy Żandarmerii Wojskowej i show policjantów na motocyklach.

Koncertowi towarzyszył największy w Polsce piknik wojskowy. Przed stadionem PGE Narodowym na ponad 60 stoiskach promocyjnych zaprezentowany został najnowocześniejszy sprzęt wojskowy – pojazdy kołowe i gąsiennicowe, wyposażenie indywidualne żołnierzy. Wśród pojazdów były czołgi Leopard, moździerz samobieżny RAK, pojazdy wojsk specjalnych MATV MRAP czy jeden z najnowszych sprzętów będących na wyposażeniu jednostek Wojska Polskiego – samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy POPRAD. Była okazja, żeby zobaczyć infrastrukturę szpitala polowego wraz z wyposażeniem oraz Kołowy Transporter Opancerzony Rosomak w wersji medycznej. Dzięki obecności służb mundurowych podległych MSWiA goście mogli zapoznać się również ze sprzętem policji, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej.


Film: MON

Na pikniku obecni byli żołnierze z zespołów rekrutacyjnych działających w ramach kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, gdzie można było zapoznać się z warunkami jakie trzeba spełnić, aby wstąpić w szeregi Wojska Polskiego. Do wstąpienia w swoje szeregi zachęcała m. in. 18 Dywizja Zmechanizowana.

Na wojskowym pikniku nie mogło zabraknąć wojskowej kuchni polowej. Tym razem kucharze wojskową grochówka poczęstowali 7000 osób.

Festiwal rozpoczął się minutą ciszy. Publiczność w ten sposób oddała hołd zmarłemu Marszałkowi Seniorowi Kornelowi Morawieckiemu.

Źródło: MON

red. PZ

autor zdjęć: Źródło: MON

dodaj komentarz

komentarze


Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
 
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Żołnierze dzieciom
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Thin Blue Line
68W Means Lifesaver
Trening medyczny przed misją
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
68W znaczy ratownik
JWK i podchorążowie, czyli trening przed misją
Bożeny do modyfikacji
Żołnierze na podium lekkoatletycznych mistrzostw
Rozpoczynamy nową erę
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Groty i VIS-y dla armii
Nóż komandosa zdobyty
Kolejne Raki dla wojska
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Iranian Chess Game
Snajper walczy także z wiatrem
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowa misja i nowy sprzęt
Lotem przeciw bolszewikom
Jubileuszowa Armia Fight Night w Lublinie
Niezwyciężeni znowu trenują
Wypadek saperów
Gavia na Atlantyku
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Ostatni bój wojny obronnej
Polska nie pozostanie osamotniona
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Cienka niebieska linia
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
„Albatros” już na wodzie
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Silesian Life Pictures
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
„Operacja Wuhan”: Badminton, łucznictwo, tenis
Klasy wojskowe po nowemu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Rescue Like You Would in a War
Jani, cudem ocalony
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Niechciany traktat
Raki strzelały na Bałkanach
Sosnkowski przywrócony
Fort zagłady
Nowy rok akademicki w szpitalu na Szaserów
„Operacja Wuhan”: Kolarstwo i triatlon
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Nowy wiceminister w MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO