moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tajemnice średniowiecznej bitwy

Na polach Grunwaldu zakończyły się VI badania archeologiczne „W pogoni za legendą”. Prace prowadzi Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku we współpracy z archeologami i poszukiwaczami z całej Polski. Specjaliści znaleźli m.in. ponad 60 grotów strzał i bełtów kuszy, fragment miecza, topory, części oporządzenia jeździeckiego oraz srebrne krzyżackie szelągi.


Fot. zwiadowcahistorii.pl

Badania gruntów pod wsią Grunwald w województwie warmińsko-mazurskim trwają już od pięciu lat. Odbywają się pod kierunkiem Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, ale muzealników wspierają archeologowie i poszukiwacze amatorzy z różnych stron Polski, a także np. z Litwy, Danii i Wielkiej Brytanii. Głównym celem badań archeologicznych jest odnalezienie militariów związanych z bitwą z 15 lipca 1410 roku, ustalenie dokładnego miejsca głównego starcia, a także odkrycie mogił osób poległych w bitwie pod Grunwaldem.

W połowie września rozpoczął się szósty etap prac badawczych. W poszukiwaniach śladów bitwy z Krzyżakami uczestniczyło 70 osób, wśród nich studenci oraz absolwenci archeologii z uniwersytetów w Łodzi, Gdańsku i we Wrocławiu. W pracach udział wzięli także poszukiwacze z litewskiego stowarzyszenia eksploracyjnego oraz detektoryści z całej Polski. Jak wyglądały prace badaczy? Dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, dr Szymon Drej, tłumaczył, że odkryte w ziemi przedmioty detektoryści przekazywali archeologom z uprawnieniami, którzy na bieżąco opisywali znaleziska i miejsce wydobycia artefaktu.

REKLAMA

– W tym roku poszukiwania prowadziliśmy na terenach położonych na zachód od ruin kaplicy pobitewnej. W ciągu tygodnia przeszukaliśmy blisko 80 hektarów – mówi Ewelina Miksa z muzeum w Stębarku. Pracownicy muzeum są bardzo zadowoleni z tegorocznych badań. Udało się bowiem znaleźć artefakty o znaczeniu muzealniczym i historycznym. – Znaleźliśmy zabytki, które z pewnością można powiązać z bitwą grunwaldzką. Odkryliśmy ponad 60 sztuk grotów ze strzał oraz bełtów od kuszy. Do tych cenniejszych znalezisk zaliczamy głowicę miecza, którą datujemy na lata 1360-1420. Zbiory muzeum wzbogaciły się także o bodziec gwiaździsty i dwie srebrne monety krzyżackie – opowiada Ewelina Miksa.


Film: Zwiadowca Historii

Poszukiwacze odkryli także elementy oporządzenia jeździeckiego i rzędu końskiego, m.in. wędzidła, ostrogi, strzemiona i dużą liczbę podków końskich. Znaleziono także monety z ostatnich kilku wieków oraz liczący kilka tysięcy lat grot z epoki brązu i połowę rzymskiej monety.

Przez ostatnich kilka lat archeologowie i poszukiwacze pasjonaci znaleźli na tym terenie ponad tysiąc artefaktów, z czego przynajmniej 300 związanych jest z bitwą grunwaldzką. Badacze wciąż mają nadzieję, że uda im się odnaleźć nieodkryte dotąd groby poległych. – W latach 80. ubiegłego wieku odnaleziono szczątki ponad 200 osób, ale trzeba pamiętać, że poległych w czasie bitwy było kilka tysięcy. Mamy więc jeszcze dużo pracy do wykonania – podkreśla Ewelina Miksa.


Fot. zwiadowcahistorii.pl

Muzealnicy przyznają, że do tych najcenniejszych zbiorów wydobytych z ziemi należy np. znaleziony w 2017 roku stempel do tłoczenia późnośredniowiecznych druków, tzw. inkunabułów. – Cennym zabytkiem jest również przetopiona bryłka srebra, którą odkryto w pobliżu kaplicy. Odkrycie tego przedmiotu poza kaplicą może wskazywać, że odnaleźliśmy miejsce, gdzie palone były ciała przed pochówkiem – dodaje pracownik muzeum.

Kolejne badania archeologiczne w województwie warmińsko-mazurskim pod kierunkiem Muzeum Bitwy pod Grunwaldem mają ruszyć w sierpniu 2020 roku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: zwiadowcahistorii.pl

dodaj komentarz

komentarze


Czerwoni w odwrocie
 
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Defense Without Politics
USA nie zacznie wojny z Iranem
Iskra – dama polskiego lotnictwa
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Darłowo czeka na śmigłowce
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Double Eagle po nowemu
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Nauka zimowego pływania
Iran uderza w USA
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Ważka bliżej
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Jałta była zdradą naszych sojuszników
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Nowy wiceminister w MON
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Obradowała Rada Gabinetowa
O Patriotach na WAT
Podziemna potęga
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
F-35 – polska Harpia
Klasy wojskowe po nowemu
Własne interesy Europy
Żyj zdrowiej
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Umowa na Harpie podpisana!
Chciałem walczyć z Niemcami
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
They Train Together, They Fight Together
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Krwawe walki o Monte Cassino
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Szturmani na Lipie
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
We Are All Darfur
Arsenał Iranu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO