moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowa liga piłkarska wystartowała

To pierwsze tego typu rozgrywki w Wojsku Polskim. W poniedziałek i środę na pięciu boiskach zainaugurowana została liga piłkarska o puchar szefa Sztabu Generalnego WP. W rozgrywkach bierze udział 11 drużyn. Jesienią odbędzie się pięć kolejek. Zwycięzcę poznamy w maju 2020 roku.

W rozgrywkach miało brać udział 12 drużyn, jednak przed inauguracyjnym spotkaniem z udziału w rywalizacji o puchar szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego wycofała się reprezentacja Żandarmerii Wojskowej. Dlatego w grupie wschodniej, do której ją przydzielono, o ligowe punkty walczy pięć drużyn: 16 Dywizji Zmechanizowanej, 18 Dywizji Zmechanizowanej, 3 Flotylli Okrętów, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Natomiast w grupie zachodniej grają ekipy: 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, 12 Dywizji Zmechanizowanej, 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i Dowództwa Garnizonu Warszawa. W rundzie jesiennej, która zakończy się 21 października, odbędzie się pięć kolejek spotkań.

W inauguracyjnej kolejce w grupie wschodniej 16 Dywizja Zmechanizowana zremisowała 1:1 z 3 Flotyllą Okrętów, a drużyna Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych wygrała 6:2 z zespołem z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Natomiast w grupie zachodniej 11 Dywizja Kawalerii Pancernej pokonała 2:0 reprezentację Dowództwa Garnizonu Warszawa, 12 Dywizja Zmechanizowana rozgromiła 5:0 ekipę z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, a w „bratobójczym” pojedynku drużyn reprezentujących Skrzydła Lotnictwa Taktycznego górą byli lotnicy ze Świdwina – zespół 1 SLT pokonał 5:2 ekipę 2 SLT.

Do jedynego remisu w pięciu spotkaniach doszło w Giżycku, gdzie drużyna 16 DZ gościła marynarzy z 3 FO. Pierwszą bramkę zdobyli w 47. minucie z rzutu karnego gospodarze. Natomiast goście wyrównali w 67. minucie. Gola na wagę punktu strzelił mat Mateusz Wachowiak. – Otrzymałem idealne podanie od mar. Adriana Bukowskiego i udało mi się pokonać bramkarza gospodarzy Kamila Ulmana, z którym miałem okazję grać w reprezentacji Wojska Polskiego – opowiada piłkarz. Drużyna z 3 FO była zadowolona, że z Giżycka wraca z punktem, gdyż na spotkanie inaugurujące ligę przyjechała w okrojonym składzie. – Na mecz pojechało tylko 13 piłkarzy, w tym pięciu z podstawowego składu. Poza tym do Giżycka dotarliśmy bez bramkarza. Dlatego z konieczności w bramce musiał stanąć piłkarz z pola, st. mar. Radosław Kostuch – wyjaśnia mat Wachowiak.

Marynarz Kostuch nie obronił tylko strzału z rzutu karnego. W drugiej kolejce, w meczu z 18 Dywizją Zmechanizowaną, na stadionie w Gniewinie w bramce marynarzy stanie ten, który ostatnio był rezerwowym. – Nasz „etatowy” bramkarz przeszedł ostatnio do sił powietrznych. Ale jakoś rozwiążemy ten problem. Najważniejsze, że w ogóle mamy długo oczekiwaną ligę. Wreszcie poczuliśmy się jak prawdziwi ligowcy – dodaje czołowy strzelec w drużynie marynarzy.

W grupie zachodniej najbardziej wyrównane spotkanie odbyło się w Bolesławcu, gdzie drużyna 11 Dywizji Kawalerii Pancernej podejmowała reprezentantów Dowództwa Garnizonu Warszawa. – Goście byli solidnie przygotowani do meczu. Na dodatek mieli bardzo dobrych bramkarzy. Zmienili się po przerwie i muszę przyznać, że ten drugi bramkarz był lepszy od pierwszego – mówi st. chor. sztab. Tomasz Mucha, zastępca szefa Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu 11 DKPanc. Jednak obaj bramkarze musieli wyciągać piłkę z siatki. Pierwszego gola strzelił w 23 minucie st. szer. Marcin Łojko, a drugiego w 61 minucie szer. Denis Dec.

Rozgrywki ligowe zakończą się w przyszłym roku. W rundzie wiosennej zaplanowano mecze półfinałowe oraz o miejsca 5-11. Zostaną rozegrane w dniach 21-23 kwietnia. Natomiast zwycięzcę ligi poznamy 6 maja. W tym dniu odbędzie się wielki finał oraz spotkanie, w którym stawka będzie trzecie miejsce.

SZUS

autor zdjęć: archiwum Sztabu Generalnego WP

dodaj komentarz

komentarze


Drukowanie dronów
 
Ewakuacja Polaków z Izraela
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
GROM’s DNA
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Wypadek Rosomaka
The Power of Infrastructure
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Więcej na obronność, silniejsze NATO
K2. Azjatycka pantera
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Terytorialsi z Dolnego Śląska najlepiej wysportowani
Pancerny kot w polskim wojsku
Pierwsze oficerskie gwiazdki
NATO przechodzi do działania
Podejrzane manewry na Bałtyku
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku
Polki wicemistrzyniami Europy w szabli
Pionierski dron
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Podróż w ciemność
Dzień, który zmienił bieg wojny
Musimy być szybsi niż zagrożenie
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Flyer, zdobywca przestworzy
Nowa dostawa Homarów-K
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Kajakami po medale
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Planowano zamach na Zełenskiego
Świat F-35
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Marynarka świętuje i zaprasza na okręty
Gen. Szkutnik o planach 18 Dywizji
Polska z dodatkowym wsparciem sojuszników
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Odbudowa obrony cywilnej kraju
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Bałtyk – wciąż bezpieczny czy już nie?
Rakiety dla polskich FA-50
Ratownik w akcji
Strażnicy polskiego nieba
Wyższe stawki dla niezawodowych
Śmierć gorsza niż wszystkie
„Różycki” zwodowany
Na Dolnym Śląsku „Wakacje z WOT” coraz popularniejsze
Policjanci w koszarach WOT
Inwestycja w żołnierzy
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Święto sportów walki w Warendorfie
Specjalsi pod nowym dowództwem
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO