moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mazurski test mobilności i współdziałania

Wojskowe kolumny pokonywały dziesiątki kilometrów po drogach publicznych, jednocześnie żołnierze prowadzili działania taktyczne. W ćwiczeniach „Bull Run” brały udział pododdziały 15 Brygady Zmechanizowanej i Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Sojusznicy zaprosili do współdziałania także saperów z Kazunia i artylerzystów z Węgorzewa, wspierało ich lotnictwo.

„Bull Run” to ćwiczenia, które regularnie odbywają się na Mazurach. Uczestniczą w nich żołnierze ze stacjonującej w regionie Batalionowej Grupy Bojowej NATO, a także z 15 Brygady Zmechanizowanej. Celem szkolenia jest integracja sojuszniczych pododdziałów, a także test mobilności wojsk.

REKLAMA

Działania wojska tradycyjnie rozpoczął alarm. Z koszar wyjechały amerykańskie czołgi Abrams i bojowe wozy piechoty Bradley, brytyjskie pojazdy rozpoznawcze Jackal, samobieżne wyrzutnie rakiet M92 Volcano z Chorwacji oraz system obrony przeciwlotniczej Oerlikon rumuńskich sił zbrojnych. Razem z wojskami NATO ćwiczył 1 Batalion Zmechanizowany 15 Brygady wyposażony m.in. w samobieżne moździerze Rak i bojowe wozy piechoty, a także stacjonująca na Mazurach kompania czołgów Leopard 2A5 z 1 Brygady Pancernej.

Tuż po zajęciu rejonu ześrodkowania żołnierze przegrupowali się. Część z nich, w liczących po kilkanaście pojazdów kolumnach, udała się na wyznaczone wcześniej pozycje w rejonie Ełku, Orzysza czy Olecka. Aby do nich dotrzeć, każda z kolumn musiała pokonać od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów po drogach publicznych i bezdrożach. Po raz pierwszy do działania zaangażowano także żołnierzy z 2 Pułku Saperów z Kazunia. Przywieźli oni na Mazury most MS-20 Daglezja, który umożliwił sojusznikom pokonanie przeszkody wodnej.

– Tego typu działania ćwiczymy regularnie. Chodzi o to, aby sprawdzić możliwości przemieszczania się ciężkiego sprzętu po wąskich mazurskich drogach – mówi mjr Piotr Półbratek, zastępca dowódcy 1 Batalionu Zmechanizowanego 15BZ. – Ważnym elementem jest także współpraca z władzami lokalnymi. Aby ciężkie pojazdy mogły przemieszczać się po drogach publicznych, trzeba wcześniej ustalić w porozumieniu z samorządem trasę ich przejazdu, uwzględniając przy tym nośność dróg i mostów – dodaje.

Jednak zajęcie wcześniej wyznaczonych pozycji to był dopiero początek. Żołnierze spędzili bowiem w terenie kilkanaście godzin. – Każdy pododdział realizował przydzielone zadania taktyczne wynikające z przyjętego wariantu działania dostosowanego do specyfiki prowadzenia działań w różnego rodzaju terenie – przyznaje mjr Półbratek.

Kiedy żołnierze operowali w terenie, dużo działo się także na poligonie. Zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia, część pododdziałów otrzymała rozkaz, aby zabezpieczyć działanie wojsk i prowadzić działania przeciwhybrydowe. Wówczas razem z sojusznikami na poligon wyjechali wojskowi z 11 Mazurskiego Pułku Artylerii i ich armatohaubice Krab. Działania artylerzystów wspierało lotnictwo.

Ćwiczenia „Bull Run” zakończyły się w nocy. – W tego typu działaniach zawsze najtrudniejsza jest synchronizacja. Mamy do czynienia z różnego rodzaju sprzętem, w dodatku z pięciu armii NATO – relacjonuje major. – Trzeba naprawdę nie lada wysiłku, aby wszystko odbyło się dokładnie tak, jak to wcześniej zaplanowaliśmy, aby każdy pojazd zaangażowany do działania znalazł się w określonym miejscu o odpowiednim czasie. Ale mogę powiedzieć, że jestem zadowolony z tego, jak przebiegła ta edycja ćwiczenia „Bull Run”, wszystkie zadania postawione przez gen. bryg. Norberta Iwanowskiego, dowódcę brygady, zostały wykonane – podsumowuje mjr Półbratek.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 15 GBZ

dodaj komentarz

komentarze


Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
 
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Żołnierze dzieciom
Sosnkowski przywrócony
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Groty i VIS-y dla armii
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Silesian Life Pictures
Polska nie pozostanie osamotniona
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Rozpoczynamy nową erę
Klasy wojskowe po nowemu
Ostatni bój wojny obronnej
Spadkobiercy pamięci kleeberczyków
Trening medyczny przed misją
68W znaczy ratownik
„Operacja Wuhan”: Kolarstwo i triatlon
Nóż komandosa zdobyty
Jani, cudem ocalony
Armia Fight Night z amerykańskim akcentem
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Fort zagłady
Żołnierze będą zarabiać więcej
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Iranian Chess Game
Bożeny do modyfikacji
Nowy rok akademicki w szpitalu na Szaserów
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Kolejne Raki dla wojska
„Hubal” – ostatni zagończyk
JWK i podchorążowie, czyli trening przed misją
„Albatros” już na wodzie
Żołnierze na podium lekkoatletycznych mistrzostw
„Operacja Wuhan”: Pięciobój morski
Offset z „Wisły”
„Operacja Wuhan”: Badminton, łucznictwo, tenis
Rescue Like You Would in a War
Snajper walczy także z wiatrem
Gavia na Atlantyku
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Wypadek saperów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Nowy wiceminister w MON
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Niechciany traktat
Cienka niebieska linia
Jubileuszowa Armia Fight Night w Lublinie
Ostatni polski bastion
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Jak upadała Warszawa
Thin Blue Line
68W Means Lifesaver
Nowa misja i nowy sprzęt
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Lotem przeciw bolszewikom
Leopardem wirtualnie
Niezwyciężeni znowu trenują
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO