moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Groźny jak Tallboy

Waży 5,4 tony i zawiera materiał wybuchowy o sile odpowiadającej ponad trzem tonom trotylu. Potężna bomba lotnicza z czasów II wojny światowej została odkryta na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu. Nurkowie z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpoczęli już wstępne przygotowania do zneutralizowania bomby nazywanej Tallboy.

– Z tak dużym niewybuchem nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia – przyznaje kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, rzecznik 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Brytyjski Tallboy (w tłumaczeniu: Wysoki Chłopak) ma długość 6,4 metra i waży około 5,4 tony. Co ważniejsze, zawiera ona blisko 2,4 tony mieszanego materiału wybuchowego, który w przeliczeniu daje siłę równą ponad trzem tonom trotylu. Tallboy był jedną z największych bomb lotniczych II wojny światowej. Brytyjczycy używali ich m.in. do bombardowania schronów, w których stacjonowały niemieckie okręty podwodne. Egzemplarz odkryty w Świnoujściu przez 74 lata spoczywał zagrzebany w mule Kanału Piastowskiego. W jego sąsiedztwie codziennie przepływały miejskie promy, łączące wyspy Wolin i Uznam.

Na ślad bomby natrafili pracownicy firmy pogłębiającej tor wodny Świnoujście – Szczecin. Informacja o znalezisku została przekazana marynarce wojennej. W tym tygodniu pod wodę zeszli nurkowie minerzy z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. – Przeprowadzili oględziny znaleziska i potwierdzili jego autentyczność– przyznaje kmdr ppor. Lewandowski. Dziś w szczecińskim Urzędzie Wojewódzkim zebrał się sztab kryzysowy. – Mamy kilka wariantów neutralizacji bomby, ale każdy wiąże się z określonymi komplikacjami. Wypracowanie najlepszej metody wymaga jeszcze szeregu analiz – przyznaje rzecznik 8 FOW.

REKLAMA

Począwszy od sierpnia marynarze ze świnoujskiej flotylli przeprowadzili już dwie operacje niszczenia niewybuchów odkrytych podczas prac przy torze do Szczecina. Stara amunicja znaleziona na Zalewie Szczecińskim oraz Kanale Piastowskim była umieszczana na okręcie, przerzucana na jeden z morskich poligonów i niszczona. Ale odkryte wcześniej niewybuchy były dużo mniejsze. Teraz czeka ich jednak znacznie poważniejsze wyzwanie. Z pewnością niszczenie bomby będzie się wiązało z ewakuacją sporej liczby mieszkańców. – Zbyt wcześnie jednak, by mówić o szczegółach. Jesteśmy dopiero po pierwszym, wstępnym spotkaniu – informuje Agnieszka Muchla z Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie i dodaje: – Mieszkańcy Świnoujścia i turyści nie powinni się niepokoić. Bomba przeleżała na dnie kanału dziesiątki lat. Jest mało prawdopodobne, by teraz samoistnie eksplodowała. Odkrycie bomby nie spowoduje przerw w kursowaniu promów.

Stare niewybuchy w Świnoujściu i okolicach odkrywane są regularnie. Na przełomie lat 30. i 40. Niemcy stworzyli w mieście bazę Kriegsmarine z zapleczem szkoleniowym i potężnym arsenałem. Pod koniec wojny uciekając przed Armią Czerwoną zatopili sporą część amunicji. Samo miasto w marcu i kwietniu stało się celem alianckich nalotów. 16 kwietnia 1945 roku brytyjskie bombowce zdołały poważnie uszkodzić pancernik „Lȕtzow”, który cumował na obecnym Kanale Piastowskim. Odkryta teraz bomba Tallboy to najpewniej pozostałość po tamtym ataku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Archiwum 8.FOW, Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
 
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Weterani znów staną na macie
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Online z mistrzami sportu
Zbiegowie z innego świata
W MON o polsko-słowackiej współpracy
PGZ będzie obecna na MSPO
Szkolenie wodne podhalańczyków
Rakiety z Mesko w F-35
Na misjach święta inne niż zwykle
Groty z granatnikiem
Powstaną kolejne strzelnice
Ogromne zainteresowanie Soną
Współzawodnictwo rozwija
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
F-16 kończą misję w Estonii
Żołnierze w sztafecie pomocy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Kolejne Groty dla wojska
Ułańska szarża
Kraby w Bolesławcu
Polskie porty bardziej otwarte
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Prezydent Duda jedzie do USA
Wojsko ma ofertę dla cywili
Ofensywa Tuchaczewskiego
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Wojsko przeciw wirusowi
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Laserowa artyleria US Army
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Amerykanie odmładzają F-16
Ochotnicy na ratunek
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
16 sekund Liberatora
Brawurowe zagony motorowe
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
„Defender” – pracowity poligon saperów
Most do współpracy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO