moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie

Znakomitym finiszem popisał się szer. rez. Szymon Sajnok na ostatnim etapie 74. Wyścigu Dookoła Hiszpanii. 22-letni Polak na mecie w Madrycie wywalczył trzecią lokatę. W hiszpańskim wyścigu czterokrotnie zajmował miejsce w czołowej dziesiątce. Szer. rez. Sajnok jest ubiegłorocznym mistrzem świata w wyścigu omnium, czyli wieloboju w kolarstwie torowym.

22-letni szer. rez. Szymon Sajnok z powodzeniem startuje nie tylko na szosie, ale i na torze. Fot. Jacek Szustakowski

Ambitny kolarz, który zaczynał karierę w klubie Cartusia Kartuzy, jechał do Hiszpanii z nadzieją odniesienia zwycięstwa etapowego. Swojej szansy szukał na etapach, na których o końcowe zwycięstwo rywalizowali sprinterzy. Szer. rez. Szymon Sajnok był dziewiąty na trzecim etapie, szósty na czwartym i dziesiąty na 14. Wreszcie na 21., czyli ostatnim etapie wywalczył miejsce na podium. Jednak nadzieję na odniesienie zwycięstwa odebrali mu, pierwszy na mecie, Holender Fabio Jakobsen i drugi – Irlandczyk Sam Bennett.

– Szkoda, że Szymonowi nie udało się pokonać rywali. Tak niewiele mu zabrakło do wywalczenia pierwszej lokaty. Ale i tak bardzo się cieszę z wyników, jakie osiągnął w debiucie w wielkim wyścigu – mówi st. chor. sztab. mar. Robert Rapsiewicz z gdyńskiego Wojskowego Zespołu Sportowego, który do niedawna był jednym z trenerów kolarstwa w klubie z Kartuz. To największy dotychczasowy sukces Sajnoka na trasie.

Warto zaznaczyć, że szer. rez. Szymon Sajnok największy sukces w karierze odniósł na torze – w zeszłym roku w Holandii wywalczył tytuł mistrza świata w wyścigu omnium (wieloboju w kolarstwie torowym). Przygodę z kolarstwem zaczynał na szosie w klubie Cartusia Kartuzy. Jako junior był mistrzem Polski w jeździe indywidualnej na czas. W zeszłym roku już jako torowy mistrz świata triumfował na szosie w klasyfikacji generalnej 61. Wyścigu Dookoła Mazowsza. Tegoroczny sezon nie zaczął się dla niego zbyt pomyślnie. W grudniu z powodu przeziębienia musiał zrezygnować ze startu w torowym Pucharze Świata w Berlinie. Przerwa w treningach odbiła się w późniejszych startach, m.in. w mistrzostwach świata na torze, które odbyły się w Pruszkowie. Dlatego szansy na medal na torze zamierza poszukać na październikowych mistrzostwach Europy w Holandii. – Szkoda, że mistrzostwa w Apeldoorn kolidują z wojskowymi igrzyskami w Chinach. Szymek musi szukać punktów do kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w Tokio i dlatego nie może bronić barw Wojska Polskiego w Wuhan – mówi chor. Rapsiewicz.

W klasyfikacji generalnej 74. Wyścigu Dookoła Hiszpanii zwyciężył 29-letni Słoweniec Primoż Roglić, a szóste miejsce zajął najlepszy z Polaków Rafał Majka. Roglić to były skoczek narciarski. Został pierwszym kolarzem ze Słowenii, który został triumfatorem jednego z trzech największych wyścigów, czyli Tour de France, Giro d'Italia i Vuelta a Espana. Na trasie do Madrytu koszulkę lidera zdobył na 10. etapie – po zwycięstwie w jeździe indywidualnej na czas. Słoweniec nie stracił już koszulki dla najlepszego kolarza do mety w Madrycie. Drugiego w klasyfikacji generalnej Hiszpana Alejandro Valverde wyprzedził o 2 min 33 s.

Należy odnotować, że szer. rez. Szymon Sajnok dzięki finiszom z peletonu w tegorocznej Vuelecie został pierwszym Polakiem od blisko 20 lat, który potrafi rywalizować na mecie etapu wielkiego touru z najlepszymi sprinterami na świecie. Wcześniej udawało się to Zbigniewowi Spruchowi, który w warszawskiej Legii odbywał zasadniczą służbę wojskową. Spruch trzykrotnie finiszował jako trzeci na etapach Giro d'Italia w 1996 i 1998 roku, a w 2000 roku wywalczył tytuł wicemistrza świata wśród zawodowców. 

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Bułgarzy patrzą na Wizjery
ORP „Wodnik” zimową porą
Polska będzie zbrojna!
PFM bez tajemnic
„Delty” w komplecie
Together on the Front Line and Beyond
Buzdygany – nagradzamy najlepszych
Nowe zdolności podniebnego strażnika
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Zacięta walka o medale pod siatką
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Polska i Szwecja dla bezpiecznego na Bałtyku
Łask z amerykańską akredytacją
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Nowy system w miejsce AWACS-ów
Miliard złotych na bezpieczeństwo Małopolski
Nie ma nudy
Strzelnice wojskowe: reaktywacja
Nasz jedyny
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Pentagon nad Wisłą? MON ma inny pomysł.
Saperzy z dronami
Cyberatak na szpital. Do akcji ruszyli terytorialsi
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Gala MMA coraz bliżej
Nie stracić głowy w razie zagrożenia
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Prosta droga do wojska
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przeszedł certyfikację
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Siła współpracy
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Prezydenckie weto dla SAFE
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Dezinformacja: element wojny XXI wieku
Polska w NATO: od aspiranta do filaru wschodniej flanki
Piekło „Pługa”
Dron odkryty w kopalni. Na miejscu działają służby
Oko na Bałtyk
Zawiszacy z kompletem Langust
Polska i Szwecja razem dla bezpieczeństwa
Podium po czterech wyścigach na lodzie
System San z koreańskimi elementami
Zakochałam się w slalomie
Opowieść o partnerstwie wojskowym Polski i USA
Koniec olimpijskich zmagań
Przecieranie szlaków
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
W poszukiwaniu wyzwań
Szlify pod lodem
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Tankowanie w przestworzach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO