moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
GROM Challenge

W weekend odbył się ekstremalny bieg GROM Challange. Jego uczestnicy musieli pokonać usianą przeszkodami 25-kilometrową trasę, a także udowodnić, że potrafią celnie strzelać, udzielać pierwszej pomocy, a przede wszystkim – działać w zespole. Najlepiej z tym zadaniem poradzili sobie reprezentanci 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i 6 Brygady Powietrznodesantowej.

GROM Challenge, to ekstremalny bieg, który co roku organizują byli żołnierze GROM-u skupieni wokół fundacji „Niezapomniani”. Impreza tradycyjnie odbywa się na poligonie w Czerwonym Borze, gdzie kiedyś szkolili się operatorzy elitarnej jednostki. – Biegów ekstremalnych w Polsce jest wiele, ale tylko ten organizują byli żołnierze JW GROM. Dzięki temu jego uczestnicy mają szansę na własnej skórze przekonać się, jak kiedyś wyglądała selekcja do wojsk specjalnych – mówi Jarosław Rybak, rzecznik prasowy wydarzenia.

REKLAMA

Wyzwaniu rzuconemu przez byłych żołnierzy postanowiło sprostać prawie 200 osób. Wśród nich byli cywile, miłośnicy wojsk specjalnych, sportowcy, ale w Czerwonym Borze stawiła się też silna reprezentacja służb mundurowych. – Ten bieg wyróżnia to, że trzeba być nie tylko świetnie przygotowanym fizycznie, ale także wykazać się znajomością terenoznawstwa, udzielania pierwszej pomocy i umiejętnościami strzeleckimi – mówił tuż przed startem Sylwek, uczestnik biegu. – Oczywiście wynik jest ważny, ale jesteśmy tu, aby sprawdzić swoje możliwości, poczuć adrenalinę, ale przede wszystkim dobrze się bawić – dodał Dawid. Obaj służą na co dzień w strukturach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ale wśród uczestników nie zabrakło także żołnierzy. W jednym zespole wystartowali m.in. ppor. Tomasz Ożański z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i szer. Rafał Tercjak z 43 Batalionu Lekkiej Piechoty z Braniewa. – To nasz debiut, więc nie do końca wiemy czego się spodziewać. Na pewno chcemy zmierzyć się z własnymi słabościami i dotrzeć do mety – mówił tuż przed startem oficer. – Koledzy, którzy już uczestniczyli w tym biegu, mówili, że najtrudniejsza przeszkoda to „żwirownia”. Jestem bardzo ciekawy, czy tak jest w rzeczywistości – dodał szeregowy.

Wspomniana żwirownia to usypane z piasku wzniesienia. Każde mierzyło kilkanaście metrów wysokości, a uczestnicy musieli je pokonać biegiem. Jednak to nie jedyne utrudnienie, które czekało na zawodników. Na 25 kilometrowej trasie było ich ponad 60. Uczestnicy GROM Challenge musieli brodzić w błocie, czołgać się w kanałach, nosili skrzynki wypełnione materiałami wybuchowymi, wspinali się. Każdy musiał też wykazać się celnością na strzelnicy. Zadania nie ułatwiał ciężki plecak, który zgodnie z regulaminem każdy zawodnik musiał mieć przy sobie.

W wyznaczonym przez organizatorów limicie czasu, czyli 6 godzin, trasę pokonało 78 dwuosobowych zespołów. 11 przekroczyło linię mety z opóźnieniem. Podczas tegorocznej, siódmej edycji GROM Challenge najszybsi okazali się żołnierze. Pierwsze miejsce na podium zajął duet – por. Maciej Kasjan z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i st. szer. Wojciech Kiszła z 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa. Pokonanie całej trasy zajęło im 4 godziny, 38 minut i 34 sekundy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
 
Niezwyciężeni znowu trenują
Leopardem wirtualnie
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Groty i VIS-y dla armii
Nowa misja i nowy sprzęt
Nowy wiceminister w MON
Klasy wojskowe po nowemu
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Wypadek saperów
68W znaczy ratownik
Gavia na Atlantyku
Lotem przeciw bolszewikom
Fort zagłady
68W Means Lifesaver
„Operacja Wuhan”: Kolarstwo i triatlon
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Nóż komandosa zdobyty
Rozpoczynamy nową erę
Żołnierze będą zarabiać więcej
Sosnkowski przywrócony
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Silesian Life Pictures
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Snajper walczy także z wiatrem
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
„Hubal” – ostatni zagończyk
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
„Operacja Wuhan”: Badminton, łucznictwo, tenis
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Armia Fight Night z amerykańskim akcentem
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Jak upadała Warszawa
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Albatros” już na wodzie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Niechciany traktat
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Offset z „Wisły”
Ostatni polski bastion
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Iranian Chess Game
Kolejne Raki dla wojska
Polska nie pozostanie osamotniona
Bożeny do modyfikacji
Jani, cudem ocalony
Spadkobiercy pamięci kleeberczyków
Ostatni bój wojny obronnej
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Rescue Like You Would in a War
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Thin Blue Line
Jubileuszowa Armia Fight Night w Lublinie
Nowy rok akademicki w szpitalu na Szaserów
„Operacja Wuhan”: Pięciobój morski
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Żołnierze dzieciom
Żołnierze na podium lekkoatletycznych mistrzostw
Cienka niebieska linia
JWK i podchorążowie, czyli trening przed misją
Trening medyczny przed misją

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO