moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Większe dotacje na budowę strzelnic

Nawet 2 mln złotych będzie można dostać z resortu obrony narodowej na budowę strzelnicy. O wsparcie finansowe tego rodzaju inwestycji mogą ubiegać się władze samorządowe w całym kraju. MON ogłosił właśnie rozpoczęcie czwartej edycji konkursu „Strzelnica w powiecie”. Wnioski o przyznanie dotacji można składać do 22 października.

Program „Strzelnica w powiecie” powstał w Ministerstwie Obrony Narodowej w ubiegłym roku. Resort obrony chciał w ten sposób zachęcić do większej aktywności strzeleckie organizacje pozarządowe. A przede wszystkim, umożliwić prowadzenie szkolenia strzeleckiego dla uczniów klas wojskowych, członków organizacji i żołnierzy. Dzięki programowi w ciągu kilku najbliższych lat zostanie rozbudowana infrastruktura strzelecka w całej Polsce.

W środę resort obrony narodowej ogłosił czwartą edycję konkursu. Mogą w nim wziąć udział samorządy wszystkich szczebli – gminnego, powiatowego i wojewódzkiego. Warunkiem otrzymania dotacji jest posiadanie gruntu, na którym stanie strzelnica oraz 20 proc. wkładu na inwestycję. Samorządowcy mogą wybrać jeden z dwóch wariantów strzelnicy. Mniejszy obiekt, z którego jednocześnie może korzystać minimum sześć osób i w którym można strzelać na odległość 100 metrów. Drugi wariant zakłada budowę większej strzelnicy – na 10 stanowisk strzeleckich, z maksymalną odległością 200 metrów oraz możliwością celowania do 9 podnośników figur bojowych.

REKLAMA

Większa dotacja

Czwarta edycja jest rekordowa pod względem sumy, która trafiła do puli dotacji. Dzięki temu na budowę mniejszej strzelnicy, samorząd będzie mógł otrzymać do 1,2 mln zł (poprzednio 800 tys. zł). Natomiast na budowę większego obiektu MON przekaże nawet 2 mln zł. – Określone w konkursie minimalne warunki techniczne zapewniające bezpieczeństwo użytkowania są dość restrykcyjne. W poprzednich edycjach bywało, że ich spełnienie wymagało znacznie większych nakładów, niż wstępnie szacowały zainteresowane samorządy – wyjaśnia Zbigniew Ciosek, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON. Niektóre samorządy rezygnowały, więc z inwestycji, bo okazywało się, że zamiast 20 proc. kosztów budowy strzelnicy, musieliby dołożyć nawet połowę. – My z kolei nie mogliśmy zwiększyć przyznanej już dotacji. Zakładany teraz wzrost dofinansowania jest więc uzasadniony – dodaje Zbigniew Ciosek.

Samorządy, które otrzymają dotację, będą też miały więcej czasu na realizację inwestycji. Wcześniej były zobowiązane do ukończenia inwestycji w ciągu roku budżetowego. To także stanowiło problem. – Z racji obowiązujących przepisów nie mogliśmy tego rozłożyć na dwa lata, dlatego tym razem konkurs na 2020 rok ogłosiliśmy już we wrześniu. Dzięki temu umowy dotacyjne będziemy mogli podpisać w pierwszych miesiącach przyszłego roku, a samorządy będą miały niemal cały przyszły rok na realizację inwestycji – dodaje zastępca dyrektora Departamentu Edukacji.

Strzelnica także dla żołnierzy

Wnioski można składać do 22 października. Przedstawiciele MON zaznaczają, że jako priorytetowe będą traktowane oferty budowy strzelnic w tych powiatach, w których funkcjonują jednostki wojskowe, a brak jest strzelnic garnizonowych. Pierwszeństwo będą miały również miejscowości, w których zostały sformowane pododdziały wojsk obrony terytorialnej lub takie, w których są prowadzone klasy wojskowe (zwłaszcza te uczestniczące w programie MON „Certyfikowanych wojskowych klas mundurowych”).

Samorządy, które MON zakwalifikuje do otrzymania dotacji, będą musiały przedstawić dokumentację budowlaną, kosztorys inwestorski i ekspertyzę o spełnieniu warunków bezpieczeństwa. Dopiero potem będą mogły podpisać umowę dotacyjną. Otrzymane z MON pieniądze samorząd będzie mógł przeznaczyć na roboty budowlane wraz z pracami przygotowawczym oraz pierwsze wyposażenie strzelnicy.

Obiekty powstałe dzięki dotacji MON mają być bezpłatnie udostępniane członkom organizacji proobronych (do 30 godzin miesięcznie), uczniom klas wojskowych (do 30 godzin miesięcznie) oraz żołnierzom (100 godzin w miesiącu). Zasady korzystania ze strzelnicy przez mieszkańców określi samorząd prowadzący inwestycję, przy czym ewentualna odpłatność ma wynikać jedynie z kosztów utrzymania obiektu.

Szczegółowe informacje na temat konkursu można uzyskać w Wydziale Współpracy ze Społeczeństwem Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON, pod nr. telefonów: 261 874 717, 261 840 150, 261 840 182.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
 
Artylerzyści z USA na poligonie, czyli manewr i ogień
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Na misjach święta inne niż zwykle
Awanse na Święto Wojska Polskiego
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Więcej celowników z PCO dla wojska
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Amerykanie odmładzają F-16
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Awanse w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Amerykanie znów w Drawsku
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Muzeum Józefa Piłsudskiego czeka na gości
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Biblią w bolszewików
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polsko-amerykańska współpraca
Jeźdźcy apokalipsy w Płocku
Bon turystyczny także w wojsku
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Dla odważnych i walecznych
Super Warrior w GROM-ie
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Wojsko przeciw wirusowi
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Laserowa artyleria US Army
Ukraiński kurs na Zachód
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
F-16 kończą misję w Estonii
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Apel Pamięci ku czci bohaterów wojny z bolszewikami
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Strzelnice dla terytorialsów
Szarża „Hallerczyka”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Kierunek: misja
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Polskie porty bardziej otwarte
Świętuj z żołnierzami
Sprawdzony sojusznik
Trwała odporność terytorialsów
Online z mistrzami sportu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO