moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MSPO otwarty!

Produkty 620 firm z 31 krajów, a także wystawy narodowe polskich i amerykańskich sił zbrojnych będzie można zobaczyć podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Dziś w Kielcach rozpoczęły się po raz 27. jedne z największych w Europie targów zbrojeniowych. Formułę „MSPO uważam za otwarte” wypowiedział prezydent Andrzej Duda.

– Nikomu dzisiaj nie trzeba tłumaczyć, po co wyposaża się wojsko w najnowocześniejszy sprzęt. Cele są dwa. Chcemy mieć armię najlepszą na świecie, ale przede wszystkim chcemy, aby nasz żołnierz służył bezpiecznie. Życie żołnierza, jego zdrowie jest najważniejsze – mówił prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji 27. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Zwierzchnik sił zbrojnych nazwał kieleckie targi wydarzeniem „militarno-gospodarczym”. – Chcę, by nasza produkcja zbrojeniowa była jak najnowocześniejsza i byśmy byli w tym zakresie innowacyjni, bo Polska jest krajem ambitnym. Chcemy, aby bezpieczeństwo ojczyzny i naszego regionu Europy zapewniane było w jak najdoskonalszy sposób – wyjaśnił.

 

Prezydent podkreślił także, że przemysł obronny w Polsce rozwija się dzięki produktom oferowanym zarówno przez państwowe, jak i prywatne przedsiębiorstwa. Jako przykład podał należącą do Skarbu Państwa Polską Grupę Zbrojeniową, jak i prywatne przedsiębiorstwa, takie jak WB Electronics czy Lubawę. Poruszył także kwestię pozyskiwania sprzętu od sojuszników. – Chętnie kupujemy amerykański sprzęt, bo jest on nowoczesny i sprawdzony w boju. Chciałbym, abyśmy mieli w swojej ofercie takie produkty. Oczywiście nie da się tego zrobić prędko, wymaga to wielu lat pracy, badań i ogromnych nakładów finansowych – zaznaczył.

Do kwestii zakupów sprzętu od Stanów Zjednoczonych odniósł się także minister obrony Mariusz Błaszczak. Przypomniał, że dziś rano w Kielcach odbył się apel, który zainaugurował rozpoczęcie roku szkolnego uczniów klas mundurowych, a także Wojskowego Liceum Informatycznego i Liceum Lotniczego z Dęblina. – Życzyłem tym młodym ludziom, aby w przyszłości zostali pilotami najlepszych i najnowocześniejszych myśliwców, jakimi są amerykańskie F-35 – mówił minister. – Widziałem w ich oczach radość. Cieszyli się, że będą mogli strzec polskiego nieba wykorzystując taki sprzęt – dodał.


Film: MON

Szef MON podkreślił także, że dużą rolę w budowie silnej armii ma polski przemysł obronny. – Aby Wojsko Polskie było silne, polskie zaplecze zbrojeniowe musi być rozwinięte – zaznaczył. Wspomniał o moździerzach Rak, haubicach Krab, Rosomakach, a także o nowym bojowym wozie piechoty Borsuk. – Dziś miałem możliwość poznania tego pojazdu. To nowy produkt PGZ, skonstruowany przez polskich inżynierów. Jestem dumny, że wysłużone BWP-y zostaną zastąpione przez tę nowoczesną konstrukcję – powiedział Mariusz Błaszczak. Minister zapowiedział także, że jesienią zostanie podpisany plan modernizacji polskiej armii na kolejne 15 lat.

Państwem partnerskim tegorocznych targów są Stany Zjednoczone. Dlatego w Kielcach została zorganizowana wystawa, na której można zobaczyć sprzęt, jakim dysponuje US Army, a także produkty oferowane przez amerykański przemysł obronny. Jak podczas uroczystości mówiła Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, to także okazja do wspólnych rozmów dotyczących współpracy obu państw. Przypominała, że Polska i USA zawarły już kilka kontraktów dotyczących pozyskania sprzętu, kolejne, między innymi te dotyczące kupna F-35, wciąż są negocjowane. – Potwierdzam, że wszystko idzie w dobrym kierunku – powiedziała ambasador.

Georgette Mosbacher przypomniała, że zarówno polskie i amerykańskie firmy zbrojeniowe współpracują ze sobą, żołnierze obu armii służą ramię w ramię, także w Polsce. – Łączy nas wspaniała relacja, nie tylko dyplomatyczna – mówiła ambasador. Podkreśliła, że nie chodzi o profity związane z pozyskaniem przez Polskę amerykańskiego uzbrojenia. – Nie można wycenić poświęcenia żołnierzy, którzy służą w Polsce, daleko od swoich rodzin, którzy ryzykują życiem. Jesteśmy w Polsce, bo wierzymy w nasz sojusz, a jego konsekwencja to wolność – zaznaczyła.

Podczas uroczystości nie obyło się bez niespodzianek. Płk Alfred Merrill Worden, jeden z uczestników misji Apollo 15, wręczył prezydentowi Dudzie fotografię ziemi, którą wykonał podczas pobytu na Księżycu, a także flagę Polski, którą miał wówczas ze sobą.

Inaugurację MSPO uświetnił przelot amerykańskich statków powietrznych. Nad halami, w których odbywają się targi, przeleciały dziś dwa myśliwce F-15, samolot wielozadaniowy Boeing P-8 Poseidon, a także cysterna KC-135, która umożliwia tankowanie samolotów w powietrzu.

Otwarty dziś Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego potrwa cztery dni. Od 3 do 6 września będzie można poznawać ofertę ponad 600 wystawców z 31 państw. Tradycyjnie wydarzeniu towarzyszy także Wystawa Sił Zbrojnych RP, na której można obejrzeć m.in. uzbrojenie, jakim dysponują polscy żołnierze. A ci zostaną w Kielcach dzień dłużej. W sobotę na terenie Targów Kielce odbędzie się dzień otwarty. Wówczas wystawa będzie udostępniona zwiedzającym bezpłatnie.

 

 

Na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach „Polska Zbrojna” przygotowała wydanie specjalne.

 

Nasze wydawnictwo będziecie mogli bezpłatnie dostać w czasie trwania kieleckiej imprezy na naszym stoisku (stoisko nr D66, hala D), na stoisku Ministerstwa Obrony Narodowej oraz w punkcie prasowym MSPO.

 

Czytelników, którzy nie dotrą na największe w Polsce targi zbrojeniowe, zachęcamy do lektury elektronicznej wersji numeru specjalnego „Polski Zbrojnej”.

 

 

 

 

 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Eliza Radzikowska-Białobrzewska/ KPRP, US Embassy Warsaw, Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Abramsy dla 1 Brygady
 
„Zginęli, bo byli Polakami”
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Żołnierze bez testów z WF-u
Sukcesy żołnierzy na AFN
Lider po amerykańsku
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Co ze sprawdzianem z WF?
Nowe książeczki wojskowe
Wisła i Narew w Sejmie
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Nagroda nie tylko od dowódcy
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Combining Two Worlds
Podwodne centrum przyszłości
Psy (w) WOT
Rusza PKW Islandia
Polak najlepszym podoficerem NATO
Desantowanie z transportowego giganta
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Żeglarki na kursie po medal
Javelin gwarantuje skuteczność
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szczyt NATO już w poniedziałek
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
V-2 leci do aliantów
Wiosłują dla Emily
Afganistan. Czas wracać do domu
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Afganistan: powrót do domu
Świat skacze w otchłań
Lato w wojskowym klimacie
Kat warszawskiego getta przed sądem
Kurs na dyplomację
NATO ćwiczy w Gruzji
Poligon na miarę XXI wieku
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Groty dla proobronnych
Course on Diplomacy
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Wioślarki wywalczyły pierwszy medal w Tokio
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Ankona – bitwa po polsku
Kontyngent do zmiany
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Abrams – czołg niepokonany w walce
Świętuj razem z żołnierzami!
Umowa na Mieczniki podpisana
Stalowy człowiek
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Wilki znów na Mazurach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO