moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rocznicowy wrzesień w Muzeum II Wojny Światowej

Wystawy, widowiska multimedialne i muzyczne, spotkania i konferencje naukowe – to program obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej przygotowany przez gdańskie Muzeum II Wojny Światowej. Rocznicowe obchody zostaną upamiętnione również poza granicami Polski, ponieważ jedna z wystaw będzie prezentowana w kilkudziesięciu naszych placówkach dyplomatycznych na świecie.

To będzie wyjątkowe wydarzenie. 1 września w polskich placówkach dyplomatycznych i instytucjach kultury na całym świecie zostanie otwarta wystawa „Walka i cierpienie. Obywatele polscy podczas II Wojny Światowej”. To projekt zrealizowany przez Muzeum II Wojny Światowej wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Pokazuje, co stało się 1 września 1939 roku w Polsce. – Chodzi o podkreślenie, że ten konflikt zaczął się właśnie w Polsce i to Polska była pierwszą ofiarą systemów totalitarnych – tłumaczy Bartłomiej Garba, kierownik Działu Wystaw Muzeum II Wojny Światowej. Z kolei Aleksander Masłowski, rzecznik prasowy muzeum zaznacza, że jest to nie tylko ciekawa, ale też nowocześnie przygotowana ekspozycja. – Przedstawia nie tylko niezłomność w walce, ale też cierpienia polskiego narodu w czasie II wojny światowej – wyjaśnia Aleksander Masłowski.

Na wystawie będzie można m.in. prześledzić wojenne losy Polaków i polskich żołnierzy walczących na wszystkich frontach największego światowego konfliktu zbrojnego. – Wystawa porusza wątki walki Polaków w oddziałach alianckich we Francji, Wielkiej Brytanii, ale też przedstawia szlak bojowy Armii Andersa czy dokonania gen. Stanisława Maczka i jego 1 Polskiej Dywizji Pancernej – wylicza Bartłomiej Garba. Kończy się przedstawieniem rzeczywistości, jaka nastała w Polsce w 1945 roku. Choć główna narracja wystawy „Walka i cierpienie” będzie w każdym miejscu taka sama, to organizatorzy przygotowali też szereg wyjątkowych prezentacji, charakterystycznych dla regionu, w którym będzie można ją oglądać. – Na przykład w krajach bałtyckich dla zwiedzających bardzo ważną kwestią będzie znaczenie paktu Ribbentrop-Mołotow, czy też tworzenie się armii na Wschodzie. Z kolei w krajach anglosaskich szerzej opowiemy o Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie – tłumaczy kierownik Działu Wystaw Muzeum II Wojny Światowej.

REKLAMA

Otwarcie wystawy „Walka i cierpienie” zaplanowano oczywiście również w Gdańsku. Otwarcie ekspozycji będzie pierwszym punktem niedzielnych uroczystości. – Tu również zwiedzający powinni spodziewać się wyjątkowych eksponatów. Mogę zdradzić, że jednym z nich jest pasiak obozowy ojca Maksymiliana Kolbego – zdradza Aleksander Masłowski, rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej.

Pasjonaci historii, którzy odwiedzą tego dnia Gdańsk powinni zarezerwować sobie również popołudnie. O godz. 17.30 w sali kinowej muzeum zaplanowano spotkanie z Rogerem Moorhousem, autorem książki „Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi”. Autor opowie nie tylko o swojej książce, zaplanowana jest też dyskusja o wielkiej wadze tej tematyki w aspekcie historycznym.


Film: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Niedzielne obchody zwieńczy widowisko muzyczne „Tak zaczynała się wojna”. To koncert z udziałem gwiazd rodzimej sceny. Składać się będzie z kilkunastu części. Każda z nich przedstawi osobną historię miast – symboli, których dotknęły wojenne, tragiczne wydarzenia. Na scenie przed muzeum pojawią się między innymi: Krzysztof i Piotr Cugowscy, Dawid Kwiatkowski, Margaret, Natalia Nykiel, O.S.T.R, Janusz Radek czy The Dumplings. Gościem specjalnym będzie szwedzka grupa Sabaton.

To jednak nie koniec wydarzeń rocznicowych, ponieważ w sobotę 7 września zaplanowane jest kolejne widowisko – pod tajemniczym tytułem „Mecz, który się nie odbył”. Będzie to inscenizacja hipotetycznego spotkania piłkarskiego, które mogło odbyć się we wrześniu 1939 roku, ale z powodu wybuchu wojny nie doszło do skutku. Mecz pomiędzy Gedanią Gdańsk a Lechią Lwów odbędzie się na stadionie przy ul. Traugutta w Gdańsku, czyli dawnym obiekcie Lechii Gdańsk, która jest kontynuatorką tradycji Lechii Lwów.

Następne wydarzenia rocznicowe zostały zaplanowane na 17 września. Wtedy na placu przed muzeum zostanie odsłonięty pomnik płk. Witolda Pileckiego. Wydarzeniu będzie towarzyszyła prezentacja nowych rozwiązań multimedialnych w Muzeum II Wojny Światowej. – Na razie szczegóły utrzymujemy w tajemnicy, ale mogę zdradzić, że będą to rozwiązania z dziedziny rzeczywistości rozszerzonej – mówi tajemniczo rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej. Wrześniowe obchody rocznicy zwieńczy gala wręczenia nagrody im. ppłk. Jana Kowalewskiego zaplanowana na 28 września.

Dlaczego program obchodów wrześniowej rocznicy jest tak rozłożony w czasie? – Chcemy przypomnieć najważniejsze daty w historii: 23 sierpnia, gdy zawarto pakt sowiecko-niemiecki , 1 września, 17 września. Zależy nam, by o wrześniu 1939 roku opowiedzieć szeroko i kompleksowo. W różnych aspektach rozmawiać o tym, co wydarzyło się osiemdziesiąt lat temu – przekonuje rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

dodaj komentarz

komentarze


Komitet Wojskowy NATO o pandemii
 
Walka z COVID-19 trwa
Laserowa artyleria US Army
Tymczasowy szpital na Okęciu szuka pracowników
Kolejny dzień walki z pandemią
„Sonderfahndungsbuch Polen” – lista śmierci
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
„Orca” na Atlantyku
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Start w nieznane
A17 – następcy Kobbenów?
Płk Korpowski pokieruje Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
Żołnierze pomagają w domu dziecka
Żołnierze – gdzie i komu pomagają podczas epidemii
Uwaga, lot kontrolowany
NATO broni cyberprzestrzeni
EkstraKLASA dla uczniów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Polowe fortyfikacje
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Sąd nad systemem
Świąteczne prezenty od AMW
Amerykanie odmładzają F-16
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Komisje sejmowe o umowie z USA
Wymagający sprawdzian podoficerów
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Kolejne wozy Aero trafiły do spadochroniarzy
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Anna Leska – niezwykły pilot w burzliwych czasach
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
F-16 kończą misję w Estonii
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
By nie zostawić bohaterów w potrzebie
Prąd od wojska dla szpitala tymczasowego we Wrocławiu
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Ukraiński kurs na Zachód
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Gepardy już na Mazurach
Poznań z dowództwem amerykańskiego korpusu
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Święto sportowców w mundurach
Obrady ministrów obrony NATO
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Dominatorzy biegów na orientację

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO