moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend

Już w piątek rozpoczyna się Festyn Komandosa, czyli spotkanie komandosów i sympatyków wojsk specjalnych. Jak co roku do Dziwnowa przyjadą żołnierze z JWK, Agatu, NIL-a, Formozy i GROM-u. W tym roku imprezie towarzyszyć będzie Forum Wojsk Specjalnych – spotkanie wojska z przemysłem obronnym.

Dlaczego to właśnie Dziwnów jest od dekady miejscem wakacyjnych spotkań byłych i obecnych żołnierzy wojsk specjalnych? W tym mieście w latach 1964-1986 działała pierwsza w powojennej Polsce jednostka komandosów – 1 Batalion Szturmowy. Specjalsi z Dziwnowa byli szkoleni do przeprowadzania szybkich akcji desantowych, dywersyjnych oraz głębokiego rozpoznania daleko za linią frontu. Z 1 Batalionu wywodzą się dzisiejsze jednostki specjalne.

Festyn Komandosa tradycyjnie odbywa się w ostatni weekend sierpnia (w tym roku to 23-25 sierpnia). Odwiedzający go turyści będą mogli spotkać specjalsów, którzy przyjadą tu ze swoim sprzętem: bronią, pojazdami, łodziami i wyposażeniem osobistym. – To okazja do spotkań integrujących nasze środowisko byłych i obecnych komandosów. To także atrakcja dla turystów, bo festyn na dobre wpisał się już w letni kalendarz imprez i jest jedynym wydarzeniem o takim charakterze – podkreśla Witold Brzozowski, były komandos z Dziwnowa, organizator festiwalu.

Punktem kulminacyjnym festynu będzie sobotni apel, a po południu pokaz skoków spadochronowych ze śmigłowca na rzekę Dziwnę. Jednym ze skoczków będzie sam dowódca wojsk specjalnych, gen. Sławomir Drumowicz. Swoje umiejętności w nurcie rzeki zaprezentują także nurkowie z Formozy.

Na Festyn Komandosa chętnie zjeżdżają się także grupy rekonstrukcji historycznej, które przedstawiają epizody z walk na różnych frontach. W tym roku zobaczyć będzie można m.in. inscenizację „Dwie agresje – wrzesień’39”, „20 lat na misjach NATO” oraz pokaz działania patrolu saperskiego. Oprawę muzyczną festynu jak co roku zapewni zespół „Pipes and Drums”, ubrany w tradycyjne stroje szkockich dudziarzy.

Nowością tegorocznej edycji będzie Forum Wojsk Specjalnych, czyli spotkanie przedstawicieli przemysłu obronnego i wojsk specjalnych. Podczas debaty jego uczestnicy porozmawiają o wyzwaniach stojących przed wojskiem w obliczu nowego typu zagrożeń, m.in. cyberataków czy działań hybrydowych, a firmy zaprezentują wojsku swój sprzęt podczas pokazów dynamicznych.

Namioty ze sprzętem komandosów, obozowiska rekonstruktorów i pokazy dynamiczne odbywać się będą w parku przy ul. Reymonta.

Marcin Górka

autor zdjęć: Marcin Górka

dodaj komentarz

komentarze


Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Abordaż z polskim wsparciem
Rosną inwestycje w rozwój wojsk obrony cyberprzestrzeni
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Młodzi medycy na poligonie
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Nowi generałowie na święto wojska
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Legion Medyczny na poligonie
Z prądem i pod prąd
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Dwa marzenia spełnione naraz
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Powietrzna defilada
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Gorący lipiec PKW Łotwa
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Pamięć, która zobowiązuje
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Nowy ośrodek badań WIML
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
MON i MSZ o szczycie NATO
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Coraz więcej Alpha Scramble
Pokolenie NATO
Walka, entuzjazm i nadzieja
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Medale dla żołnierzy i pracowników wojska
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Generał w niewoli
Oni strzegą naszego spokoju
Ostatnie szlify przed defiladą
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Flanka pod strażą
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
„Wicher” na wodzie
Azjatycka szansa
Wsparcie ma znaczenie
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Próba przed morską paradą
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Kartki sercem malowane
Wicher na morzu
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Zmiana posterunku honorowego – transmisja na żywo

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO