moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Śląskie obchody wojskowego święta

„Co nam obca przemoc wzięła szablą odbierzemy”, myślę że te słowa mieli w pamięci żołnierze, którzy szli tamtego dnia na front pod Warszawą – tak prezydent Andrzej Duda rozpoczął dziś swoje wystąpienie. Zwierzchnik sił zbrojnych nawiązał do Bitwy Warszawskiej, w rocznicę której obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. Po przemówieniu prezydenta przez ulice Katowic ruszyła uroczysta defilada.

Pododdziały piesze z całego kraju, 185 jednostek sprzętu, a także 60 samolotów i śmigłowców – wojskowa defilada była tradycyjnie głównym punktem Święta Wojska Polskiego. Tym razem jednak po raz pierwszy odbyła się w Katowicach. Wszystko po to, aby oddać hołd nie tylko uczestnikom Bitwy Warszawskiej, na pamiątkę której wojsko co roku świętuje, ale także powstańcom śląskim. – Polski Górny Śląsk to wielkie dzieło trzech śląskich powstań, które doprowadziły do tego, że ta ziemia stała się częścią Rzeczypospolitej Polskiej. Cześć i chwała bohaterom, cześć ich pamięci! – mówił prezydent Andrzej Duda inaugurując defiladę „Wierni Polsce”. Zwierzchnik sił zbrojnych przypomniał także defiladę kawalerzystów, która odbyła się w mieście w 1922 roku. – Nic się od tego czasu nie zmieniło. Dziś także mamy defiladę, Wojsko Polskie stanowi mur ochronny dla wszystkich obywateli lojalnych wobec Polski – podkreślił.

Mówiąc o współczesnej armii, Andrzej Duda zapewnił: – Zarówno polski rząd, jak i Ministerstwo Obrony Narodowej są zdeterminowane, aby program modernizacji realizować i zwiększać wydatki na obronność, aby wzmacniać naszą siłę militarną i siłę sojuszniczą – zaznaczył. Jednocześnie zwrócił się do żołnierzy Wojska Polskiego. – Dziękuję Wam za trud, jaki wkładacie w codzienną służbę dla ojczyzny, za poświęcenie i gotowość oddania życia, jeśli trzeba będziecie własną piersią bronić jej obywateli – mówił. – Życzę wszystkim żołnierzom, aby Wojsko Polskie rozwijało się pomyślnie i rosło w siłę – zaznaczył.

Zwierzchnik sił Zbrojnych RP podziękował także stacjonującym w Polsce żołnierzom sojuszniczych armii. – Odpowiedzialnie podejmują obowiązek, by strzec artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego. Ich obecność w naszym kraju jest na to dowodem – zaznaczył.

Do świętowania razem z żołnierzami zachęcał dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – Pokażmy dumę, że jesteśmy Polakami, podziękujmy żołnierzom za ich codzienną służbę – mówił do tłumów, które zgromadziły się na trasie defilady. Minister przypomniał także bohaterstwo powstańców śląskich, którzy walczyli o to, aby zostać Polakami. – Dzięki ich poświęceniu i wysiłkowi, Śląsk jest nierozerwalnie związany z Polską. Jesteśmy im wdzięczni za ich postawę. Ona jest wzorem dla współczesnych żołnierzy Wojska Polskiego – podkreślił szef MON.

Do wydarzeń sprzed stu lat w swoim przemówieniu nawiązał także premier Mateusz Morawiecki. – Wówczas Polacy chwycili nie tylko za biało-czerwone flagi, ale również za broń. Z bronią w ręku ukształtowali granicę odradzającej się Polski. Tych granic strzegli i dzięki tamtemu bohaterstwu my dziś cieszymy się wolną Polską – zaznaczył szef rządu. – Dziś mogą spełnić się marzenia naszych ojców o budowie silnej, sprawiedliwej i solidarnej Rzeczpospolitej. Jesteśmy na dobrej drodze do wypełnienia ich testamentu. Niech Bóg ma w opiece Polskę, polską armię i polskiego żołnierza! – dodał premier i obiecał, że rząd zrobi wszystko, aby wojsko było dobrze uzbrojone.

Wielką defiladę „Wierni Polsce” rozpoczął przelot zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry. Potem ulicami Katowic przedefilowały pododdziały piesze reprezentujące jednostki wojskowe z całego kraju. W sumie podczas defilady „Wierni Polsce” zaprezentowało się dwa tysiące sześciuset żołnierzy. Ich przemarsz przyszły oglądać tłumy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz, Kancelaria Premiera

dodaj komentarz

komentarze


Jałta była zdradą naszych sojuszników
 
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Iran uderza w USA
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Klasy wojskowe po nowemu
Darłowo czeka na śmigłowce
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
We Are All Darfur
Szturmani na Lipie
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Stulatka hydrografia
Chciałem walczyć z Niemcami
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Czerwoni w odwrocie
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Rywalizacja strzelców wyborowych
Nowy wiceminister w MON
Centrum dla Viperów w Łodzi?
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Pretorianie na Mazurach
Defense Without Politics
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Podziemna potęga
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
They Train Together, They Fight Together
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
O Patriotach na WAT
Symulatory strzelań Rosomaków
Iskra – dama polskiego lotnictwa
For the Right Cause
Rozpoznają skażenie Rosomaków
USA nie zacznie wojny z Iranem
Własne interesy Europy
Żyj zdrowiej
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Ważka bliżej
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Arsenał Iranu
Krwawe walki o Monte Cassino
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Obradowała Rada Gabinetowa
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Nauka zimowego pływania
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Double Eagle po nowemu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO