moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jak dojechać na defiladę 15 sierpnia

Defilada na Święto Wojska Polskiego – w czwartek, a już w ten weekend próba generalna. Aby wszystko przebiegło bezpiecznie, władze Katowic przygotowują reorganizację ruchu drogowego. Na wielu ulicach i placach w centrum miasta zostanie ograniczona komunikacja. Służby apelują o pozostawienie aut na parkingach i korzystanie z autobusów i tramwajów.

Defilada wojskowa to tradycyjnie jeden z głównych punktów uroczystości Święta Wojska Polskiego. W tym roku żołnierze uczczą także setną rocznicę wybuchu I powstania śląskiego, dlatego defilada nie odbędzie się jak zwykle w Warszawie, lecz w Katowicach. – Przeniesienie defilady z Warszawy do Katowic traktujemy jako wyraz szczególnego uhonorowania naszego regionu, ale przede wszystkim uczczenia pamięci dziesiątek tysięcy osób, które niejednokrotnie poświęciły życie, by nasza część Górnego Śląska została włączona do Polski. Już dziś serdecznie zapraszam wszystkich katowiczan i gości do obejrzenia defilady na ulicach naszego miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Defilada „Wierni Polsce” rozpocznie się 15 sierpnia o godzinie 14. Wówczas w Katowicach będzie można zobaczyć dwa tysiące maszerujących żołnierzy, 180 jednostek sprzętu, a w powietrze wzbije się 60 samolotów i śmigłowców. Wojskowe kolumny rozpoczną marsz przy skrzyżowaniu ul. Bagiennej z ul. Lwowską, skąd przedefilują w kierunku centrum. Trasa będzie wiodła przez ul. Bagienną, al. Roździeńskiego, rondo gen. Jerzego Ziętka i aleję Wojciecha Korfantego. Rozformowanie wojsk nastąpi na wysokości pętli Słoneczna. Najlepsze miejsca do oglądania wydarzenia to rondo gen. Ziętka, aleja Roździeńskiego i aleja Korfantego – podpowiadają władze miasta. Jednak, aby wydarzenie odbyło się bezpiecznie i mogło je obejrzeć jak najwięcej osób, konieczne będą ograniczenia w ruchu drogowym. Dlatego w środę 14 sierpnia od godz. 20.00 do czwartku 15 sierpnia do godz. 17.00 zostaną zamknięte następujące ulice:

• ul. Bagienna od skrzyżowania z ulicą Lwowską do węzła z ul. Murckowską;
• aleja Roździeńskiego od węzła z ul. Murckowską do ronda gen. Jerzego Ziętka;
• rondo gen. Jerzego Ziętka;
• ul. Chorzowska od ul. Sokolskiej do ronda gen. Ziętka;
• aleja Korfantego od ulicy Moniuszki do placu Alfreda;
• obszar Strefa Kultury (w której odbędzie się piknik wojskowy)
• tunel pod rondem gen. Ziętka (w dwie strony).

Zakaz będzie dotyczył zarówno poruszania się pojazdów, jak i parkowania ich w tych rejonach.

Powyższe obostrzenia będą obowiązywały już dziś w nocy, z 9 na 10 sierpnia. Wtedy odbędzie się bowiem próba generalna defilady, do której wojsko przygotowuje się od dłuższego czasu. Ulice będą zamknięte od 20.00 w piątek, do 7.00 w sobotę. Wówczas zostanie utrzymany tylko ruch w tunelu Katowickim na odcinku Chorzów – Sosnowiec (jedna nitka).

Na defiladę komunikacją publiczną

Jak zatem poruszać się po mieście? Władze miasta zalecają korzystanie z komunikacji miejskiej. Należy wziąć jednak pod uwagę, że – ze względu na defiladę – rozkład jazdy także tu uległ zmianie. Ruch tramwajowy będzie utrzymany na kierunkach od dzielnicy Zawodzie do pl. Wolności oraz od Brynowa w kierunku Zawodzia. Tramwaje jadące od strony Chorzowa będą zawracały do Chorzowa na pętli na wysokości Stadionu Śląskiego. Zmiany dotyczą także komunikacji autobusowej (chodzi o linie, których trasa przebiega przez wspomniane wyżej ulice). Aby jednak nikt nie miał kłopotu z dotarciem na defiladę, miasto przygotowało dodatkowe połączenia, dlatego przed wyjściem z domu najlepiej zaplanować trasę przejazdu, korzystając z wyszukiwarek połączeń znajdujących się na stronach internetowych przewoźników https://rj.metropoliaztm.pl/news/i/1290/ i www.kolejeslaskie.com.

Osoby zmotoryzowane proszone są o pozostawienie aut na obrzeżach miasta lub skorzystanie z parkingów znajdujących się przy cmentarzu komunalnym przy ul. Murckowskiej (bezpłatny) lub przy ul. Bankowej (parking płatny Uniwersytetu Śląskiego, dojazd od ul. Uniwersyteckiej).

Jednak to nie jedyne utrudnia w ruchu, z którymi muszą liczyć się mieszkańcy Katowic. 15 sierpnia zostanie również zamknięta dla pojazdów Strefa Kultury, kompleks, w którym będzie się odbywał piknik wojskowy. Oprócz tego, ograniczenia w ruchu pojawią się w następujących miejscach:

• Od godziny 17 we wtorek 13 sierpnia aż do 6.00 w sobotę 17 sierpnia będą zamknięte: plac Sejmu Śląskiego oraz plac Chrobrego,
• 15 sierpnia przez cały dzień mogą pojawiać się czasowe wyłączenia ruchu na ulicy Jagiellońskiej, Lompy, Kopernika i placu Miarki.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

O to, aby defilada odbyła się bezpiecznie, zadbają policjanci oraz żołnierze Żandarmerii Wojskowej. – Mając na uwadze bezpieczeństwo uczestników defilady, chciałbym prosić o rozwagę i ostrożność – mówi ppłk Artur Karpienko, rzecznik prasowy Komendanta Głównego ŻW. – Proszę o stosowanie się do poleceń żołnierzy Żandarmerii Wojskowej i przedstawicieli innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne. Proszę o poruszanie się wyłącznie w wyznaczonych do tego rejonach oraz zachowanie szczególnej ostrożności podczas przejazdu pojazdów wojskowych – apeluje oficer.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/ CO MON; grafika: Urząd Miasta Katowice

dodaj komentarz

komentarze


Nielekka budowa kompleksu dla 21 Lekkiego Batalionu Górskiego
Rekordowy rocznik rozpoczął naukę na WAT
Pięciobojowe duety na medal
Żołnierze USA i Bradleye jadą do Polski
RAF nad Polską. Cel: patrolować i odstraszać
Maratońskie święto w Warszawie
W Sejmie o konsultacjach z sojusznikami
Szczeciński Korpus rośnie w siłę
„Gaudeamus igitur” u wojskowych medyków
Podniebny sprawdzian
Na tropie Bursztynowej Komnaty
Krótka droga na Gotlandię
Żandarmeria skontroluje także cywilów
Zawiszacy mają „Zjawę”
Bohaterowie, których etos trwa
WOT na froncie walki w cyberprzestrzeni
Dwie agresje, dwie okupacje
Umowa na rakiety do F-35 jeszcze w tym roku
W poszukiwaniu majora Serafina
Kawaleria pancerna spod znaku 11
„Cichociemni – Pług”. Premiera dokumentu
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Rekompensaty na nowych zasadach
Śmierć żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej
Kluczowa inwestycja dla sojuszników
Cios w plecy
Jednym głosem w sprawie obronności
Su-22 odleciały. Teraz w Mirosławcu rządzą Bayraktary
„Road Runner” w Libanie
Pomoc dla rodziny w Wyrykach
Szósta generacja myśliwców coraz bliżej
Jak postępuje modernizacja sił powietrznych?
Europa ma być zdolna do obrony
Brytyjczycy żegnają Malbork
Taktyczne nowości (nie tylko) dla służb
Speczespół wybierze „Orkę”
Nurkowie kontra dywersanci
Ograniczenia w ruchu lotniczym na wschodzie Polski
Przedwczesny triumf
Święto w stolicy polskiego pentatlonu
Medale pięcioboistów Wojska Polskiego
W obronie gazoportu
Szpej, czyli ma być skrojone na miarę
Soboty z wojskiem
Unia chce zbudować „mur dronowy"
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
Wioślarze mistrzami świata, a pięcioboiści znów na podium
Cichociemni w oczach swoich następców
Norwegowie zaczynają szkolenia Ukraińców w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-unijne rozmowy o „murze dronowym”
Grupa WB rozszerza ofertę Warmate’ów
K2 bardziej polski i... bezpieczny dla załogi
Koniec dzieciństwa
Medale na ściance i na torze regatowym
Kircholm 1605
Człowiek w pętli
Władze USA zapowiadają poważne zmiany w amerykańskiej armii
Polski „Wiking” dla Danii
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Kolejne Legwany dla Wojska Polskiego
Polska nadal będzie finansować Stralinki dla Ukrainy
Rozkaz: zatankować kompanię Abramsów
Orlik na Alfę
Polskie wojsko na Gotlandii
Brytyjczycy na wschodniej straży
Rosja eskaluje napięcie w Europie Wschodniej
Od doświadczeń z wojny do pokolenia Z

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO