moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czarny odchodzi do cywila

Odchodzimy od koloru czarnego we wszystkich elementach umundurowania i wyekwipowania. Już usunęliśmy go z zasobników, czapek, nakolanników, a wkrótce zniknie również z obu rodzajów trzewików – mówi płk Jacek Kahla z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Pierwsza partia butów zimowych w kolorze brązowym zostanie kupiona w najbliższych tygodniach.

Kilka tysięcy par brązowych butów zimowych do magazynów trafi jesienią, a do użytkowników, czyli żołnierzy jednostek liniowych, na przełomie roku. Po raz pierwszy polscy wojskowi otrzymają na wyposażenie trzewiki zimowe w kolorze brązowym. Płk Jacek Kahla, szef oddziału normowania szefostwa służby mundurowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych wyjaśnia, że to część większego, „kolorystycznego” planu Inspektoratu.

– Tam gdzie to możliwe, odchodzimy od koloru czarnego we wszystkich elementach umundurowania i wyekwipowania. Już usunęliśmy go m.in. z zasobników piechoty górskiej, czapek, rękawic, nakolanników a wkrótce zniknie również z trzewików, które w obu rodzajach będą brązowe – mówi. Oficer dodaje, że zanim zapadła decyzja o wycofaniu koloru czarnego, Wojskowy Ośrodek Badawczo-Wdrożeniowy Służby Mundurowej przeprowadził wielomiesięczne badania nad nowym wzorem nadruku maskującego. Testy wykazały, że barwa czarna utrudnia maskowanie, bo za bardzo rzuca się w oczy. Dlatego w Wojsku Polskim kolor ten zostanie zastąpiony inną barwą – zieloną lub brązową.

Wiosną żołnierze otrzymali już nowy wzór butów na wiosnę, lato i jesień. W przypadku tego obuwia zmienił się nie tylko kolor z czarnego na brązowy. – Zmieniliśmy praktycznie wszystko. Począwszy od materiałów, z których buty są wykonane, poprzez projekt podeszwy i cholewki, aż po ich kolor – tłumaczy płk Jacek Kahla. Specjaliści z Inspektoratu Wsparcia starali się uwzględnić wnioski i doświadczenia żołnierzy z używania poprzedniego modelu butów, tak by nowy projekt był jak najbardziej komfortowy.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: 15 BZ

dodaj komentarz

komentarze

~władzio.
1565846700
W PRLu buty wojskowe były zawsze brązowe. Wszystkie. To gdzieś około 1992 zmienili na czarne i teraz znowu. Cyrk. Nie mają chłopaki większych problemów, to sobie kolor butów zmieniaj
76-4D-BF-8E
~Nowy
1565782620
W świętoszowie buty są już do pobrania. Po miesiącu użytkowania, wygodne, a czy przetrwają próbę czasu to się okażę
24-00-5C-E0
~Remi
1565606940
Pytam gdzie są te buty
A0-2B-07-C9
~NoName
1565434860
"Wiosną żołnierze otrzymali już nowy wzór butów na wiosnę, lato i jesień." - otrzymali? kto? :D A co z kamuflażem typu "mapa". Był za dobry? Za dobrze maskował? - po wyprodukowaniu nie mogli ich znaleźć :)
B1-4A-BC-EA
~Stach
1565291580
Pytanie czy ktokolwiek dostał z mundurowki czapke, rekawiczki w.kolorze imnym niz czarny?? Bo osobiscie nie widzialem nikogo takiego...buty tez swietnie maskują się...w sztabach:)
87-9B-D1-70
~Witek
1565283600
Gratuluje pomysłu z brązowym kolorem butów, ale kogoś nieźle popi... ustalając rozmiarówkę co jeden numer. Przymierzasz nr 42, jest trochę za ciasny, bierzesz 43 okazuje się za luźny. To samo zresztą dotyczy nowego wzoru butów galowych, ale tu poszli jeszcze dalej, normalnie nosząc rozmiar 42, po kilku przymiarkach okazało się, że pasują buty w rozm. 40. Ktoś niezłą fuszerkę odwalił z rozmiarówką i nie jest to pojedyncze moje stwierdzenie.
5F-27-EA-41
~ja
1565203020
A co z kamuflażem typu "mapa". Był za dobry? Za dobrze maskował?
80-AB-16-01
~Chochla
1565162880
Trzeba bylo testow, zeby stwierdzic, ze czarny nie maskuje? Naprawde? Ale naprawde naprawde?
E7-E7-79-36
~Kadet
1565160600
Mam również nadzieję, że nowe obuwie będzie zdatne do użytkowania. Buty zimowe, za które Ministerstwo zapłaciło bardzo dużo pieniędzy, nie nadawały się do użytku....
AC-C3-D9-44

Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Wsparcie ma znaczenie
18 Stołeczna BOT z własnym sztandarem
Abordaż z polskim wsparciem
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
Morska parada 15 sierpnia
Produkcja Husarzy nie zwalnia tempa
Laserowa broń na drony powstaje na WAT
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Młodzi medycy na poligonie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Od arkusza blachy do gotowego Miecznika
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Lubawa wyposaży saperów
Legion Medyczny na poligonie
„Albatros” dozbrojony
Jak obronić się przed dronami?
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Odnaleziono „Roja”
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Walka, entuzjazm i nadzieja
Powietrzna defilada
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
Skok w przyszłość, powrót do przeszłości
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
Szachownica na Wisłostradzie
MON i MSZ o szczycie NATO
Trudne początki polskich bombowców
Warszawa oddała hołd bohaterom powstania
Paliwowy krwiobieg NATO
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Co zobaczymy na defiladzie w Święto Wojska Polskiego?
PGZ o koalicji antybalistycznej
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Coraz więcej Alpha Scramble
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Z prądem i pod prąd
Gorący lipiec PKW Łotwa
Wojsko przerzuca strażaków do Hiszpanii
Azjatycka szansa
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Wieńce dla pomordowanych na warszawskiej Woli
W hołdzie powstańcom warszawskim
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
PKW Irak zostaje w Jordanii
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO