moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przekazanie obowiązków dowódcy 16 Dywizji Zmechanizowanej

31 lipca 2019 roku w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła ceremonia przekazania sztandaru Dowództwa 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

W środę o godzinie 15.00 I zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. pilot Jan Śliwka przyjął meldunek od dowódcy uroczystości płk. Tomasza Biedziaka o gotowości pododdziałów do rozpoczęcia uroczystości z okazji przekazania sztandaru dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. W uroczystości, która odbyła się przed Pałacem na Wyspie w Łazienkach Królewskich uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, władze województw, w których stacjonują jednostki wojskowe 16 DZ, biskup polowy Wojska Polskiego, dowódcy związków taktycznych i jednostek wojskowych, a także komendanci i szefowie służb mundurowych oraz stowarzyszeń zaprzyjaźnionych z 16 Dywizją Zmechanizowaną.

Po przywitaniu gości oraz odegraniu i odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrał I zastępca dowódcy generalnego RSZ, który w tym szczególnym dniu skierował słowa podziękowania za odpowiedzialną służbę do ustępującego dowódcy 16 Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Marka Sokołowskiego, decyzją przełożonych wyznaczonego na stanowisko Inspektora Szkolenia w Dowództwie Generalnym RSZ. Zapoznając zgromadzonych z bogatym „szlakiem bojowym” generała Sokołowskiego oraz wzorową postawą jako dowódcy i żołnierza stawiał generała jako przykład do naśladowania przez młodszych służbą żołnierzy. Przedstawiając sylwetkę nowego dowódcy pomorskiej dywizji, I zastępca dowódcy generalnego RSZ podkreślił, że generał Krzysztof Radomski jest oficerem z wieloletnim, międzynarodowym doświadczeniem. Generał Śliwka zaznaczył również o pełnym przekonaniu, iż generał Radomski to doskonały wybór na dowódcę dywizji, który swoim bogatym doświadczeniem z powodzeniem będzie realizował wizję rozwoju związku taktycznego: – Pan generał pełnił służbę na różnych odpowiedzialnych stanowiskach służbowych w jednostkach 16 dywizji. Dlatego jestem przekonany, że zadania stojące przed dywizją będą realizowane na najwyższym poziomie – podkreślił na zakończenie wystąpienia.

REKLAMA

Po ceremonii przekazania sztandaru I zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych przyjął meldunek o zdaniu i objęciu obowiązków dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej imienia Króla Kazimierza Jagiellończyka.

W przemówieniu, żegnający się z 16 Dywizją Zmechanizowaną generał Sokołowski odniósł się do ponad trzyletniego okresu dowodzenia związkiem taktycznym. Podkreślił rolę i wyjątkowe więzi łączące dywizję ze społeczeństwem i regionem, w którym realizują zadania jednostki wojskowe oraz stowarzyszeniami kultywującymi chlubne, tradycje polskiej kawalerii. Skierował słowa podziękowania do wszystkich, którzy przyczynili się do sukcesów 16 Dywizji Zmechanizowanej, którzy pełnią odpowiedzialną, pełną zagrożeń służbę – Na sukces ten złożył się zespół, którym przyszło mi dowodzić, ludzi rzetelnie przygotowanych do wypełniania swoich obowiązków, profesjonalnie traktujących swoją służbę i pracę, ale przede wszystkim zaangażowanych i odpowiedzialnych. Zespół mający świadomość celu, gotowy poświęcić wiele z własnego życia osobistego, dla jego osiągnięcia. Dziękuję za wsparcie którego udzielaliście mi każdego dnia. Dowodzenie Wami było dla mnie wyróżnieniem i zaszczytem. Gratulując swojemu następcy, wyraził nadzieję że idee zaszczepione w trakcie dowodzenia będą kontynuowane oraz skierował życzenia wszelkiej pomyślności i powodzenia w osiąganiu celów.

 

Zabierając głos gen. bryg. Krzysztof Radomski powiedział: – Objęcie obowiązków Dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej traktuję nie tylko jako zaszczyt i wyróżnienie oraz poczucie dumy ale z drugiej strony czuję ciężar odpowiedzialności i czekającej mnie trudnej, pełnych wyzwań służby. Dziękując za zaufanie na zakończenie wystąpienia dodał: – Szczególne podziękowania pragnę złożyć na ręce dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych, za wsparcie i zaufanie jakim obdarzył mnie pan generał. To możliwość czerpania z Pańskiej wiedzy i niebywałego doświadczenia sprawiła, że mogę dzisiaj stać w tym miejscu jako dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Modlitwa i błogosławieństwo księdza biskupa, odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz defilada pocztów sztandarowych i pododdziałów jednostek 16DZ zakończyły uroczystość przekazania sztandaru i zmiany na stanowisku dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Tekst: mjr Marek Nabzdyjak

red. PZ

autor zdjęć: ppor. Karol Frankowski, ppor. Martyna Winiarska

dodaj komentarz

komentarze


Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
 
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Płk Korpowski pokieruje Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
F-16 kończą misję w Estonii
Polowe fortyfikacje
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Laserowa artyleria US Army
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Poznań z dowództwem amerykańskiego korpusu
NATO broni cyberprzestrzeni
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
EkstraKLASA dla uczniów
Gepardy już na Mazurach
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Start w nieznane
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Żołnierze spieszą z pomocą
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kolejne wozy Aero trafiły do spadochroniarzy
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Amerykanie odmładzają F-16
„Orca” na Atlantyku
Świąteczne prezenty od AMW
13 medali żołnierzy na ringu
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
A17 – następcy Kobbenów?
Obrady ministrów obrony NATO
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Święto sportowców w mundurach
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Ukraiński kurs na Zachód
Wymagający sprawdzian podoficerów
Dominatorzy biegów na orientację
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Sąd nad systemem
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Żołnierze – gdzie i komu pomagają podczas epidemii
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Proobronni wspierają potrzebujących
Debata nad wyzwaniami przyszłości
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Komisje sejmowe o umowie z USA
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO