moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W weekend rozpoczną się wakacje z WOT

Już w sobotę rusza projekt „Wakacje z WOT” skierowany przede wszystkim do uczniów, którzy ukończyli 18 lat, a także studentów i nauczycieli. „Wakacje z WOT” rozpoczną się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie w sobotę 20 lipca i potrwają do niedzieli 4 sierpnia.

Projekt „Wakacje z WOT” skierowany jest przede wszystkim do uczniów i studentów, którzy się uczą i studiują, ale także do osób w wieku od 18 do 55 roku życia w przypadku szeregowych oraz w wieku od 18 do 63 roku w przypadku oficerów i podoficerów. Ochotnicy w wakacje, odbędą szkolenie podstawowe 16-dniowe, złożą przysięgę wojskową i wstąpią do 65 batalionu lekkiej piechoty w Pomiechówku podległemu pod 6 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej bez konieczności rezygnowania z zajęć.

Terytorialsi będą mogli nabyć praktyczne umiejętności posługiwania się bronią, zasady zachowania się na polu walki i przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii. Po ósmym dniu szkolenia dołączą do nich żołnierze rezerwy, którzy zrealizują szkolenie wyrównawcze (8-dniowe). Finałem szkolenia podstawowego będzie pętla taktyczna, podczas której terytorialsi sprawdzą swoje umiejętności w praktyce.
Szkolenia w ramach „Wakacje z WOT” są realizowane w trzynastu brygadach OT i potrwają do końca września.

16-dniowe szkolenie podstawowe to początek procesu szkoleniowego. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa trzy lata i jest podzielony na trzy etapy: w pierwszym roku szkolenie indywidualne, w drugim specjalistyczne i w trzecim zgrywające. W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu.

W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych. Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 20 tysięcy żołnierzy. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu, 62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i 65 blp w Pomiechówku. Brygadą dowodzi płk Grzegorz Kaliciak, oficer z 26-letnim doświadczeniem, uczestnik misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.
Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy OT. Mazowieccy Terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administracje lokalną.

Tekst: ppor. Jolanta Maciaszek

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Góral z ORP „Gryf”
Piechota górska w Wojnarowej coraz liczniejsza
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Powrót do przeszłości Westerplatte
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
W cieniu dumy floty
Terapeutyczny kalendarz – cegiełka na pomoc dla weteranów
Pancerniacy jadą na misję
Nowe oznakowanie pojazdów Żandarmerii Wojskowej
Przyszłość obrony i odstraszania
Ferie z WOT – załóż mundur i przejdź szkolenie wojskowe
Budowlane inwestycje w bezpieczeństwo
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Oskarżony Maduro
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Piątka z czwartego wozu
Zdarzyło się w 2025 roku – III kwartał
Skażenie środkiem bojowym jak prawdziwe
Miliardy na logistykę i łączność
Dyplomatyczna gra o powstanie
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Na tronie mistrza bez zmian
Nowe Daglezje na nowy rok
Człowiek, który sprzedał ciszę
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Legia Akademicka czyli studenci w koszarach
Snowboardzistka i pływacy na medal
Ósmy Husarz już wylądował w Ebbing
MilTech trampoliną dla nowoczesnych technologii
Morskie roboty do walki z minami
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
USA: chcemy Grenlandii
Maduro czeka na zarzuty, głos zabierze ONZ
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Amerykański szogun
WOT wspiera służby miejskie w odśnieżaniu
PKW „Noteć” – koniec misji
Co nowego w przepisach?
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Żołnierze z Braniewa pomagają walczyć ze śnieżycą
Wojsko kontra śnieżyce
Koniec bezkarności floty cieni?
Niebo pod osłoną
Ministrowie ds. służb: Wnioskujemy o spotkanie z prezydentem
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Odpalili K9 Thunder
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
MON wzmacnia południowo‑wschodnią Małopolskę
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Przyszłość Peruna i polskiego kosmodromu
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Silniejsza obrona granic Litwy
The Era of Polish IFVs
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO