moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy dowódca zbiornikowca ORP Bałtyk

W poniedziałek, 15 lipca, zgodnie z marynarską tradycją i morskim ceremoniałem, w trakcie pobytu okrętu na morzu, odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia zbiornikowcem ORP Bałtyk Z-1. 

Por. mar. Maciej Pawłowski przejął obowiązki od dotychczasowego dowódcy kpt mar. Sławomira Gronowskiego, który objął nowe stanowisko w dywizjonie Okrętów Wsparcia i jednocześnie awansował na stopień komandora podporucznika.

W trakcie kilkugodzinnego wyjścia na wody Zatoki Gdańskiej zdający i przyjmujący obowiązki przekazali sobie dowodzenie okrętem w trakcie zbiórki załogi na rufie okrętu. W uroczystości uczestniczył dowódca dywizjonu Okrętów Wsparcia, kmdr Albert Figat, Matka Chrzestna okrętu, pani Janina Chruścik, byli dowódcy dywizjonu i okrętu oraz zaproszeni goście.

– Panie poruczniku, wręczam panu proporczyk dowódcy okrętu, symbol sprawowania władzy nad okrętem i jego załogą – tymi słowami dowódca dywizjonu Okrętów Wsparcia komandor Albert Figat, oficjalnie potwierdził przekazanie dowodzenia jednostki nowemu dowódcy. Znak ten powiewać będzie na maszcie holownika przez cały okres dowodzenia jednostką przez por. mar. Macieja Pawłowskiego.

W swoim przemówieniu odchodzący dowódca kpt mar. Sławomir Gronowski podziękował załodze za jej wkład w realizację zadań jakie przełożeni stawiali jednostce przez okres podczas którego dowodził zbiornikowcem.
Obejmujący obowiązki por. mar Maciej Pawłowski podziękował przełożonym za zaufanie jakim go obdarzyli i zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby dzieło jego poprzedników było dalej tak dobrze kontynuowane. Podkreślił także, że odchodzący dowódca zawiesił poprzeczkę bardzo wysoko, ale doskonałe wyszkolenie i profesjonalizm załogi na pewno pozwolą okrętowi osiągnąć postawione przed nim cele.

Zbiornikowiec paliwowy ORP Bałtyk przeznaczony jest do zaopatrywania okrętów w materiały pędne i smary. Z-1 transportuje, przechowuje, przyjmuje i wydaje produkty naftowe innym jednostkom zarówno w portach, jak i na morzu, a także z brzegu. Okręt może zaopatrywać jednostki w morzu również w inne produkty dzięki ruchomym żurawikom przeładunkowym. Jednostka wyposażona jest we wszystkie niezbędne systemy przyłączeniowe, spełniające standardy obowiązujące w NATO, umożliwiające tankowanie wszystkich okrętów współpracujących z polską Marynarką Wojenną.

Tekst: kmdr ppor. Radosław Pioch

red. PZ

autor zdjęć: kmdr ppor. Radosław Pioch

dodaj komentarz

komentarze


NATO i USA o Iranie
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Wielkie serce K9
Groźny incydent w Libanie
Marynarz w koreańskim tyglu
Logistyczna rewolucja w Opolu
Amerykańskie MRAP-y w polskiej wersji. Kulisy metamorfozy
Moja Karbala
Zmiany w 6 Mazowieckiej BOT
Pasja i fart
Pirania zdała egzamin
Psiakrew, harmata!
Ślubowanie adeptów sztuki wojskowej
Twarde na poligonie
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Alert gotowości dla żołnierzy WOT-u
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Antydronowa DIANA w Polsce
Pierwsze szkolenie Legionu Medycznego
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Bądź bezpieczny w sieci
Pierwsze loty
Ochrona w gotowości
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Syndrom Karbali
Kolejne SSR dla Wojska Polskiego
Wypadek w PKW UNIFIL
Od cyberkursu po mundurówkę
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Armia na kryzys
Na pierwszej linii wojny i pokoju
Nowy BWP potrafi onieśmielić
Francuzi zbudują satelitę dla MON-u
Zbrodnia bez kary
Fińska armia luzuje rygory
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy
Debata o bezpieczeństwie
Zbrodnia i kłamstwo
Daglezja dla saperów z 9 BBKPanc
Zasiąść za sterami Apache’a
Misja zdrowie, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć
Rosomaki na lądzie i morzu
Chunmoo trafią do Gostynina
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
„Kryzys” na AWL-u
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Wojsko testuje systemy antydronowe
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”
Adaptacja i realizm
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Początek wielkiej historii
Lepiej uczyć się na misjach niż na wojnie
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Miecz w ręku NATO
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO