Wiek 55 lat i co najmniej 25-letni staż służby – takie kryteria uprawniające do emerytury, muszą obecnie spełniać żołnierze zawodowi, którzy wstąpili do armii po 31 grudnia 2012 roku. Przepisy wkrótce mają się jednak zmienić. Trwają prace legislacyjne zakładające rezygnację z wymogu wieku przy przechodzeniu na emeryturę.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, żołnierze zawodowi, którzy rozpoczęli służbę po 31 grudnia 2012 roku muszą spełnić obecnie dwa kryteria, by przejść na emeryturę. To ukończony 55. rok życia oraz co najmniej 25-letni staż służby. Takie same regulacje dotyczą też funkcjonariuszy służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Przepisy te obowiązują od niecałych sześciu lat, ale wkrótce mają się zmienić. Chodzi o rezygnację z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Jedynym warunkiem otrzymywania świadczenia pozostanie 25-letni staż służby. W przypadku służb podległych MSWiA już w ubiegłym roku między resortem a związkami zawodowymi zostało podpisane odpowiednie porozumienie w tej sprawie. Przygotowany przez MSWiA projekt nowelizacji nie uwzględniał jednak żołnierzy.
– Dlatego tuż po podpisaniu listopadowych porozumień rozpocząłem starania, by podobne rozwiązania wprowadzić także u nas – mówi kmdr Wiesław Banaszewski, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych. Oficer wystąpił do ministra obrony narodowej, by ten rozważył ewentualne zmiany w ustawie dotyczącej wojskowych emerytur i zniósł wymóg ukończenia 55 lat jako warunku uprawniającego do emerytury wojskowej. Jak zaznacza kmdr Banaszewski, nowe rozwiązania miałby objąć jedynie tych, którzy zostali powołani do wojska po 31 grudnia 2012 roku.
– Wojsko na tym na pewno nie straci, bo przecież główny cel wprowadzonych w 2013 roku przepisów, a mianowicie ograniczenie tzw. młodych emerytów został osiągnięty poprzez wydłużenie stażu służby wojskowej uprawniającego do emerytury wojskowej z 15 do 25 lat– dodaje kmdr Banaszewski.
Kierownictwo MON przychyliło się do propozycji Konwentu Dziekanów. – Zasadnym i racjonalnym rozwiązaniem wydaje się być objęcie projektowaną zmianą również niewymienionych w projekcie żołnierzy zawodowych. Pozostawienie mniej korzystnych rozwiązań dotyczących emerytur żołnierzy zawodowych może wiązać się z nieuzasadnioną deprecjacją zawodu żołnierza względem funkcjonariuszy służby mundurowych – napisał wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz.
Obecnie projekt nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin znajduje się w uzgodnieniach międzyresortowych. Później musi zostać zaakceptowany przez parlament. – Proces legislacyjny trwa, więc trudno mówić o terminie wejścia w życie nowych przepisów – zauważa przewodniczący Konwentu. – Z pewnością jest to bardzo dobra wiadomość dla wielu żołnierzy, którzy w ostatnim czasie interesowali się sprawą – dodaje komandor.
Według wciąż obowiązujących przepisów emerytalnych żołnierze zawodowi podzieleni są na dwie grupy. Tych, którzy wstąpili do armii przed 1 stycznia 2013 roku obowiązują „stare” zasady – mogą oni przejść na emeryturę już po 15 latach służby wojskowej. Drugą grupę stanowią ci, którzy żołnierzami zostali po 31 grudnia 2012 roku. Oni na emeryturę mogą obecnie przejść po spełnieniu dwóch warunków: gdy ukończą 55 lat i będą mieli co najmniej 25-letni staż służby.
autor zdjęć: st. chor. sztab. Waldemar Młynarczyk
komentarze