moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wręczenie sztandaru Akademii Sztuki Wojennej

Dziś Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie otrzymała sztandar. W ceremonii uczestniczyli minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz sekretarz stanu w MON Tomasz Zdzikot.

Uroczystość odbyła się na placu apelowym Akademii Sztuki Wojennej. Po odczytaniu aktu ufundowania sztandaru nastąpiło wbicie gwoździ honorowych w drzewiec przez ministra Mariusza Błaszczaka i zaproszonych gości. Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali Jadwiga Chruściel ‒ córka gen. Antoniego Chruściela „Montera", wykładowcy Wyższej Szkoły Wojennej, jednego z dowódców Powstania Warszawskiego, patrona ulicy, przy której znajduje się ASzWoj oraz Piotr Sosnkowski ‒ syn gen. Kazimierza Sosnkowskiego, działacza niepodległościowego, doradcy marszałka Józefa Piłsudskiego, przewodniczącego Komitetu Wyższej Szkoły Wojennej, Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych.

‒ Przed chwilą nadany sztandar jest symbolem najważniejszych wartości dla żołnierza polskiego, a więc jest symbolem wierności honoru i męstwa ‒ powiedział minister obrony narodowej. Nawiązując do 100-lecia utworzenia Wyższej Szkoły Wojennej, podkreślił, że wykształciła ona całe pokolenia dowódców Wojska Polskiego, którzy wyróżniali się postawą, dzielnością podczas II wojny światowej. ‒ Dziś Akademia Sztuki Wojennej kontynuuje tradycje swej poprzedniczki, jest uczelnią, która zajmuje się przede wszystkim doskonaleniem umiejętności wojskowych dowódców wojska polskiego, ale także kształtowaniem postaw w duchu patriotyzmu i gotowości do poświęcenia – dodał minister Błaszczak.

REKLAMA

Głos zabrał również rektor-komendant ASzWoj gen. bryg. dr inż. Ryszard Parafianowicz, który w szczególny sposób podziękował, ministrowi obrony narodowej za akt wręczenia sztandaru, Mieczysławowi Golónce – burmistrzowi dzielnicy Remebrtów, przewodniczącemu Komitetu Ufundowania Sztandaru, jak również rodzicom chrzestnym sztandaru. ‒ Sztandar wojskowy, ten najważniejszy z najważniejszych symboli, otrzymuje się tylko raz. Jego znaczenie i wartość określają słowa wypisane na jego płacie – honor i ojczyzna – powiedział rektor-komendant. Zwracając się do całej społeczności akademickiej, dodał to od nas teraz zależy, czy swoją wyobraźnią, odwagą, determinacją w pracy dla ojczyzny ‒ pracy najważniejszej, bo naukowej i edukacyjnej oraz poczuciem honoru, okryjemy ten sztandar w przyszłości nimbem potęgi, chwały i godności.

Uroczystość poprzedziła msza św. koncelebrowana w kościele garnizonowym pw. św. o. Rafała Kalinowskiego. Eucharystii przewodniczył JE ks. bp gen. bryg. Józefa Guzdek. biskup polowy WP. ‒ Dziś Akademia przeżywa przełomowe wydarzenie, a w chwilach przełomowych nie wystarczą słowa, potrzebne są znaki. Zawierają one treść znacznie większą i pojemniejszą niż słowo. Takim znakiem jest nadanie sztandaru Akademii Sztuki Wojennej ‒ powiedział biskup polowy WP. Biskup Guzdek podkreślił, że w sztandarze zapisuje się historia. Zgromadzonym przedstawicielom ASzWoj życzył, by w blasku tego sztandaru zapisały się kolejne sukcesy Uczelni, by kształtowały się kolejne pokolenia śmiałych i odpowiedzialnych oficerów Wojska Polskiego.

Akademia Sztuki Wojennej (ASzWoj) powstała 1 października 2016 r. Uczelnia dziedziczy tradycje Wyższej Szkoły Wojennej. Kształci oficerów na potrzeby dowództw, sztabów uczelni i instytucji związanych z obronnością państwa. Akademia kształci także studentów cywilnych na kierunkach związanych z bezpieczeństwem, obronnością i zarządzeniem.
W strukturach uczelni znajduje się jedyne w Polsce Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych oraz specjalistyczne Centrum Szkolenia Obrony przed Bronią Masowego Rażenia w Siłach Zbrojnych. Akademia pełni też funkcję wojskowego ośrodka analitycznego – działa tu Centrum Badań nad Bezpieczeństwem. Na ASzWoj kształci się obecnie ok. 5 tys. studentów cywilnych i ok. 3,5 tys. słuchaczy wojskowych.

Tekst: Anita Omelczuk

red. PZ

autor zdjęć: Jagoda Gawliczek/ ASzWoj

dodaj komentarz

komentarze


Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
 
Układy ze skazą
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Na misjach święta inne niż zwykle
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Strzelnice dla terytorialsów
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Więcej żołnierzy USA w Polsce
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Wyślij kartkę i wesprzyj bohaterów niepodległości
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Online z mistrzami sportu
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ukraiński kurs na Zachód
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Galicyjskie przesilenie
Lato z czerwonym terrorem
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Laserowa artyleria US Army
Szturmani nie boją się ognia
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Polsko-amerykańska współpraca
Kierunek: misja
Kurs dla saperskich ekspertów
PGZ będzie obecna na MSPO
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Skok na głęboką wodę
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Chwała powstańcom
Wojskowy Hot450Challenge
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Bridge to Cooperation
Program kosmiczny dla wojska
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Więcej celowników z PCO dla wojska
Polskie porty bardziej otwarte
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
F-16 kończą misję w Estonii
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Amerykanie odmładzają F-16
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Wojsko przeciw wirusowi
Wymiana podwodnych doświadczeń

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO