moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wręczenie sztandaru Akademii Sztuki Wojennej

Dziś Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie otrzymała sztandar. W ceremonii uczestniczyli minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz sekretarz stanu w MON Tomasz Zdzikot.

Uroczystość odbyła się na placu apelowym Akademii Sztuki Wojennej. Po odczytaniu aktu ufundowania sztandaru nastąpiło wbicie gwoździ honorowych w drzewiec przez ministra Mariusza Błaszczaka i zaproszonych gości. Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali Jadwiga Chruściel ‒ córka gen. Antoniego Chruściela „Montera", wykładowcy Wyższej Szkoły Wojennej, jednego z dowódców Powstania Warszawskiego, patrona ulicy, przy której znajduje się ASzWoj oraz Piotr Sosnkowski ‒ syn gen. Kazimierza Sosnkowskiego, działacza niepodległościowego, doradcy marszałka Józefa Piłsudskiego, przewodniczącego Komitetu Wyższej Szkoły Wojennej, Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych.

‒ Przed chwilą nadany sztandar jest symbolem najważniejszych wartości dla żołnierza polskiego, a więc jest symbolem wierności honoru i męstwa ‒ powiedział minister obrony narodowej. Nawiązując do 100-lecia utworzenia Wyższej Szkoły Wojennej, podkreślił, że wykształciła ona całe pokolenia dowódców Wojska Polskiego, którzy wyróżniali się postawą, dzielnością podczas II wojny światowej. ‒ Dziś Akademia Sztuki Wojennej kontynuuje tradycje swej poprzedniczki, jest uczelnią, która zajmuje się przede wszystkim doskonaleniem umiejętności wojskowych dowódców wojska polskiego, ale także kształtowaniem postaw w duchu patriotyzmu i gotowości do poświęcenia – dodał minister Błaszczak.

REKLAMA

Głos zabrał również rektor-komendant ASzWoj gen. bryg. dr inż. Ryszard Parafianowicz, który w szczególny sposób podziękował, ministrowi obrony narodowej za akt wręczenia sztandaru, Mieczysławowi Golónce – burmistrzowi dzielnicy Remebrtów, przewodniczącemu Komitetu Ufundowania Sztandaru, jak również rodzicom chrzestnym sztandaru. ‒ Sztandar wojskowy, ten najważniejszy z najważniejszych symboli, otrzymuje się tylko raz. Jego znaczenie i wartość określają słowa wypisane na jego płacie – honor i ojczyzna – powiedział rektor-komendant. Zwracając się do całej społeczności akademickiej, dodał to od nas teraz zależy, czy swoją wyobraźnią, odwagą, determinacją w pracy dla ojczyzny ‒ pracy najważniejszej, bo naukowej i edukacyjnej oraz poczuciem honoru, okryjemy ten sztandar w przyszłości nimbem potęgi, chwały i godności.

Uroczystość poprzedziła msza św. koncelebrowana w kościele garnizonowym pw. św. o. Rafała Kalinowskiego. Eucharystii przewodniczył JE ks. bp gen. bryg. Józefa Guzdek. biskup polowy WP. ‒ Dziś Akademia przeżywa przełomowe wydarzenie, a w chwilach przełomowych nie wystarczą słowa, potrzebne są znaki. Zawierają one treść znacznie większą i pojemniejszą niż słowo. Takim znakiem jest nadanie sztandaru Akademii Sztuki Wojennej ‒ powiedział biskup polowy WP. Biskup Guzdek podkreślił, że w sztandarze zapisuje się historia. Zgromadzonym przedstawicielom ASzWoj życzył, by w blasku tego sztandaru zapisały się kolejne sukcesy Uczelni, by kształtowały się kolejne pokolenia śmiałych i odpowiedzialnych oficerów Wojska Polskiego.

Akademia Sztuki Wojennej (ASzWoj) powstała 1 października 2016 r. Uczelnia dziedziczy tradycje Wyższej Szkoły Wojennej. Kształci oficerów na potrzeby dowództw, sztabów uczelni i instytucji związanych z obronnością państwa. Akademia kształci także studentów cywilnych na kierunkach związanych z bezpieczeństwem, obronnością i zarządzeniem.
W strukturach uczelni znajduje się jedyne w Polsce Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych oraz specjalistyczne Centrum Szkolenia Obrony przed Bronią Masowego Rażenia w Siłach Zbrojnych. Akademia pełni też funkcję wojskowego ośrodka analitycznego – działa tu Centrum Badań nad Bezpieczeństwem. Na ASzWoj kształci się obecnie ok. 5 tys. studentów cywilnych i ok. 3,5 tys. słuchaczy wojskowych.

Tekst: Anita Omelczuk

red. PZ

autor zdjęć: Jagoda Gawliczek/ ASzWoj

dodaj komentarz

komentarze


Nowa spółka lotnicza PGZ
 
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Tyraliera terytorialsów
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
Akcja „Niepodległą mamy we krwi” na finiszu
Spielberg’s Stars
Thin Blue Line
Wołyńskie lwie serca
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ludzie niebezpiecznej profesji
T-72 strzelają na poligonie
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
GROM na kursie działań specjalnych
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
Jani, Miraculously Saved
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Geopolityka i nowoczesne technologie dla armii
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Reserves Win Wars
Unwanted Treaty
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Plan modernizacji marynarki wojennej
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
PESCO z polskim projektem
Czwarty rozbiór
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Symbol zaklęty w dacie
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Wojsko wchodzi w kadr
Klasy wojskowe po nowemu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Razem się szkolą, razem walczą
Nowy wiceminister w MON
Studenci w kryzysie
Trudna droga
Wyzwania polskiej fotoniki
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Obrona bez polityki
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Mroczne serce okupowanej Europy
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Holownik „Semko” stanął na wodzie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO