moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Finansowe wsparcie MON dla weteranów

Turnusy rehabilitacyjno-integracyjne na Mazurach, Śląsku i Pomorzu, a także spływ kajakowy Pilicą – to zwycięskie propozycje zgłoszone do konkursu MON na organizację wydarzeń wspierających środowisko weteranów. Łączna kwota dotacji resortu wyniesie ponad 400 tysięcy złotych.

Konkurs na realizację zadań publicznych dla weteranów resort obrony narodowej ogłosił pod koniec kwietnia tego roku. Adresowany był m.in. do organizacji pozarządowych, w tym stowarzyszeń i fundacji. MON czekało na oferty dotyczące różnorodnych przedsięwzięć adresowanych do środowiska. Jako przykładowe zostały wskazane np. imprezy edukacyjno-rekreacyjne, warsztaty terapeutyczne i rehabilitacyjne, a także obozy i kolonie dla dzieci i młodzieży poszkodowanych lub poległych w misjach żołnierzy. Od oferentów wymagane były m.in. własny wkład finansowy w wysokości minimum 10 procent planowanej kwoty dotacji oraz taki sam wkład niefinansowy, czyli np. nieodpłatne udostępnienie pomieszczeń i obiektów, środki transportu i praca wolontariuszy.

Do Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON, wpłynęło 10 ofert. Najpierw zostały ocenione pod kątem formalnym. Potem merytorycznie sprawdzali je członkowie nieetatowej Komisji ds. Zlecania Zadań Publicznych w Zakresie Obronności z MON. – Cztery oferty zostały odrzucone z powodów formalnych. Chodziło np. o termin realizacji danego wydarzenia, który nie mieścił się w ramach czasowych realizacji konkursu, nieterminowe złożenie oferty albo niewłaściwe wypełnienie dokumentów – mówi płk Tomasz Szewczyk, naczelnik Wydziału Dotacji w Departamencie Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON.

REKLAMA

Ostatecznie tylko trzy oferty spełniły wszystkie wymagania. Jedna z nich to propozycja Fundacji Sprzymierzeni z GROM, która zaoferowała organizację turnusu rehabilitacyjno-integracyjnego dla weteranów i ich rodzin w ośrodku Czarny Kos w Borkowie (woj. Pomorskie). Na ten cel Fundacja otrzyma z MON 60 tysięcy zł.

Kolejne dwie zwycięskie oferty zostały złożone przez Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. Pierwsza to spływ kajakowy Pilicą w okolicach Sulejowa, w którym będzie mogło wziąć udział ok. 30 osób. Na ten cel MON przeznaczy 24 tys. 870 zł. Znacznie więcej, bo 316 120 zł, Stowarzyszenie otrzyma na drugi projekt. – Do konkursu zgłosiliśmy organizowane przez nas od lat turnusy rehabilitacyjno-integracyjne dla weteranów poszkodowanych i ich rodzin oraz dla rodziców poległych żołnierzy. W wakacje będzie mogło wziąć w nich udział 150 osób – mówi Tomasz Kloc, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia. Ranni i poszkodowani mają do wyboru dwa turnusy organizowane w Mrągowie na Mazurach oraz jeden, który odbędzie w położonych na Śląsku Zebrzydowicach. W obu miejscach uczestnicy będą mogli liczyć na fachowe wsparcie rehabilitantów i udział w zabiegach usprawniających funkcjonowanie organizmu.

– Otrzymana dotacja to dla nas duże wsparcie finansowe. Środki, które miały iść na organizację turnusów, będziemy mogli przeznaczyć na realizację kolejnych przedsięwzięć dla środowiska. Już niebawem zaczniemy planować kolejny rok, tym bardziej, że miejsca w atrakcyjnych ośrodkach, z zapleczem rehabilitacyjnym trzeba rezerwować dużo wcześniej – dodaje Tomasz Kloc.

W sumie na trzy wybrane w konkursie oferty MON przeznaczy wsparcie w wysokości 400 990 zł.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
 
Żyj zdrowiej
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Nowy wiceminister w MON
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Umowa na Harpie podpisana!
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Krwawe walki o Monte Cassino
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Nauka zimowego pływania
Defense Without Politics
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
O Patriotach na WAT
Arsenał Iranu
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Iran uderza w USA
Własne interesy Europy
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Jak gra dowódca, grają wszyscy
They Train Together, They Fight Together
USA nie zacznie wojny z Iranem
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Double Eagle po nowemu
Klasy wojskowe po nowemu
Podziemna potęga
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Szturmani na Lipie
Czerwoni w odwrocie
Obradowała Rada Gabinetowa
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Chciałem walczyć z Niemcami
We Are All Darfur
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
F-35 – polska Harpia
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Darłowo czeka na śmigłowce
Ważka bliżej
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO