Akcja „Krwioobieg Terytorialsa” idealnie wpisuje się w misję WOT, jaką jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności – mówi płk Grzegorz Kaliciak, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Podczas pikniku w Warszawie terytorialsi z mazowieckich brygad WOT-u zebrali 21 litrów krwi. W kolejce do punktu pobrań ustawili się nie tylko żołnierze, ale też mieszkańcy stolicy.
Zorganizowany w sobotę na pl. Piłsudskiego w Warszawie festyn był częścią ogólnopolskiej akcji „Krwioobieg Terytorialsa”. – Naszym celem jest zebranie jak najwięcej ratującej życie krwi, której najbardziej brakuje w czasie wakacji – mówił płk Andrzej Wasielewski, dowódca 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, która razem z 6 Brygadą OT zorganizowała piknik.
Podczas spotkania żołnierze i mieszkańcy stolicy mogli oddać krew w mobilnym ambulansie Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. – Od wielu lat jestem honorowym krwiodawcą, bo wiem, że krew jest niezastąpiona w ratowaniu życia – mówił kpr. Przemysław Łuszczki z 5 BOT, czekając w kolejce do krwiobusu. Oficer podkreśla, że wziął udział w akcji, ponieważ jako żołnierz WOT-u chce pomagać społeczeństwu nie tylko w sytuacjach kryzysowych np. podczas powodzi, ale też na co dzień. Na pikniku krew oddało 48 osób, udało się zebrać 21,6 litrów.
Mieszkańcy i turyści, którzy w sobotę odwiedzili pl. Piłsudskiego, mogli także wziąć udział w e-learningu poświęconym honorowemu dawstwu krwi. – Podczas krótkiego kursu można było dowiedzieć się najważniejszych informacji dotyczących honorowego krwiodawstwa oraz zasad oddawania krwi – tłumaczył sierż. Robert Kowalewski z 6 BOT, prezes stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi Legion, które przygotowało e-learning. Czterdzieści pięć osób, które w czasie pikniku ukończyły kurs i zdały test, uzyskało certyfikat Legionu.
Piknik był też okazją, by skorzystać z badań i porad zdrowotnych. Specjaliści służby zdrowia mierzyli poziom cukru i cholesterolu, badali ciśnienie tętnicze, robili EKG, mammografię i test na zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C, sprawdzali słuch i mierzyli pojemność płuc. Natomiast Wojskowy Instytut Medyczny prowadził rejestrację potencjalnych dawców szpiku.
Największym zainteresowaniem cieszyły się szkolenia z zasad udzielania pierwszej pomocy. – To świetna okazja, także dla dzieci, aby nauczyć się szybko reagować, gdy np. ktoś straci przytomność – uważa pani Agnieszka, która na festyn przyszła z synem Jankiem. Z nauki pierwszej pomocy skorzystało 250 osób, w tym 75 dzieci.
Na najmłodszych przygotowano także cykl zabaw i szkoleń pod hasłem „Spacer z Kropelką”. Dzieci odwiedzały kolejne stoiska ucząc się o zasadach ratowania życia, honorowym krwiodawstwie czy wojsku.
Na pl. Piłsudskiego nie zabrakło również stoisk ze wojskowym sprzętem, m.in. JW GROM, żołnierze z wojskowych komend uzupełnień informowali o możliwościach podjęcia służby w siłach zbrojnych, a WOT zachęcały, by wstąpić w szeregi tej formacji.
W ubiegłym roku w akcji „Krwioobieg Terytorialsa” wzięło udział 2 tys. żołnierzy WOT-u, zebrano wówczas 1300 litrów krwi. Tegoroczna edycja trwa od 7 do 23 czerwca, biorą w niej udział terytorialsi ze wszystkich 13 brygad WOT, a pikniki odbywają się w 12 miastach m.in. Białymstoku, Lublinie, Rzeszowie, Olsztynie i Gdańsku. „Krwioobieg Terytorialsa” to część projektu resortu obrony „Spokrewnieni służbą”.
autor zdjęć: Anna Dąbrowska
komentarze