moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce

Naszą wolą jest, aby zwiększona, mam nadzieję, w przyszłości obecność amerykańska wpisała się w tworzenie bezpieczeństwa w naszym regionie oraz w działania sojusznicze realizowane pod auspicjami NATO, którego wszyscy jesteśmy członkami – powiedział Andrzej Duda w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli. Prezydent spotkał się tam z Jensem Stoltenbergiem.


Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy i ministra Mariusza Błaszczaka w Brukseli rozpoczęła się od spotkania z sekretarzem generalnym NATO. Rozmowy z Jensem Stoltenbergiem dotyczyły głównie zwiększenia obecności militarnej USA w Polsce. Spotkanie z sekretarzem NATO odbyło się na kilka dni przed planowaną wizytą Andrzeja Dudy w Waszyngtonie. 12 czerwca prezydent RP ma spotkać się z prezydentem Donaldem Trumpem. – Przekazałem sekretarzowi generalnemu NATO informacje na temat rozmów ze Stanami Zjednoczonymi i administracją Donalda Trumpa. Chodzi o plany zwiększenia amerykańskiej obecności militarnej w naszym kraju i w tej części Europy – powiedział prezydent Duda na konferencji prasowej w Kwaterze Głównej Sojuszu. – Naszą wolą jest, aby zwiększona, mam nadzieję, w przyszłości obecność amerykańska wpisała się w tworzenie bezpieczeństwa w naszym regionie oraz w działania sojusznicze realizowane pod auspicjami NATO, którego wszyscy jesteśmy członkami – dodał zwierzchnik sił zbrojnych.

Andrzej Duda podkreślił, że aktywność militarna w Polsce – poprzez ćwiczenia wojskowe czy obecność wojsk amerykańskich – daje poczucie bezpieczeństwa nie tylko Polakom, ale także mieszkańcom krajów bałtyckich. – I nie chodzi tylko o obecność batalionowych grup bojowych na ich terenie czy w Polsce. Ważne jest dla nich także to, że w ich sąsiedztwie, w Polsce, znajdują się duże siły sojusznicze. Nie tylko pod względem liczebności, ale i infrastruktury, czyli wszystkiego co potrzebne, by sprawnie odpierać agresję – mówił prezydent Duda.

Jens Stoltenberg pochwalił z kolei zaangażowanie Polski w działalność Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podziękował m.in. za dotychczasową i przyszłą obecność polskich sił zbrojnych na Łotwie i Rumunii, a także zaangażowanie w natowską operację Baltic Air Policing w krajach bałtyckich. Stoltenberg podkreślił także, że Polska wypełnia militarne zobowiązania wobec Sojuszu i bierze udział w misjach szkoleniowych w Iraku i Afganistanie.


Szef NATO zwrócił również uwagę na zaangażowanie Sojuszu w Polsce. Chodzi tu m.in. o natowskie placówki ulokowane w naszym kraju czy obecność batalionowych grup bojowych. – Sojusz zdecydował się niedawno zainwestować w Polsce 260 milionów dolarów. To największa inwestycja NATO w ciągu ostatnich 30 lat – podkreślił Stoltenberg. Wyjaśnił, że chodzi o budowę w Powidzu magazynów sprzętu wojskowego. Korzystać z nich będą m.in. wojska amerykańskie. – To pokazuje jak blisko współpracujemy ze Stanami Zjednoczonymi. Ta inwestycja ma również wesprzeć wojska USA w Polsce – podkreślił sekretarz. Mówił także o międzynarodowych szkoleniach i ćwiczeniach wojskowych, jakie odbywają się w Polce. – Polska jest mocno zaangażowana w NATO, a NATO jest mocno zaangażowane w kształtowanie bezpieczeństwa Polski – zaznaczył Stoltenberg.

Prezydent Duda i Sekretarz Generalny NATO omówili także przygotowania do grudniowego szczytu Sojuszu, który odbędzie się w Londynie. Mówili również o bezpieczeństwie Ukrainy i jej dążeniach do integracji z NATO.

REKLAMA

MKS

autor zdjęć: Krzysztof Sitkowski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
 
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
A Torn Subcontinent
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Rivalry on Closed Sea
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
„Pułaski” wrócił do kraju
Warszawa walczy, wracamy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Spełniliśmy swój obowiązek
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
A Wave of Alliances
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Wielofunkcyjny scyzoryk
Obrady Rady Unii Europejskiej
Wozy amunicyjne do Raków
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Piknik ze smakiem
Zielonka dla Patriotów
Irańskie szachy
Śladami Pierwszej Pancernej
Rozpoczynamy nową erę
Przez krew zdobyty Śląsk
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Desant z transportowca-giganta
Przysięga śląskich terytorialsów
High Confidence Operations
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Śląskie obchody wojskowego święta
Preselekcja u komandosów
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Cienka niebieska linia
Amerykańska przyszłość WZL
Najpierw „Sonda”, później promocja
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Wojna wywiadów
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Czarny odchodzi do cywila
Jedna misja, jeden zespół
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Od sojusznika do kata
Sprawdzają Brutusa
Świętuj z wojskiem na piknikach!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO