moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce

Naszą wolą jest, aby zwiększona, mam nadzieję, w przyszłości obecność amerykańska wpisała się w tworzenie bezpieczeństwa w naszym regionie oraz w działania sojusznicze realizowane pod auspicjami NATO, którego wszyscy jesteśmy członkami – powiedział Andrzej Duda w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli. Prezydent spotkał się tam z Jensem Stoltenbergiem.


Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy i ministra Mariusza Błaszczaka w Brukseli rozpoczęła się od spotkania z sekretarzem generalnym NATO. Rozmowy z Jensem Stoltenbergiem dotyczyły głównie zwiększenia obecności militarnej USA w Polsce. Spotkanie z sekretarzem NATO odbyło się na kilka dni przed planowaną wizytą Andrzeja Dudy w Waszyngtonie. 12 czerwca prezydent RP ma spotkać się z prezydentem Donaldem Trumpem. – Przekazałem sekretarzowi generalnemu NATO informacje na temat rozmów ze Stanami Zjednoczonymi i administracją Donalda Trumpa. Chodzi o plany zwiększenia amerykańskiej obecności militarnej w naszym kraju i w tej części Europy – powiedział prezydent Duda na konferencji prasowej w Kwaterze Głównej Sojuszu. – Naszą wolą jest, aby zwiększona, mam nadzieję, w przyszłości obecność amerykańska wpisała się w tworzenie bezpieczeństwa w naszym regionie oraz w działania sojusznicze realizowane pod auspicjami NATO, którego wszyscy jesteśmy członkami – dodał zwierzchnik sił zbrojnych.

Andrzej Duda podkreślił, że aktywność militarna w Polsce – poprzez ćwiczenia wojskowe czy obecność wojsk amerykańskich – daje poczucie bezpieczeństwa nie tylko Polakom, ale także mieszkańcom krajów bałtyckich. – I nie chodzi tylko o obecność batalionowych grup bojowych na ich terenie czy w Polsce. Ważne jest dla nich także to, że w ich sąsiedztwie, w Polsce, znajdują się duże siły sojusznicze. Nie tylko pod względem liczebności, ale i infrastruktury, czyli wszystkiego co potrzebne, by sprawnie odpierać agresję – mówił prezydent Duda.

Jens Stoltenberg pochwalił z kolei zaangażowanie Polski w działalność Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podziękował m.in. za dotychczasową i przyszłą obecność polskich sił zbrojnych na Łotwie i Rumunii, a także zaangażowanie w natowską operację Baltic Air Policing w krajach bałtyckich. Stoltenberg podkreślił także, że Polska wypełnia militarne zobowiązania wobec Sojuszu i bierze udział w misjach szkoleniowych w Iraku i Afganistanie.


Szef NATO zwrócił również uwagę na zaangażowanie Sojuszu w Polsce. Chodzi tu m.in. o natowskie placówki ulokowane w naszym kraju czy obecność batalionowych grup bojowych. – Sojusz zdecydował się niedawno zainwestować w Polsce 260 milionów dolarów. To największa inwestycja NATO w ciągu ostatnich 30 lat – podkreślił Stoltenberg. Wyjaśnił, że chodzi o budowę w Powidzu magazynów sprzętu wojskowego. Korzystać z nich będą m.in. wojska amerykańskie. – To pokazuje jak blisko współpracujemy ze Stanami Zjednoczonymi. Ta inwestycja ma również wesprzeć wojska USA w Polsce – podkreślił sekretarz. Mówił także o międzynarodowych szkoleniach i ćwiczeniach wojskowych, jakie odbywają się w Polce. – Polska jest mocno zaangażowana w NATO, a NATO jest mocno zaangażowane w kształtowanie bezpieczeństwa Polski – zaznaczył Stoltenberg.

Prezydent Duda i Sekretarz Generalny NATO omówili także przygotowania do grudniowego szczytu Sojuszu, który odbędzie się w Londynie. Mówili również o bezpieczeństwie Ukrainy i jej dążeniach do integracji z NATO.

REKLAMA

MKS

autor zdjęć: Krzysztof Sitkowski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


„Albatros” już na wodzie
 
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Nowy rok akademicki w szpitalu na Szaserów
Iranian Chess Game
Nowy wiceminister w MON
Fort zagłady
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
„Operacja Wuhan”: Badminton, łucznictwo, tenis
Wojskowe szkolenie dla studentów
Kolejne Raki dla wojska
Raki strzelały na Bałkanach
Groty i VIS-y dla armii
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Jani, cudem ocalony
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Thin Blue Line
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Trening medyczny przed misją
Cienka niebieska linia
Gavia na Atlantyku
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Bożeny do modyfikacji
Niechciany traktat
„Operacja Wuhan”: Kolarstwo i triatlon
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Silesian Life Pictures
Ostatni bój wojny obronnej
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
68W Means Lifesaver
Niezwyciężeni znowu trenują
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Snajper walczy także z wiatrem
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
68W znaczy ratownik
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Klasy wojskowe po nowemu
Wabik z WAT-u
Wypadek saperów
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Sosnkowski przywrócony
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Lotem przeciw bolszewikom
Rozpoczynamy nową erę
Życie po zdjęciu munduru
Nowa misja i nowy sprzęt
Rescue Like You Would in a War
Nóż komandosa zdobyty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO