moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polsko-amerykańskie negocjacje

Pracuję nad tym, aby Fort Trump stał się faktem. Atmosfera rozmów jest bardzo dobra – mówił Mariusz Błaszczak, po spotkaniu z Johnem Boltonem, doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego. To już czwarta wizyta szefa MON-u w Stanach Zjednoczonych. Wszystkie były związane z rozmowami o wzmocnieniu amerykańskiej obecności w Polsce.

– Rozmawialiśmy na temat obecności wojsk amerykańskich w Polsce, na temat projektu, który nazywamy Fort Trump. Myślę, że to nazwa, która oddaje jego istotę – mówił szef MON-u w Waszyngtonie. – To była ciekawa dyskusja, o czym może świadczyć fakt, że rozmawialiśmy dłużej, niż planowaliśmy – dodał. Mariusz Błaszczak podkreślił także, że obecność US Army w Polsce zapewni bezpieczeństwo nie tylko w naszym kraju, ale na całej wschodniej flance NATO.

Minister przypomniał także, że niedawno prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. – Została wówczas podpisana deklaracja, w której jest stwierdzenie, że będziemy pracować nad wzmocnieniem obecności wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce – mówił minister. – I właśnie nad tym pracujemy. Wypełniamy treścią słowa zapisane w deklaracji obu prezydentów – podkreślił.

REKLAMA

Jak dodał szef resortu obrony narodowej, rozmowom o ulokowaniu stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce towarzyszy dobra atmosfera, jest to jednak długi proces. Jego pierwszy etap ma zostać zakończony w marcu 2019 roku, kiedy to Pentagon przedstawi Kongresowi swoją ocenę w tej sprawie. – Jestem dobrej myśli, ale to nie znaczy, że wszystko już zostało zatwierdzone – ocenił.

Dziennikarze dopytywali ministra także o to, ilu amerykańskich żołnierzy miałoby przyjechać do Polski i gdzie dokładnie mieliby stacjonować. – Rozmawiamy o tym na poziomie polsko-amerykańskiej grupy roboczej. Na czele jej polskiej części stoi wiceminister Tomasz Szatkowski – mówił minister. – Wolałbym na tym etapie nie mówić publicznie o szczegółach, bo to osłabia pozycję negocjacyjną Polski – wyjaśnił.

Minister odniósł się także do kwestii finansowania amerykańskiej obecności w Polsce. Już wcześniej rząd deklarował, że mógłby partycypować w kosztach utworzenia bazy dla żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych. – To jest inwestycja w nasze bezpieczeństwo – zaznaczył minister. – Jesteśmy realistami. Inwestowanie w infrastrukturę, która będzie służyć nie tylko wojskom amerykańskim, ale także polskim oraz rozwojowi gospodarczemu, to świetne rozwiązanie – zaznaczył. Dodał także, że takie rozwiązanie przyjęto m.in. w Niemczech, Japonii, Korei Południowej czy Hiszpanii, gdzie także stacjonuje US Army.

Dziennikarze pytali również o zapowiadane przez prezydenta Trumpa zerwanie układu o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu. Interesowało ich, czy ta kwestia nie wpłynie na negocjacje związane ze stacjonowaniem w Polsce wojsk USA. – Rozmawiałem na ten temat z ambasadorem Boltonem. Nasza ocena jest taka, że ten traktat nie istnieje, gdyż został zerwany przez Rosję – powiedział minister. Zdaniem ministra, działania prowadzone przez Donalda Trumpa są słuszne, gdyż, jak mówił, „Rosja udowadniała przez wieki, że cofa się, kiedy widzi po drugiej stronie stanowczość i zdecydowanie”. – Taka polityka była źródłem sukcesu Stanów Zjednoczonych i Polski za czasów prezydentury Ronalda Reagana. To polityka, która doprowadziła do upadku żelaznej kurtyny, komunizmu, która pozwoliła, żeby Polska, stała się wolnym krajem – dodał minister.

Szef MON-u, podkreślił także, że zacieśnienie relacji polsko-amerykańskich to niejedyne działanie resortu obrony, które ma zapewnić bezpieczeństwo Polsce. Przypomniał, że niedawno rozpoczął się proces formowania 18 Dywizji Zmechanizowanej ulokowanej na wschód od Wisły, ruszyła także kampania „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”, której celem jest zwiększenie liczby żołnierzy w polskiej armii, cały czas trwa też modernizacja Wojska Polskiego. Przypomniał, że została podpisana umowa na dostawę systemu Patriot, a obecnie trwają negocjacje dotyczące realizacji jej drugiej fazy, a także, iż niedawno MON złożyło zapytanie ofertowe związane z pozyskaniem rakiet Himmars. – Rozmawiałem z ambasadorem Boltonem, na temat przyśpieszenia procedur administracyjnych związanych z tym zakupem dla Wojska Polskiego – podkreślił.

Minister przypomniał również, że jest to jego czwarta wizyta w Stanach Zjednoczonych, a kolejna odbędzie się już w przyszłym miesiącu. 13 i 14 listopada szef resortu obrony narodowej będzie rozmawiał z kongresmenami, senatorami i sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 11 DKPanc, MON

dodaj komentarz

komentarze


Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Playing the World
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Curse of the Black Gold
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Centrum w zawieszeniu
Pożegnanie generała Surawskiego
Panie bez taryfy ulgowej
Jedenaście lat od katastrofy pod Mirosławcem
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Pamięć o powstańcach styczniowych jest elementem polskiej tożsamości
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
ORP „Drużno” po nowemu
Pilot z precyzją chirurga
See You On The Mat
13 Desperadoes
Zrobiłem to, co do mnie należało
Patagonia Does not Forgive Mistakes
Klątwa czarnego złota
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Militaria z morskiego dna
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Wojownik w Kłodzku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Testament geopolityczny prezydenta
Wojsko pomaga w gaszeniu pożaru
Powrót lekkich czołgów w US Army
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Formowanie Żelaznej Dywizji
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Antoś, symbol Lwowa
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
Morze niezgody
W Brukseli o bezpieczeństwie
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
„Strzelnica w powiecie” po raz drugi
Polskie święta na misjach
Granice są po to, by je przekraczać
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Ogień przez 48 godzin
Cel – bezpieczna Europa
Cybernetyczna foka lustruje dno
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
„Poszli nasi w bój bez broni”
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Zabytkowe czołgi w nowej siedzibie
Poszukiwana Harpia
Więcej ochotników zasili szeregi WOT-u
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Proobronna „Anakonda”
„Sophia” do końca marca
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Plutony podhalańczyków gotowe do szpicy
Niemcy i Brytyjczycy połączyli siły. Powstał zbrojeniowy gigant
Szturmani pojadą na zawody w Kanadzie
Gdynia gościła polsko-szwedzkie forum
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Widzimy się na macie
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Album na urodziny „Łuka”
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Czarter samolotów dla VIP-ów

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO