moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Tobruq Legacy-19”: Manewry przeciwlotników

Niemal 5 tysięcy żołnierzy z 20 krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz przeszło 1200 jednostek sprzętu wojskowego bierze udział w „Tobruq Legacy-19” – największych natowskich manewrach przeciwlotników. Żołnierze, wykorzystując różnego rodzaju systemy i uzbrojenie, muszą udowodnić, że są gotowi do wspólnego działania zgodnie z procedurami NATO.

Międzynarodowe ćwiczenie jednostek naziemnych systemów obrony powietrznej i przeciwlotniczych „Tobruq Legacy-19” to test gotowości do wspólnego działania dla 20 krajów Sojuszu. Jednostki mają się sprawdzić w jednej operacji prowadzonej według standardów NATO. – Sprawdzimy konfigurację systemów teleinformatycznych oraz łączności, przeprowadzimy rakietowe strzelania bojowe ponad 160 rakietami przy wsparciu powietrznego systemu wczesnego ostrzegania AWACS – powiedział podczas inauguracji ćwiczenia w Ustce gen. bryg. Stefan Mordacz, zastępca inspektora rodzajów wojsk Dowództwa Generalnego RSZ.

Manewry rozgrywane będą na poziomie sztabowym w Dowództwie Komponentu Powietrznego w Warszawie, 22 Ośrodku Dowodzenia i Naprowadzania w Bydgoszczy oraz w poznańskiej Mobilnej Jednostce Dowodzenia Operacjami Powietrznymi. Polaków wspierać będą także instytucje znajdujące się poza granicami kraju, m.in. Dowództwo Sił Powietrznych NATO, Centrum Operacji Powietrznych Unii Europejskiej czy natowskie Centrum Wczesnego Wykrywania i Naprowadzania. Natomiast część taktyczna manewrów odbędzie się na czterech polskich poligonach: w Wędrzynie, Orzyszu, Ustce i Nadarzycach.

REKLAMA

Właśnie nad Bałtykiem, na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych, rozegra się najważniejsza część manewrów. Żołnierze jednostek naziemnych systemów obrony powietrznej i przeciwlotnicy z 10 krajów: Słowacji, Rumunii, Holandii, Niemiec, Węgier, Wielkiej Brytanii, Litwy, Francji, Czech, Stanów Zjednoczonych i Polski wykonają bojowe strzelania. Nasze siły zbrojne reprezentować będą żołnierze 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej oraz trzech pułków przeciwlotniczych (4, 8 i 15). – Strzelania bojowe odbędą się 17 i 18 czerwca. Żołnierze wykonają je wykorzystując różne systemy przeciwlotnicze. Będą mierzyć do celów bezpilotowych – wyjaśnia mjr Karolina Krzewina-Hyc, rzecznik prasowy Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce.

Z jakich systemów będą korzystać przeciwlotnicy? Polacy i Czesi wykonają strzelania z przeciwlotniczych zestawów rakietowych KUB, Słowacy strzelą z SA-18, Węgrzy z zestawów Kub i Mistral, a niemiecko-holenderski zespół ogniowy wykorzysta zestaw Stinger i BSTF. Amerykanie natomiast użyją systemu obrony powietrznej Avenger i Stinger.

Wojskowi szkolić się będą także w Wędrzynie, Orzyszu i Nadarzycach. Na Mazurach, gdzie rozstawiono amerykańskie baterie systemów rakietowych Patriot, nie odbędą się strzelania bojowe.

Przeciwlotników biorących udział w manewrach na terenie Polski wspierać będzie także samolot wczesnego ostrzegania i reagowania AWACS.

Natowskie ćwiczenie „Tobruq Legacy-19” zakończy się 19 czerwca. Jest to piąta edycja ćwiczeń wojsk obrony przeciwlotniczej NATO. Wcześniej „Tobruq Legacy” prowadzone były na Słowacji, Litwie, Węgrzech, w Rumunii i w Czechach.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Wajnchold

dodaj komentarz

komentarze


Nowy wiceminister w MON
 
Wrzesień ’39 na południu Polski
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
„Robot” w akcji
Głos (z) płonącej Warszawy
Nowa misja i nowy sprzęt
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Sprawdzają Brutusa
Umarły dla świata
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Thin Blue Line
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Polskie firmy na targach w Londynie
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Jedna misja, jeden zespół
Śląskie sceny z życia
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Defendery 2019 – część 3
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Terytorialsi na wysokościach
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
A Torn Subcontinent
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Oko na Europę
Rok Żelaznej Dywizji
Irańskie szachy
Polska nie pozostanie osamotniona
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Kosmiczny gość
Samochód do desantowania
Zapal światło dla ofiar Katynia
Chorwacki test polskich kadetów
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Klasy wojskowe po nowemu
Defendery 2019 – część 4
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Z maratonu programowania do wojska
Historia Liberatora wyjaśniona
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Warszawa – miasto nieujarzmione
Rozpoczynamy nową erę
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Iranian Chess Game
W Indiach mieli swój drugi dom
Cienka niebieska linia
Walka i dyplomacja
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
GROM Challenge
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO