moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Wojownik” – historia, którą napisało życie

Komiks „Wojownik” może być inspiracją dla wszystkich, którzy zmagają się z przeciwnościami losu. I tak jak jego bohater, plut. Tomasz Rożniatowski, muszą walczyć, by się podnieść. – Musiałem uczyć się wszystkiego od nowa, ale byłem już przyzwyczajony, że życie daje mi w kość. To sport pomógł mi się podnieść i stać lepszym człowiekiem – zapewnia plutonowy.

Plut. Tomasz Rożniatowski służy w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych. W zeszłym roku ożenił się, niedługo na świat przyjdzie jego dziecko. Każdą wolną chwilę poświęca swojej pasji, jaką jest sport. Trenuje sztuki walki, gra w siatkówkę na siedząco, był też członkiem polskiej reprezentacji na zawody weteranów Invictus Games w Sydney. Jest szczęśliwym i spełnionym człowiekiem. Jednak nie zawsze tak było.

Jego rodzice rozwiedli się tuż po jego narodzinach. Wychowywała go mama, babcia i siostra. Babcia zmarła gdy miał szesnaście lat, mama rok później, chorowała na nowotwór. Niedługo po tym, gdy wstąpił do armii, pojechał na misję do Afganistanu. – Zawsze ciągnęło mnie do wojska. Może dlatego, że ojciec służył w jednostkach aeromobilnych, a dziadek był żołnierzem gen. Andersa i walczył na Monte Cassino – opowiadał „Polsce Zbrojnej”. Spełnił więc swoje marzenie. Niestety, szczęście opuściło go 23 lipca 2011. Jechał w kolumnie w wozie saperów jako strzelec. Pod pojazdem, w którym się znajdował wybuchła mina pułapka. Lekarze musieli amputować mu rękę. Zaczął się koszmar. – Musiałem uczyć się wszystkiego od nowa, ale byłem już przyzwyczajony, że życie daje mi w kość – gorzko wspomina. Pomógł mu sport. – Daje mi poczucie, że można być sprawnym, mimo niepełnosprawności. To sport pomógł mi się podnieść i stać lepszym człowiekiem. Czy jest coś, czego zrobić nie mogę? Nie! – dodaje.

REKLAMA

Tę historię doskonale znają weterani, którzy uczestniczą w treningach sztuk walki organizowanych w ramach „Projektu Wojownik”. Żołnierz nie tylko bierze w nich udział, ale także dzieli się z kolegami swoją historią. Opowiada, co sprawiło, że wziął się w garść, zmotywował do działania i został szczęśliwym człowiekiem. Teraz o jego losach będą mogli przeczytać także inni, bowiem plutonowy spisał swoje wspomnienia, a na ich podstawie Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej przygotowało komiks. „Wojownik”, taki tytuł ma publikacja, właśnie został wydany.

– W „Wojowniku” jest przedstawiona cała historia plut. Rożniatowskiego. Czytelnik może się dowiedzieć, dlaczego zdecydował się wstąpić do armii, jak wyglądało jego życie przed wypadkiem, a także drogę, jaką musiał pokonać, aby wrócić do zdrowia. Chwile załamania, które przeżył także nie zostały pominięte – mówi płk Szczepan Głuszczak, p.o. dyrektora WCEO. – Dla Tomka bardzo ważne są także treningi, dlatego ten etap, a także jego obecność na zajęciach „Projektu Wojownik”, także zostały opisane – dodał.


Plut. Tomasz Rożniatowski na igrzyskach Invictus Games Sydney 2018

Mimo że historia żołnierza została przedstawiona w formie komiksu, nie oznacza to, że jest skierowana tylko do młodzieży. – Komiks na pewno spodoba się wszystkim tym, którzy są zainteresowani działaniami wojska poza granicami państwa – wyjaśnia Głuszczak. – Myślę, że powinny do niego zajrzeć także osoby, które szukają motywacji do działania, bez względu na to, czy walczą z problemami, czy chcą rozpocząć przygodę ze sportem, czy myślą o diecie. To historia, którą napisało życie, każdy znajdzie w niej coś dla siebie – podkreśla.

Komiks nie jest przeznaczony do sprzedaży, jednak to nie oznacza, że nie będzie można go zdobyć. „Wojownika” będzie mógł otrzymać każdy, kto przyjdzie na uroczystości związane z obchodami Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa, które w weekend odbywają się w Rzeszowie. Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy także konkurs, w którym będzie można zdobyć tę wyjątkową publikację. Dlatego uważnie śledźcie nasz profil na Facebooku.

 

 


Z okazji Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa do majowego wydania miesięcznika „Polska Zbrojna” dołączony jest dodatek specjalny – „Kurier Weterana”. Możecie go pobrać z naszej strony. Zapraszamy do lektury! 

 

 

 

 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Paweł Sobkowicz, Arkadiusz Blomka, st. chor. sztab. Waldemar Młynarczyk

dodaj komentarz

komentarze


Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
 
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Czarny odchodzi do cywila
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Rivalry on Closed Sea
Jedna misja, jeden zespół
Wozy amunicyjne do Raków
Łask ponownie z dyżurem bojowym
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Desant z transportowca-giganta
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Przysięga śląskich terytorialsów
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Amerykańska przyszłość WZL
„Pułaski” wrócił do kraju
Preselekcja u komandosów
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Zielonka dla Patriotów
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Przez krew zdobyty Śląsk
Spełniliśmy swój obowiązek
Brunatno-czerwona zmowa
Cienka niebieska linia
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Piknik ze smakiem
Wojsko wróciło do Lublina
Sprawdzają Brutusa
Wojna wywiadów
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Irańskie szachy
Szukamy następcy Herculesa
Rozpoczynamy nową erę
High Confidence Operations
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Śladami Pierwszej Pancernej
Od sojusznika do kata
A Torn Subcontinent
Wielofunkcyjny scyzoryk
Najpierw „Sonda”, później promocja
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Strzelać nauczyłem się sam
A Wave of Alliances
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO