moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Survival dla nauczycieli

Jeszcze do jutra nauczyciele klas mundurowych mogą zgłaszać się na pilotażowy kurs z zakresu przetrwania w nieznanym, trudnym terenie. Zajęcia odbędą się w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. Nauczyciele dowiedzą się, jak zbudować schronienie, rozpalić ogień używając krzesiwa czy uzdatnić wodę. Bezpłatny kurs przygotowało MON.

Skąd pomysł na survival dla pedagogów? Żołnierze przyznają, że na szkoleniach instruktorsko-metodycznych dla nauczycieli klas mundurowych, zagadnienia SERE (techniki przetrwania w warunkach kryzysowych) cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. – Dlatego postanowiliśmy zorganizować kurs z tego zakresu. Wierzymy, że nauczyciele chętnie podzielą się zdobytą wiedzą z uczniami i wzbogacą nią programowe zajęcia z podstaw przetrwania w warunkach środowiska naturalnego – mówi Paweł Hut, dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON. Departament oraz Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej są organizatorami kursu.

 

REKLAMA

Survival dla nauczycieli

Kurs w Ustce to pierwsze tego rodzaju szkolenie. Będzie w nim mogło wziąć udział 20 nauczycieli klas mundurowych z całej Polski. Na wysłanie zgłoszenia zainteresowani mają czas do 30 maja. Choć o wpisaniu na listę uczestników decyduje kolejność, to pierwszeństwo mają pedagodzy bez doświadczenia wojskowego.

Uczestników czeka czterodniowe intensywne szkolenie. Poprowadzą je instruktorzy z centrum szkolenia MW. Jak zaznaczają, kurs dla pedagogów będzie zawierał jedynie podstawowe elementy SERE (Survival – przetrwanie, Evasion – unikanie, Resistance – opór w niewoli, Escape – ucieczka). – SERE to wymagające, długotrwałe szkolenie personelu wojskowego. Obejmuje szereg umiejętności i procedur, umożliwiających żołnierzom przetrwanie w izolacji. Podczas kursu dla nauczycieli skupimy się wyłącznie na survivalu, czyli zdolności przetrwania w warunkach środowiska naturalnego – wyjaśnia kpt. mar. Wojciech Kordus, oficer Sekcji Szkolenia Specjalistycznego i SERE w Centrum w Ustce.

Na początek uczestnicy wezmą udział w zajęciach teoretycznych. Poznają metody przetrwania w nieznanym terenie, podstawy topografii, a nawet zasady pakowania się i przygotowania do działania w terenie.

Obóz w lesie

Potem wszyscy ruszą na poligon. Tam sprawdzą zdobytą wiedzę. Będą budować schronienia, pozyskiwać i uzdatniać wodę oraz za pomocą kompasu określać swoją lokalizację. Czekają ich też praktyczne zajęcia z topografii. – Pokażemy im również sposoby rozpalania ognia, miedzy innymi tzw. fire test, czyli technikę polegającą na rozpalaniu ognia w określonym czasie za pomocą sposobów naturalnych i z wykorzystaniem krzesiwa – dodaje kapitan.

Kolejny dzień to nauka podstaw medycyny survivalowej oraz sposobów na przyrządzenie ciepłego posiłku… z dala od kuchni. – Pokażemy, jak zbudować piec ziemny czy upiec mięso na kamieniu. Zaprezentujemy też uczestnikom podstawowe metody pozyskiwania jedzenia w terenie, np. pułapki na drobną zwierzynę. Tych ostatnich nie będziemy jednak wykorzystywać w praktyce – zapewnia kpt. Kordus.

Po trzech dniach szkolenia kursanci spędzą noc w terenie. Organizatorzy zalecają więc, by wszyscy zabrali ze sobą nie tylko mundur polowy wz. 93 i ciepłą odzież, ale też nóż, krzesiwo, rękawice ochronne, okulary lub gogle ochronne i apteczkę. W lesie będą musieli sami przygotować sobie obozowisko, w którym spędzą kilkanaście godzin.

Kurs zakończy się egzaminem, podczas którego nauczyciele, będą musieli dotrzeć do określonego miejsca, znając tylko jego współrzędne. Tam będą czekać na nich kolejne zadania finałowe. – Zazwyczaj szkolimy żołnierzy, więc kurs dla nauczycieli będzie dla nas całkiem nowym doświadczeniem. Wierzę jednak, że solidnie ich przygotujemy – dodaje kapitan.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze


Piknik ze smakiem
 
Łask ponownie z dyżurem bojowym
„Pułaski” wrócił do kraju
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Sprawdzają Brutusa
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Irańskie szachy
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Śląskie obchody wojskowego święta
Jedna misja, jeden zespół
High Confidence Operations
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Przysięga śląskich terytorialsów
Najpierw „Sonda”, później promocja
Czarny odchodzi do cywila
Wojna wywiadów
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
A Torn Subcontinent
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Wozy amunicyjne do Raków
Rozdarty subkontynent
Obrady Rady Unii Europejskiej
Rivalry on Closed Sea
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
A Wave of Alliances
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Warszawa walczy, wracamy
F-35 wylądowały w Powidzu
Śladami Pierwszej Pancernej
Zielonka dla Patriotów
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Świętuj z wojskiem na piknikach!
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Kolejne NUR-y do modernizacji
Wielofunkcyjny scyzoryk
Rozpoczynamy nową erę
Desant z transportowca-giganta
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Cienka niebieska linia
Amerykańska przyszłość WZL
Przez krew zdobyty Śląsk
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Spełniliśmy swój obowiązek
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO