moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dokumenty z Brazylii trafiły do Polski

Emigracyjne archiwa z Brazylii, dokumenty dyplomatyczne, a także niepublikowane wcześniej zdjęcia spod Monte Cassino – takie m.in. pamiątki przekazał dziś do Archiwum Akt Nowych André Nelson de Mello Skowroński, wnuk polskiego dyplomaty. – To idealne miejsce dla tego rodzaju materiałów – mówił darczyńca.

Zasób Archiwum Akt Nowych wzbogacił się dzisiaj o kolejne archiwalne dokumenty dotyczące życia Polonii za granicą. Tym razem przekazał je André Nelson de Mello Skowroński, wnuk polskiego dyplomaty Tadeusza Skowrońskiego, posła nadzwyczajnego i ministra pełnomocnego w Brazylii w latach 1938–45. Przekazane dokumenty dotyczą też marszałka Nelsona de Mello, dowódcy 6 Pułku Piechoty Brazylijskiego Korpusu Ekspedycyjnego we Włoszech podczas II wojny światowej, dowodzonego przez Joāo Baptistę Mascarenhasa de Moraesa. W pułku tym walczyli także mieszkający w Brazylii polscy emigranci.

– Zgromadzone w naszym archiwum materiały pochodzą praktycznie ze wszystkich kontynentów. Ale tak się akurat składa, że z Ameryki Południowej mamy ich najmniej – mówił Mariusz Olczak, zastępca dyrektora ds. informacji naukowej, udostępniania i archiwów społecznych AAN. – Niezmiernie się cieszymy, że współpraca, którą André Skowroński nawiązał najpierw z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a potem z nami, doprowadziła nas do tego momentu, że przekazuje on do zbiorów państwowych część swojej spuścizny – dodał Olczak.

REKLAMA

Wśród przekazanych archiwaliów znalazły się m.in. dokumenty dotyczące współpracy dyplomatycznej między Polską a Brazylią z 1922 roku, nominacja Tadeusza Skowrońskiego na posła nadzwyczajnego, a także depesza o wybuchu Powstania Warszawskiego i pocztówka okolicznościowa wydana z tej okazji. André Skowroński przekazał też filmy. Jeden z nich dokumentuje uroczystości ku czci gen. Sikorskiego, drugi odsłonięcie pomnika Chopina w Brazylii z lat 40. – Przekazałem też unikalne fotografie dotyczące walk na terenie Włoch w okresie II wojny światowej, w tym także nigdy niepublikowane zdjęcia spod Monte Cassino – mówił André Skowroński. Te ostatnie pochodzą ze zbiorów Mieczysława Białkiewicza, kawalera Orderu Virtuti Militari i oficera 4 Pułku Pancernego Skorpion. Jego czołg był jednym z pierwszych, które wyjechały na szczyt Monte Cassino. – Przekazałem te pamiątki właśnie tu, do Archiwum Akt Nowych, bo uważam, że to idealne dla nich miejsce – mówił Skowroński.

AAN to centralne archiwum państwa polskiego powołane do życia przez Józefa Piłsudskiego w 1919 roku, gromadzące materiały archiwalne począwszy od I wojny światowej do czasów współczesnych. Jego oddziałem jest Archiwum Polonii utworzone pod koniec lat 90., które gromadzi, zabezpiecza i pozyskuje do zbiorów państwowych dokumenty działaczy i organizacji polonijnych. W ciągu ostatnich kilkunastu lat do zasobu trafiły m.in. dokumenty organizacji kombatanckich działających poza granicami kraju, w tym Zarządu Koła AK w Ameryce. Do kraju powróci również dokumentacja kół AK m.in. w Kanadzie i Australii.

Poza przekazanymi dziś dokumentami, w ANN znajdują się także inne archiwalia pochodzące z Ameryki Południowej. To m.in. dokumenty polskich działaczy w Brazylii – Kazimierza i Janiny Warchałowskich oraz działających w Argentynie Stanisława i Leokadii Kowalewskich oraz Zygmunta Łukaszewicza.

Osoby, które posiadają interesujące dokumenty ukazujące działalność Polonii lub chciałyby złożyć relacje na ten temat, proszone są o kontakt pod nr tel. +48 22 822 90 53 lub emailem: sekretariat@aan.gov.pl.

 

Paulina Glińska

autor zdjęć: Archiwalia rodzinne przekazane Archiwum Akt Nowych przez André Nelsona de Mello Skowrońskiego, Paulina Glińska

dodaj komentarz

komentarze


Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
 
Z menażką na wakacje
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Prezydent Duda jedzie do USA
Wojsko przeciw wirusowi
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kajmany na gąsienicach
F-16 kończą misję w Estonii
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Laserowa artyleria US Army
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Współzawodnictwo rozwija
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
16 sekund Liberatora
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Online z mistrzami sportu
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Ofensywa Tuchaczewskiego
Terytorialsi nie stracą dodatku
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Polskie porty bardziej otwarte
Zbiegowie z innego świata
Żołnierze w sztafecie pomocy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Ogromne zainteresowanie Soną
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Informacja Prasowa
Na misjach święta inne niż zwykle
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Most do współpracy
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Groty z granatnikiem
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Rakiety z Mesko w F-35
Testament Polski Walczącej
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Ochotnicy na ratunek
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Powstaną kolejne strzelnice
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
„Defender” – pracowity poligon saperów
Brawurowe zagony motorowe
Fordy, a nie Nissany
Kraby w Bolesławcu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO