moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dokumenty z Brazylii trafiły do Polski

Emigracyjne archiwa z Brazylii, dokumenty dyplomatyczne, a także niepublikowane wcześniej zdjęcia spod Monte Cassino – takie m.in. pamiątki przekazał dziś do Archiwum Akt Nowych André Nelson de Mello Skowroński, wnuk polskiego dyplomaty. – To idealne miejsce dla tego rodzaju materiałów – mówił darczyńca.

Zasób Archiwum Akt Nowych wzbogacił się dzisiaj o kolejne archiwalne dokumenty dotyczące życia Polonii za granicą. Tym razem przekazał je André Nelson de Mello Skowroński, wnuk polskiego dyplomaty Tadeusza Skowrońskiego, posła nadzwyczajnego i ministra pełnomocnego w Brazylii w latach 1938–45. Przekazane dokumenty dotyczą też marszałka Nelsona de Mello, dowódcy 6 Pułku Piechoty Brazylijskiego Korpusu Ekspedycyjnego we Włoszech podczas II wojny światowej, dowodzonego przez Joāo Baptistę Mascarenhasa de Moraesa. W pułku tym walczyli także mieszkający w Brazylii polscy emigranci.

– Zgromadzone w naszym archiwum materiały pochodzą praktycznie ze wszystkich kontynentów. Ale tak się akurat składa, że z Ameryki Południowej mamy ich najmniej – mówił Mariusz Olczak, zastępca dyrektora ds. informacji naukowej, udostępniania i archiwów społecznych AAN. – Niezmiernie się cieszymy, że współpraca, którą André Skowroński nawiązał najpierw z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a potem z nami, doprowadziła nas do tego momentu, że przekazuje on do zbiorów państwowych część swojej spuścizny – dodał Olczak.

REKLAMA

Wśród przekazanych archiwaliów znalazły się m.in. dokumenty dotyczące współpracy dyplomatycznej między Polską a Brazylią z 1922 roku, nominacja Tadeusza Skowrońskiego na posła nadzwyczajnego, a także depesza o wybuchu Powstania Warszawskiego i pocztówka okolicznościowa wydana z tej okazji. André Skowroński przekazał też filmy. Jeden z nich dokumentuje uroczystości ku czci gen. Sikorskiego, drugi odsłonięcie pomnika Chopina w Brazylii z lat 40. – Przekazałem też unikalne fotografie dotyczące walk na terenie Włoch w okresie II wojny światowej, w tym także nigdy niepublikowane zdjęcia spod Monte Cassino – mówił André Skowroński. Te ostatnie pochodzą ze zbiorów Mieczysława Białkiewicza, kawalera Orderu Virtuti Militari i oficera 4 Pułku Pancernego Skorpion. Jego czołg był jednym z pierwszych, które wyjechały na szczyt Monte Cassino. – Przekazałem te pamiątki właśnie tu, do Archiwum Akt Nowych, bo uważam, że to idealne dla nich miejsce – mówił Skowroński.

AAN to centralne archiwum państwa polskiego powołane do życia przez Józefa Piłsudskiego w 1919 roku, gromadzące materiały archiwalne począwszy od I wojny światowej do czasów współczesnych. Jego oddziałem jest Archiwum Polonii utworzone pod koniec lat 90., które gromadzi, zabezpiecza i pozyskuje do zbiorów państwowych dokumenty działaczy i organizacji polonijnych. W ciągu ostatnich kilkunastu lat do zasobu trafiły m.in. dokumenty organizacji kombatanckich działających poza granicami kraju, w tym Zarządu Koła AK w Ameryce. Do kraju powróci również dokumentacja kół AK m.in. w Kanadzie i Australii.

Poza przekazanymi dziś dokumentami, w ANN znajdują się także inne archiwalia pochodzące z Ameryki Południowej. To m.in. dokumenty polskich działaczy w Brazylii – Kazimierza i Janiny Warchałowskich oraz działających w Argentynie Stanisława i Leokadii Kowalewskich oraz Zygmunta Łukaszewicza.

Osoby, które posiadają interesujące dokumenty ukazujące działalność Polonii lub chciałyby złożyć relacje na ten temat, proszone są o kontakt pod nr tel. +48 22 822 90 53 lub emailem: sekretariat@aan.gov.pl.

 

Paulina Glińska

autor zdjęć: Archiwalia rodzinne przekazane Archiwum Akt Nowych przez André Nelsona de Mello Skowrońskiego, Paulina Glińska

dodaj komentarz

komentarze


Jihadist Mill
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Medale dla uczestników walk w Karbali
Podchorążowie szkolą się na Bielikach
Już ponad 20 000 żołnierzy w szeregach WOT
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Konstytucja 3 maja – światło w tunelu ginącej ojczyzny
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Fabryka dżihadystów
Modernizacja bombowców
Szef NATO w Warszawie
Obrady Rady Unii Europejskiej
Region Without a Key
Decyzja najwyższej wagi
Jak Polacy obronili Kamień Stołpecki
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Zmiana warty na Mazurach
F-16 wracają do Polski
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Kampania wyborcza poza armią
Modernizacja floty powietrznej
Jelcze dla Wisły
I poszli! Jak zawsze się bić!
Zmiany w przepisach mundurowych
Weterani gen. Andersa uczcili pamięć włoskich żołnierzy
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Uchylone wrota piekieł
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Bilans wojennych strat jeszcze w tej kadencji Sejmu
Polacy na zawodach amerykańskich wojowników
Zapomniani żołnierze Niepodległej
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Tu się zadań nie wybiera
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Być krok przed Bielikiem
Defilada 15 sierpnia w tym roku w Katowicach
Noc Muzeów już w weekend!
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Buzdygan – nagroda, która czyni dobro
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Kolejne szkoły w programie MON
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
„Baltic Protector”
Kierunek: Afganistan
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Wiosenna burza z polskim udziałem
Dokumenty z Brazylii trafiły do Polski
Wsparcie MON dla weteranów
Pierwsze polskie walki na Monte Cassino
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Targi Air Fair 2019

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO