moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji

Akcja „SpoKREWnieni Służbą” nabiera tempa. Dziś odbyła się kolejna zbiórka krwi, tym razem w Ministerstwie Oborny Narodowej. Wzięło w niej udział 48 żołnierzy i pracowników wojska, którzy oddali prawie 22 litry krwi. Było to pierwsze tego typu wydarzenie, które zorganizował klub Honorowych Dawców Krwi „WP Szczerbiec”.


– Idea oddawania krwi jest bardzo ważna, a dla żołnierza ma szczególne znaczenie. W czasie pokoju to po prostu forma służby ojczyźnie – mówi ppłk Paweł Nawarycz z Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Narodowego MON. Oficer jest honorowym krwiodawcą (do tej pory oddał 51 litrów krwi), a od niedawna także koordynatorem klubu „WP Szczerbiec”. To nowo utworzony oddział Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi „Legion”, który zrzesza krwiodawców z całego kraju. „Szczerbiec” ma odpowiadać za ofiarodawców z resortu obrony. Dzisiejsza zbiórka krwi była pierwszą akcją, którą zorganizował.

Rano pod siedzibą resortu zaparkował krwiobus z Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Warszawy. Aby oddać w nim krew, w kolejce ustawiło się 65 osób, m.in. żołnierze oraz pracownicy MON-u, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, 6 Brygady Obrony Terytorialnej, Pułku Ochrony oraz podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej. Wśród nich płk Cezary Kiszkowiak, szef sekretariatu szefa SGWP. – Dwadzieścia lat temu oddawałem krew regularnie, teraz postanowiłem do tego powrócić. Jestem zdrowy, sprawny, a krew ratuje życie, więc warto się nią dzielić – mówi pułkownik. Podobnie swój udział w akcji tłumaczy Marcel Mieszkowski z Wojskowej Akademii Technicznej. – Po prostu warto pomagać – mówi podchorąży, który oddał już krew po raz piąty.

REKLAMA

W sumie 48 osób z resortu obrony oddało prawie 22 litry krwi. Z takiego rezultatu zadowolony jest koordynator HDK „Szczerbiec” i już dziś zapowiada kolejne przedsięwzięcia. – Chcielibyśmy, aby nasza działalność nawiązywała do różnych wydarzeń historycznych związanych z chlubą polskiego oręża. Dlatego kolejna zbiórka odbędzie się w lipcu, kiedy będziemy obchodzić 609. rocznicę bitwy pod Grunwaldem – mówi ppłk Nawarycz.

Akcję „SpoKREWnieni Służbą” zainaugurował 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, minister obrony Mariusz Błaszczak. Jej celem jest propagowanie idei honorowego krwiodawstwa wśród żołnierzy i pracowników wojska. Zbiórki krwi odbywają się w całym kraju. W ubiegłym tygodniu do akcji włączyli się żołnierze z 18 Dywizji Zmechanizowanej z Siedlec, zaprosili także wojskowych z dywizjonu przeciwlotniczego 1 Brygady Pancernej, 53 Batalionu Lekkiej Piechoty 5 Brygady Obrony Terytorialnej, funkcjonariuszy siedleckiego zakładu karnego, a także mieszkańców miasta. W sumie 39 osób oddało prawie 18 litrów krwi. – W ten sposób oddajemy hołd osobom, które walczyły, abyśmy my mogli żyć w niepodległym kraju. Nie ma lepszego sposobu, aby ich upamiętnić, niż oddać potrzebującym cząstkę siebie – mówi kpt. Przemysław Lipczyński, oficer prasowy 18 Dywizji Zmechanizowanej. 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko przeciw wirusowi
 
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Amerykanie odmładzają F-16
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Specjalsi świętują
Rubiny w walce z epidemią
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Terytorialsi nie stracą dodatku
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Poszukiwania Magneto
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Armia medyków
NATO walczy z koronawirusem
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Polskie porty bardziej otwarte
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Na zakupy do sklepu AMW
Gotowi na „Defendera”
Nowy wiceminister w MON
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Sukcesy sportowców w mundurach
Na misjach święta inne niż zwykle
Pracowity tydzień flotylli
Podchorążowie za sterami Bielików
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Woda z Odry zdatna do picia
Sztandar na gruzach, wśród chmur
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Obradowała Rada Gabinetowa
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Odpowiedz na alarm
MBDA w walce o „Narew”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Patrioty z polskimi przyczepami
Trening przed misją
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach
Army of Medics
Partyzanci rozgromili ubeków
F-16 kończą misję w Estonii
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Pilot F-16 oślepiony laserem
Online z mistrzami sportu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO