moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy

Niezwykły system tłumienia ognia. Uniwersalne urządzenie gaśnicze stosowane do wszystkich grup pożarów, nietoksyczne, nieniszczące urządzeń i niewymagające serwisu, które żołnierz może mieć teraz zawsze pod ręką.
Stacjonarne systemy gaśnicze stosowane są tylko w niektórych pojazdach bojowych i nie zawsze chronią przebywających tam żołnierzy przed ogniem. W przypadku konieczności zabezpieczenia drogi ewakuacji wyposażenie żołnierza nie przewidywało do dzisiaj ochrony przed ogniem. Marynarze na łodziach podwodnych zdążyli się przekonać, że systemy przeciwpożarowe uruchomione przez niewielkie zarzewie pożaru niszczą elektronikę i systemy klimatyzacyjne. W takich sytuacjach użycie inhibitora aerozolu gaśniczego FSS 50 okazuje się bezkonkurencyjne, ponieważ nie powoduje szkód. Urządzenie doskonale sprawdza się w warunkach bojowych, ale też z powodzeniem znajduje zastosowanie w gospodarstwie domowym.

FENIXFS to ręczny, przenośny inhibitor aerozolowy o wyjątkowej zdolności gaśniczej. Urządzenie jest małym, kompaktowym i lekkim cylindrem, którego górna część składa się z metalowej rury zawierającej niezwykle skuteczny ładunek gaśniczy. Dolna część urządzenia wykonana jest z tworzywa sztucznego i służy jako bezpieczny uchwyt podtrzymujący. W przeciwieństwie do gaśnic nie znajduje się pod ciśnieniem, tak więc nie zagraża wybuchem, ale też nie stworzy zagrożenia podczas gaszenia pożarów typu F. Wytwarzany aerozol gaśniczy nie pozostawia osadu, nie niszczy elektroniki i nie jest również toksyczny dla środowiska. Niezwykle prosta budowa urządzenia sprawia, że nie wymaga okresowych przeglądów. Jego waga (275-550 gramów) pozwala na zaczepienie urządzenia na kamizelce, plecaku lub pasku. Urządzenie posiada długą listę homologacji (UNI-Rina-TÜV-BAM i wiele innych).

W przypadku pojawienia się ognia ważne jest by wiedzieć, jak i czym zadziałać, ale i ta wiedza na nic się nie przyda, jeśli nie mamy odpowiedniego narzędzia pod ręką. Zastosowanie strumienia wyrzucanego aerozolu proszku potasowego polega na odparowaniu proszku w środowisku, a następnie kondensacji substancji gaśniczej. Produkt działa przez przerwanie łańcucha rodników ognia - autokatalizator ognia, gaszenie odbywa się na zasadzie inhibicji heterofazowej. Urządzenie wykonane jest ze stabilnych, stałych minerałów, nie znajduje się pod ciśnieniem. Wytworzony strumień aerozolowy jest solą obojętną, bezpieczną dla człowieka oraz środowiska.

Mechanizm gaszenia pożarów przez saturację związaną z powolną biodegradacją w środowisku sprzyja zapobieganiu powstawania kolejnych pożarów.

Proces gaśniczy obejmuje dwie różne reakcje, fizyczną oraz chemiczną. Reakcja fizyczna związana jest z tendencją potasu do szybkiego utleniania się w powietrzu. W kontakcie z powietrzem sole alkaliczne pochłaniają duże ilości tlenu, pozbawiając tym samym ogień tlenu koniecznego do utrzymania procesu spalania. Reakcja chemiczna powstaje poprzez stabilne powiązanie cząstek potasu z rodnikami ognia.

W wyniku tych dwóch reakcji następuje szybki proces utleniania, który natychmiast przekształca strumień z postaci stałej w gazową, uwalniając jony potasu. Potas ma silne właściwości hamujące reakcję dzięki słabej energii jonizacyjnej i jest w stanie przechwycić oraz skutecznie zakłócić działanie innych wolnych cząstek stałych inicjowanych w procesie powstawania reakcji łańcuchowej pożaru.

W Polsce system FSS dystrybuowany jest przez FENIX FS sp. z o.o. Biuro Bezpieczeństwa Pożarowego sp. k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Ostrobramskiej 126/25. Na terytorium Polski sprzedawane są trzy rodzaje urządzenia: FSS50, FSS50N oraz FSS100, gdzie liczba określa czas działania w sekundach, a oznacznik „N” symbolizuje urządzenia o przedłużanej rękojeści.  Zapraszamy do odwiedzenia strony www.fenixfs.pl.

FENIX FS

dodaj komentarz

komentarze


Czarna taktyka Agatu
Modernizacja bombowców
Jihadist Mill
Wywiad AK w służbie aliantów
Targi Air Fair 2019
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Fabryka dżihadystów
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Zmiana warty na Mazurach
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Szef NATO w Warszawie
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
„Baltic Protector”
Modernizacja floty powietrznej
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
Zmiany w przepisach mundurowych
Tu się zadań nie wybiera
Święto specjalsów
Region Without a Key
F-16 wracają do Polski
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Dołącz do zawodowców
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Jelcze dla Wisły
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
Medale dla uczestników walk w Karbali
Nowy batalion podhalańczyków
Kierunek: Afganistan
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Nano-drony dla specjalsów
Pomóżmy bliskim żołnierza
Ich zadanie – zdobyć informację
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Kampania wyborcza poza armią
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Uchylone wrota piekieł
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Obrady Rady Unii Europejskiej
15 lat JFTC
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Być krok przed Bielikiem
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO