moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Cywile w drodze po stopień kaprala

Sto pięćdziesiąt osób będzie mogło rozpocząć kurs podoficerski w Dęblinie. Oferta skierowana jest do cywilów, którzy mają co najmniej średnie wykształcenie. Nabór na tego rodzaju szkolenie odbywa się po raz drugi, ale limit miejsc jest niemal trzy razy większy niż w ubiegłym roku. Czas na złożenie dokumentów mija 4 lipca.

O naborze cywilnych kandydatów na kurs podoficerski zdecydował minister obrony narodowej. Podpisana przez niego decyzja zakłada, że szkolenie na kaprala odbędzie się w Szkole Podoficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, a wszyscy przyjęci ochotnicy będą się uczyć w specjalności inżynieryjno-lotniczej.

Kto może ubiegać się o przyjęcie na kurs? Osoba dorosła, z polskim obywatelstwem, niekarana sądownie, zdolna do zawodowej służby wojskowej. Kandydat musi mieć także co najmniej średnie wykształcenie.

Zainteresowani powinni za pośrednictwem komendanta uzupełnień złożyć wnioski do dyrektora Departamentu Kadr MON. Czas mają do 4 lipca. O tym, kto zostanie przyjęty na kurs, zdecydują wyniki rekrutacji. Obejmie ona kilka elementów. Jednym z nich jest test sprawności fizycznej składający się z czterech konkurencji: podciąganie na drążku (kobiety – pompki na ławeczce), biegu na 100 metrów, marszobiegu przez kilometr oraz skłonów tułowia w przód. Ale to dopiero początek.

– Podczas rekrutacji odbędzie się także test sprawdzający znajomość języka angielskiego, analiza ocen na świadectwie kończącym szkołę średnią oraz sprawdzian z wiedzy ogólnej, na który złoży się 20 pytań dotyczących życia społecznego, kulturalnego i politycznego – mówi st. chor. sztab. Paweł Konarski, rzecznik prasowy Szkoły Podoficerskiej Sił Powietrznych. Każdego kandydata czeka też rozmowa kwalifikacyjna. Tu premiowane będą dodatkowe uprawnienia i osiągnięcia sportowe. 150 osób, które najlepiej poradzi sobie na egzaminach wstępnych, jesienią rozpocznie kurs.

– Szkolenie kandydatów na podoficerów potrwa około 13 miesięcy. Po jego ukończeniu nasi ochotnicy jako kaprale zostaną wyznaczeni na stanowiska służbowe w siłach powietrznych – dodaje st. chor. sztab. Konarski.

To drugi nabór w Dęblinie na kurs podoficerski dla cywilów. MON w ten sposób chce pozyskać w szeregi armii osoby z wykształceniem np. technicznym, których brakuje wśród szeregowych. W tym roku limit przyjęć na szkolenie jest prawie trzy razy większy niż w 2018, gdy na ochotników czekało 56 miejsc.

Szkoła Podoficerska Sił Powietrznych powstała 1 lipca 2004 roku w wyniku reorganizacji szkolnictwa wojskowego i likwidacji szkół chorążych. Obecnie jest jedyną szkołą podoficerską działającą w siłach powietrznych. Prowadzi m.in. cykliczne kursy dla szeregowych zawodowych, którzy chcą zostać kapralami. Co roku odbywają się trzy takie szkolenia. W każdym z nich bierze udział średnio 100 żołnierzy.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Szkoła Podoficerska Sił Powietrznych

dodaj komentarz

komentarze

~miki
1576915200
czy były żołnierz zawodowy również może się ubiegać o takie przyjęcie?
C2-C5-84-8D
~trep
1557473400
a szeregowym w jednostkach wojskowych robi się pod górkę, żeby dostać się na takie kursy
E2-93-0C-CC
~Premier
1557251100
czy na szkoleniu można liczyć na wynagrodzenie ? Czy o przyjęcie może ubiegac się były żołnierz zawodowy ?
3B-18-41-A0

Mity i manipulacje
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Ogień z Leopardów na Łotwie
Kapral Bartnik mistrzem świata
Straż pożarna z mocniejszym wsparciem armii
„Łączy nas bezpieczeństwo”. Ruszają szkolenia na Lubelszczyźnie
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Mundurowi z benefitami
Plan na WAM
Pierwsze Czarne Pantery w komplecie
Nowe K9 w Węgorzewie i Toruniu
Ułani szturmowali okopy
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
„Road Runner” w Libanie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Historyczna przeprowadzka do Cytadeli
Obrońcy Lwowa z 1939 roku pochowani z honorami
My, jedna armia
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Dywersja na kolei. Są dowody
Dostawa Homarów-K
Awanse w dniu narodowego święta
Kosmiczna wystawa
Nowe zasady dla kobiet w armii
Dolny Śląsk z własną grupą zbrojeniową
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Polski „Wiking” dla Danii
Dzień wart stu lat
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Gdy ucichnie artyleria
„Horyzont” przeciw dywersji
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Torpeda w celu
Borsuki zadomowiły się na poligonie
Polska, Litwa – wspólna sprawa
Sukces Polaka w biegu z marines
Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców polskich miast?
Studenci ewakuowali szpital
Marynarze podjęli wyzwanie
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Im ciemniej, tym lepiej
Nieznani sprawcy wysadzili tory
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Is It Already War?
Święto wolnej Rzeczypospolitej
Standardy NATO w Siedlcach
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Żołnierze pomagają w akcji na torach
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Militarne Schengen
Wojskowy bus do szczęścia
Merops wdrażany natychmiast
Brytyjczycy na wschodniej straży
„Zamek” pozostał bezpieczny
Pięściarska uczta w Suwałkach
Polskie Homary za kołem podbiegunowym
Dodatkowe zapory
MON chce nowych uprawnień dla marynarki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO