moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach

Wasza służba przyczynia się do stabilności i spokoju w regionie. Dziękuję za profesjonalizm  – mówił prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z żołnierzami  polskiego kontyngentu wojskowego w Bośni i Hercegowinie. W pierwszej wizycie na Bałkanach zwierzchnikowi sił zbrojnych  towarzyszyli  Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, oraz gen. broni Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP.

Polscy żołnierze obecni są w Bośni i Hercegowinie od ponad 20 lat. Aktualnie polski kontyngent wojskowy wchodzi w skład wielonarodowych sił EUFOR, wykonujących zadania w ramach największej operacji lądowej Unii Europejskiej – EUFOR ALTHEA (European Union Force in Bosnia and Herzegovina). Od marca tego roku służbę w Bośni i Hercegowinie pełni kilkudziesięciu żołnierzy XVII zmiany, a ich dowódcą jest ppłk Paweł Jędryczka. Jednym z celów misji jest monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa w regionie.

Dziś służących na Bałkanach żołnierzy odwiedził prezydent Andrzej Duda. Była to pierwsza wizyta zwierzchnika sił zbrojnych w tym rejonie. W skład polskiej delegacji weszli także: Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej; gen. broni Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP; gen. dyw. Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny oraz Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

REKLAMA

Wizyta na Bałkanach rozpoczęła się w Sarajewie. Potem w Camp Butmir polska delegacja wzięła udział w świątecznym spotkaniu z żołnierzami unijnej misji EUFOR i przedstawicielami PKW KFOR w Kosowie. – Bardzo się cieszę, że mogę się spotkać z żołnierzami, którzy pełniąc tu służbę, realizują nasze sojusznicze zobowiązania, ale też reprezentują RP poza granicami – mówił zwierzchnik sił zbrojnych.

Prezydent dodał, że przed każdymi świętami stara się odwiedzać polskich żołnierzy, którzy wyjeżdżają, by z dala od domu służyć Rzeczpospolitej, często w miejscach niebezpiecznych. – Na tej ziemi, wciąż pełnej bólu i pozostałości konfliktu sprzed 20 lat, dzisiaj jest spokój, a ludzie mogą normalnie żyć i się rozwijać także dzięki państwa służbie. Bo choć to misja doradczo-szkoleniowa, to przyczynia się do stabilności i spokoju w regionie – zauważył prezydent. – Swoją profesjonalną służbą pokazujecie, że Polska jest ważnym krajem w Unii Europejskiej i NATO. Dziękuję, że realizujecie swoje zadania w sposób wzorowy, że dzięki waszej postawie dobrze się myśli tu o Polsce, polskiej armii i polskim żołnierzu – mówił prezydent Duda.

Do żołnierzy zwrócił się też szef resortu obrony narodowej. Podkreślił, że w Bośni i Hercegowinie działa już XVII zmiana misji, co pokazuje, jak wielu żołnierzy Wojska Polskiego miało sposobność tu służyć i doskonalić umiejętności żołnierzy Bośni i Hercegowiny. – Stanowicie wizytówkę Polski poza granicami kraju. Dzięki wam udowadniamy, że nasz kraj jest bardzo poważnym członkiem społeczności międzynarodowej, a służba polskich żołnierzy jest bardzo dobrze odbierana przez społeczności lokalne. To dowód waszego profesjonalizmu i szacunku, jakim cieszą się żołnierze Wojska Polskiego – mówił Mariusz Błaszczak.

Szef resortu przekazał też życzenia wszystkim żołnierzom i pracownikom wojska, którzy tegoroczne Święta Wielkanocne spędzą na służbie poza granicami kraju, m.in. w Kosowie, Iraku i Afganistanie. – Życzę wam, aby święta upłynęły w spokoju. Byście w ich trakcie nabrali siły i energii do dalszej służby. Dziękuję za wasze zaangażowanie. Jestem z was dumny! – mówił szef MON.

Podczas spotkania w bazie Butmir prezydent Duda wręczył żołnierzom medale „Za długoletnią służbę”, a minister Błaszczak wyróżnił żołnierzy medalami „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Potem polska delegacja złożyła kwiaty w Parku Pamięci, gdzie znajdują się tablice upamiętniające żołnierzy poległych w czasie służby w Bośni i Hercegowinie.

Podczas pobytu na Bałkanach prezydent Duda złożył też wizytę w Prezydium Bośni i Hercegowiny. Tam spotkał się z jego przewodniczącym – Serbem Miloradem Dodikiem i członkiem Prezydium, Bośniakiem Šefikiem Džaferoviciem. Było to pierwsze spotkanie na szczeblu przywódców obu państw.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Jakub Szymczuk / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
 
Poznań z dowództwem amerykańskiego korpusu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Orca” na Atlantyku
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Komisje sejmowe o umowie z USA
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Laserowa artyleria US Army
Sąd nad systemem
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Obrady ministrów obrony NATO
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Gepardy już na Mazurach
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Świąteczne prezenty od AMW
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Amerykanie odmładzają F-16
13 medali żołnierzy na ringu
Polowe fortyfikacje
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
EkstraKLASA dla uczniów
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Żołnierze spieszą z pomocą
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Proobronni wspierają potrzebujących
Ukraiński kurs na Zachód
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Wymagający sprawdzian podoficerów
Płk Korpowski pokieruje Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Święto sportowców w mundurach
Stał prosto, o łaskę nie prosił
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
NATO broni cyberprzestrzeni
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
F-16 kończą misję w Estonii
Kolejne wozy Aero trafiły do spadochroniarzy
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
A17 – następcy Kobbenów?
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Dominatorzy biegów na orientację
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Żołnierze – gdzie i komu pomagają podczas epidemii
Start w nieznane

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO