Zapraszamy do udziału w Konferencji Naukowej „Organizacja systemu rozpoznania zagrożeń państwa”, organizowanej przez Wydział Wojskowy Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, która odbędzie się w dniu 25 kwietnia 2019 r. w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawa. Konferencja będzie stanowić dobrą płaszczyznę do wymiany poglądów i doświadczeń oraz przedstawienia najnowszych wyników badań naukowych w zakresie potencjalnych zagrożeń naszego państwa.
Głównym celem konferencji będzie dyskusja nad złożonością współczesnych zagrożeń i sposobami ich rozpoznawania. Za najgroźniejsze militarne zagrożenie bezpieczeństwa powszechnie przyjmuje użycie lub groźbę użycia siły militarnej przez podmioty prawa międzynarodowego (państwa). Jednak na podstawie obserwacji przebiegu konfliktów militarnych można stwierdzić, że tezę tę weryfikują (w ograniczonym zakresie) zdolności struktur niepaństwowych do posługiwania się przemocą zbrojną w osiąganiu celów strategicznych. W historii konfliktów zbrojnych końca XX i początku XXI wieku można znaleźć wiele przykładów bezpośredniego i pośredniego użycia przemocy zbrojnej jako narzędzia osiągania celów polityki. Współczesne konflikty dowodzą, że źródłem zagrożeń militarnych jest nie tylko potencjał militarny innych państw czy organizacji niepaństwowych oraz możliwość ich agresywnego użycia, lecz także brak wystarczających zdolności do obrony, a więc słabość militarna określonego podmiotu prowokująca przeciwników do zastosowania przemocy.
Warunkiem niezbędnym do zapobiegania zagrożeniom militarnym jest sprawny system rozpoznania i identyfikacji zagrożeń, który umożliwia podjęcie decyzji politycznej skutkującej użyciem sił zbrojnych. System rozpoznania to jeden z kluczowych elementów, decydujących o skuteczności użycia sił zbrojnych. Wzmocnienie potencjału w tym zakresie rekomendował Strategiczny Przegląd Obronny. W tym kontekście trzeba wskazać na fakt, że Polska jako członek NATO powinna zmierzać do zintegrowania narodowego systemu rozpoznania z istniejącą architekturą systemu rozpoznania w siłach zbrojnych państw sojuszniczych. Należy zaznaczyć, że NATO jako organizacja wojskowa nie dysponuje autonomicznymi siłami i środkami przeznaczonymi do prowadzenia rozpoznania. Z tego względu w przypadku prowadzenia operacji militarnych Sojusz korzysta z narodowych zdolności wydzielonych na potrzeby prowadzonych działań. Dlatego wymaga się, aby narodowe systemy rozpoznania miały jednakowe zdolności operacyjne, które w NATO określane są akronimem ISTAR (Intelligence, Surveillance, Target Acquisition and Reconnaissance). Nie budzi zatem wątpliwości teza, że skutecznie funkcjonujący system rozpoznania to jeden z ważniejszych czynników przyczyniających się do uzyskania przewagi nad potencjalnym przeciwnikiem.
W konferencji wezmą udział zarówno reprezentanci świata nauki, jak i przedstawiciele praktyki wojskowej (dowódcy, oficerowie sztabu, uczestnicy konfliktów zbrojnych). Udział w tym naukowym przedsięwzięciu będzie szczególnie atrakcyjny dla specjalistów, którzy bezpośrednio zajmują się zagadnieniami szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
Miejsce Konferencji:
Akademia Sztuki Wojennej, Warszawa, Al. gen. A. Chruściela 103
Kontakt do organizatorów:
tel: +48.607.857.204 lub 261 814 169
adres poczty elektronicznej: konferencja.rozpoznanie@akademia.mil.pl
Autor tekstu: ppłk. dr Marek Depczyński
Szczegółowy program konferencji znajduje się na stronie organizatora.
„Polska Zbrojna” objęła Konferencję Naukową patronatem medialnym.
autor zdjęć: Arch. ASzWoj
komentarze