moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

O Karbali w Międzyrzeczu

Chcesz porozmawiać z polskimi żołnierzami, którzy stoczyli w Iraku najkrwawszą bitwę od czasów II wojny światowej? 17 Brygada Zmechanizowana zaprasza na uroczystości 15. rocznicy walk o Karbalę. Podczas dwudniowych obchodów będzie można spotkać bohaterów tamtych wydarzeń i obejrzeć inscenizację bitwy, w której wystąpią m.in. weterani. Uroczystości rozpoczynają się w piątek.

Żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej zapraszają wszystkich, którzy chcieliby poznać historię walk w irackiej Karbali w 2004 roku. Uroczystości 15. rocznicy tamtych wydarzeń potrwają dwa dni. 12 kwietnia o godzinie 11 w Miejskim Ośrodku Kultury w Międzyrzeczu odbędzie się konferencja „Karbala”, w której weźmie udział dowódca walk o City Hall płk Grzegorz Kaliciak oraz żołnierze z jego pododdziału. – Będzie można posłuchać naszych gości i zadać im pytania o bitwę i to, co działo się po niej – mówi Marek Wojdan z międzyrzeckiego Klubu 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Pracownicy klubu zapewniają, że to rzadka okazja, aby spotkać się z żołnierzami z Karbali, podziękować im za służbę albo po prostu uścisnąć dłoń. –Zapraszamy serdecznie, wstęp na wszystkie uroczystości jest wolny – podkreśla Wojdan.

Natomiast 13 kwietnia o godzinie 13 na terenie internatu wojskowego (ul. Wojska Polskiego) w Międzyrzeczu odbędzie się inscenizacja walk w Karbali. Zagrają w niej m.in. żołnierze 17 Brygady Zmechanizowanej, byli żołnierze JW GROM, harcerze oraz żołnierze, którzy 15 lat temu brali udział w walkach o ratusz. – Zależało nam bardzo, aby inscenizacja oddawała wiernie przebieg wydarzeń. Naszym konsultantem podczas przygotowań był st. chor. Jacek Klimanek, weteran tamtych walk – mówi Marek Wojdan, autor inscenizacji, który pracował przy jej tworzeniu wraz z całym zespołem z międzyrzeckiego Klubu. Komentatorem podczas inscenizacji będzie płk Grzegorz Kaliciak. – Myślę, że to osoba, która najlepiej opowie o tym, co wydarzyło się kilkanaście lat temu w Karbali – podkreśla Wojdan.

Prace nad inscenizacją trwały kilka tygodni. – Napisanie scenariusza, podłożenie odpowiedniej muzyki pod konkretne sceny, to wszystko trochę trwa – przyznaje autor. Sporo czasu zajęło też dopracowanie scenografii i kostiumów. W czasie inscenizacji będzie można usłyszeć oryginalne meldunki, jakie żołnierze składali w czasie walk. – Mamy te nagrania i postanowiliśmy je przedstawić naszym widzom – dodaje Wojdan. Inscenizacja potrwa około 40 minut.

Podczas uroczystości będzie można także obejrzeć wystawę historyczną na temat misji w Iraku zorganizowaną w klubie 17 Brygady. Żołnierze przygotowali również wojskowy poczęstunek, a dla najmłodszych gry i zabawy.

Patronem medialnym uroczystości jest m.in. „Polska Zbrojna”.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Centrum Weterana

dodaj komentarz

komentarze


Bez zmian w emeryturach
Hegseth odznaczył polskiego generała
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Równanie z „Iksem”
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Marsz prawdę ci powie
Sojusz kontra drony
Od eksperymentu do elity NATO
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Groźny incydent w Libanie
Zmienił się dowódca, misja DORSZ pozostaje ta sama
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Natowskie manewry na Bałtyku
Wielka gra na ukraińskim froncie
Podróż w ciemność
Studia z obrony granic
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Merops nad Ustką
Najzdrowsi z najtwardszych
Wyjątkowy przelot polskich F-35
Koszykarskie widowisko
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Nowy Grot zatwierdzony
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Za sterami Husarza
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Wsparcie ma znaczenie
Litwini z polskimi Gromami
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Generał z cienia
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Drugi dom efów
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Powitanie F-35 z Polską
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Kraków zaprosił weteranów
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Śmierć w sercu Azji
Polski wkład w operację „Overlord”
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Czerwieńsze będą…
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Jego ofiara – nasza pamięć
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Wojskowy ratunek dla cywilnego szpitala
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Łączą nas wspólne cele
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Husarze dla mieszkańców Polski
Biało-czerwona na Monte Cassino
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO