moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Marsz 12 Dywizji wzdłuż wschodniej granicy

Rozpoczęli na Podkarpaciu, skończyli na Podlasiu. Ponad miesiąc trwały ćwiczenia 12 Dywizji Zmechanizowanej. Żołnierze szkolili się poza poligonami, testując współpracę z wojskami obrony terytorialnej, służbami mundurowymi i lokalnymi samorządami. W niedzielę żołnierzy odwiedził minister Mariusz Błaszczak.

Na początku marca ponad tysiąc żołnierzy z 12 Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina błyskawicznie przemieściło się na wschód Polski i tam rozpoczęło nietypowe manewry. Wojska przemieszczały się z południa na północ wzdłuż wschodniej granicy. – Cel tego ćwiczenia to doprowadzenie do tego, by Wojsko Polskie było mobilne, by odpowiadało swoimi umiejętnościami najwyższym standardom NATO – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Szef resortu obrony odwiedził dzisiaj żołnierzy 12 Dywizji Zmechanizowanej w Czartajewie koło Siemiatycz.

Zadaniem ćwiczących wojsk była m.in. współpraca z lokalnymi pododdziałami wojsk obrony terytorialnej oraz działania połączone z innymi jednostkami, m.in. 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej, 1 Brygadą Pancerną czy 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich, które na co dzień stacjonują we wschodniej Polsce. – To są pierwsze ćwiczenia, gdzie wojska operacyjne współpracują z wojskami obrony terytorialnej. Istotne jest również to, że wojsko wychodzi poza poligony, że jest widziane przez mieszkańców – zwrócił uwagę Mariusz Błaszczak.

Film: MON

Minister obrony narodowej obejrzał m.in. mobilne stanowisko dowodzenia dywizji i brygady oraz pokaz funkcjonowania FARP, czyli wysuniętego punktu uzbrajania i tankowania śmigłowców. – To przykład szkolenia poza poligonem, które daje umiejętności i zdolności bojowe Wojsku Polskiemu. Pierwsze wnioski, o których rozmawialiśmy z szefem Sztabu Generalnego, dotyczą pewnych zmian ustawowych, których celem będzie umożliwienie, by możliwości bojowe Wojska Polskiego były jeszcze większe. To jest standard, który wprowadzamy. Tak będą wyglądały ćwiczenia Wojska Polskiego – zapewnił minister. – Wyjście ze strefy komfortu, adaptacja, inicjatywa, prędkość. Te słowa kluczowe odmieniamy na wszystkich odprawach, a ja przyjechałem, by zobaczyć, czy one się odpowiednio materializują – mówił z kolei gen. broni Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. – Jestem bardzo podbudowany postawą wszystkich żołnierzy i procesami, które tu zachodzą – ocenił generał.

Ponieważ ćwiczenie zorganizowane zostało poza poligonem, żołnierze musieli nawiązać współpracę z cywilami, innymi służbami mundurowymi czy lokalną administracją publiczną. W ten sposób w praktyce sprawdzali m.in. procedury kryzysowe i swoje zdolności do realizacji szerokiej gamy zadań. – Ten przerzut pokazał możliwości, jakie ma Wojsko Polskie. Uważam, że te ćwiczenia są niezwykle korzystne, budują zdolności Wojska Polskiego – powiedział minister obrony narodowej. – Te ćwiczenia dają nam dużo wniosków do rozważań na temat nowych rozwiązań systemowych w obszarze gotowości bojowej czy też ochrony informacji niejawnych. Chodzi o to, by jak najszybciej urealnić te rozwiązania i dostosować do dzisiejszych czasów, by można było realizować zadania stosownie do zagrożeń, które się pojawiają – powiedział gen. Andrzejczak. Dodał także, że z perspektywy szefa Sztabu Generalnego chciałby, aby tempo zmian było możliwie wysokie. – Dlatego to wszystko, o czym rozmawiamy w Warszawie, musi być równolegle sprawdzane i implementowane na ćwiczeniach wojsk. Stąd takie zadanie realizowane na ścianie wschodniej. Nie ukrywam, że przed 12 Dywizją Zmechanizowaną poprzeczka została postawiona bardzo wysoko – zwrócił uwagę gen. Andrzejczak.

To nie pierwsze takie ćwiczenie z udziałem 12 Dywizji Zmechanizowanej. Dwa lata temu żołnierze ze Szczecina również opuścili dobrze im znane poligony i szkolili się na terenie województwa zachodniopomorskiego. Jak podkreślają wojskowi, takie manewry pozwalają żołnierzom wyjść ze strefy komfortu i są odpowiedzią na stale zmieniające się zagrożenia.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski, Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1554668340
Ćwiczenia są dowodem na to, że Polska B nie będzie oddana potencjalnemu przeciwnikowi ze wschodu w pierwszych dniach ewentualnego konfliktu zbrojnego, jak to było w założeniach doktryny wojennej poprzednich ekip rządzących.
D7-7F-AD-03

Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
 
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
„Anakonda” rusza na poligony
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Transportery płyną na drugi brzeg
Sukcesy sportowców w mundurach
Ćwiczenia z torpedą
Nowy wiceminister w MON
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Polskie porty bardziej otwarte
Koniec kijowskiego snu
Terytorialsi nie stracą dodatku
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
„Harpun” do walki
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wojsko przeciw wirusowi
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
F-16 kończą misję w Estonii
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Mercedes nie tylko do holowania
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Obradowała Rada Gabinetowa
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Święto żołnierzy służących na misjach
Na misjach święta inne niż zwykle
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Prawdziwi wojownicy
Białe noce podhalańczyków
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Online z mistrzami sportu
„Spartan” znów na Mazurach
Morskie początki „Anakondy”
MON nie wycofuje się z MSPO
Na wakacje z WOT
Trzeba rozbić to więzienie!
Generał Haller przybył w sam czas
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
„Ratownik” od nowa
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
NATO walczy z koronawirusem
Amerykanie odmładzają F-16
Głos (z) płonącej Warszawy
Widzieć i nie być widzianym
Agent w generalskich szlifach
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Co z tegorocznym MSPO?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO