moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Spotkanie Bukaresztańskiej Dziewiątki

Bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, zaangażowanie w projekty UE, a także zacieśnianie współpracy między członkami grupy B9 – to tematy, które zdominowały drugi dzień obrad ministrów obrony państw należących do Bukaresztańskiej Dziewiątki. Szefowie polskiego i łotewskiego MON podpisali podczas spotkania porozumienie dotyczące współpracy organizacji proobronnych.

Trwa szczyt grupy B9, nazywanej Bukaresztańską Dziewiątką. Dziś ministrowie obrony Polski, Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Węgier spotkali się w Ośrodku Reprezentacyjnym MON w Helenowie. Głównym tematem rozmów było bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO. Obradom przewodniczył Mariusz Błaszczak, szef polskiego resortu obrony, a także jego rumuński odpowiednik – Gabriel Beniamin Leş.

– Rozmawialiśmy o wyzwaniach, jakie stoją przed nami. Jesteśmy zgodni, że współpraca i wspólne działanie to źródło naszego sukcesu – mówił Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej. – Szczególnie istotne są wspólne ćwiczenia, bo to one wzmacniają nasze zdolności obronne – dodał.

Minister przypomniał, że polscy i rumuńscy żołnierze współdziałają ramię w ramię na wschodniej i południowej flance Sojuszu. W ramach eFP (enhanced Forward Presence – wzmocniona, wysunięta obecność NATO) w Polsce stacjonują przeciwlotnicy „Blue Bats” z rumuńskich sił zbrojnych. Natomiast w Rumunii, w ramach tFP (tailored Forward Presence – dostosowana obecność NATO) ulokowano polski kontyngent wojskowy. Obecnie służą w nim żołnierze z 17 Brygady Zmechanizowanej.

Minister Błaszczak przypomniał także, że szczyt B9 odbywa się w wyjątkowym momencie, bo w 70. rocznicę utworzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego, dwudziestą przystąpienia do NATO Polski, Czech i Węgier, a także piętnastą pozostałych członków Bukaresztańskiej Dziewiątki. – Dokonaliśmy dobrego wyboru. Razem jesteśmy silni, razem możemy zapewnić bezpieczeństwo naszym państwom – stwierdził. Podobną opinię wyraził minister Leş. – Zarówno Polska, jak i Rumunia są bardzo aktywne w Sojuszu i mają duży wkład w zapewnianie bezpieczeństwa w regionie – dodał.

Rumuński polityk poinformował, że podczas obrad poruszono również kwestię współpracy państw grupy B9 z Unią Europejską. – Chodziło przede wszystkim o wdrażanie globalnej strategii UE dotyczącej polityki zagranicznej w kontekście obronności i bezpieczeństwa – powiedział. Dodał, że w tym roku to Rumunia objęła prezydencję i przewodniczy obradom Rady Unii Europejskiej.

Natomiast po południu minister Błaszczak i Artis Pabriks, szef resortu obrony Łotwy podpisali list intencyjny dotyczący współpracy organizacji proobronnych obu państw.

Tegoroczne obrady rozpoczęły się w czwartek. Szefowie resortów obrony spotkali się w Belwederze z prezydentem Andrzejem Dudą, a wcześniej na terenie warszawskiej Cytadeli zasadzili aleję jesionów, która została nazwana aleją NATO. W ten sposób ministrowie chcieli uczcić przypadająca wczoraj 70. rocznicę utworzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także 20-lecie przystąpienia Polski do tej organizacji.

Grupa B9 została powołana, by zacieśnić współpracę między państwami znajdującymi się na wschodniej flance NATO. Działalność zainaugurowana w 2014 roku w Warszawie, a rok później w Bukareszcie członkowie podpisali deklarację regulującą zasady współpracy.

Szczyt grupy B9 w Polsce to drugie spotkanie ministrów obrony państw wschodniej flanki. Pierwsze odbyło się w 2018 roku w Rumunii.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
 
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Szczyt NATO już w poniedziałek
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Srebrna strzała na wschodniej flance
Defendery. Innowacyjność w cenie
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
NATO na tropie dezinformacji
Emerytura wypłacana w … karmie
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Misja, w której stawką było życie
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Przez sport do wojska!
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
Nowe racje dla specjalsów
Course on Diplomacy
Ziemia z misji na pamiątkę
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Czołgi do ataku!
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Symulator skoków ze spadochronem
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
Kosmiczne technologie na MSPO
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polscy żołnierze polecą na Islandię
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Symulator dla kierowców ciężarówek
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
MSPO 2021 - serwis specjalny
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Wybierz się na wojskowe studia
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Śladami walk 2 Korpusu
Skok na głęboką wodę
Jaki będzie nowy rok akademicki?
W jedynym słusznym kierunku
Współpraca i walka w komunikacji
Afganistan. Czas wracać do domu
Prosty język to najważniejsza maksyma!
Pomnik prawdy o Katyniu
Rzetelna informacja w cenie!
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Defendery w komplecie
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
Wojsko nie może zapominać o dialogu ze społeczeństwem
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Trwa operacja „Silne wsparcie”
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Do broni!
W walce na dwa fronty – bez szans
Żołnierze wrócili do Polski
Żołnierze bez testów z WF-u
Srebro dla wytrwałych
Techniki linowe dla wybranych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO