moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Spotkanie Bukaresztańskiej Dziewiątki

Bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, zaangażowanie w projekty UE, a także zacieśnianie współpracy między członkami grupy B9 – to tematy, które zdominowały drugi dzień obrad ministrów obrony państw należących do Bukaresztańskiej Dziewiątki. Szefowie polskiego i łotewskiego MON podpisali podczas spotkania porozumienie dotyczące współpracy organizacji proobronnych.

Trwa szczyt grupy B9, nazywanej Bukaresztańską Dziewiątką. Dziś ministrowie obrony Polski, Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Węgier spotkali się w Ośrodku Reprezentacyjnym MON w Helenowie. Głównym tematem rozmów było bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO. Obradom przewodniczył Mariusz Błaszczak, szef polskiego resortu obrony, a także jego rumuński odpowiednik – Gabriel Beniamin Leş.

– Rozmawialiśmy o wyzwaniach, jakie stoją przed nami. Jesteśmy zgodni, że współpraca i wspólne działanie to źródło naszego sukcesu – mówił Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej. – Szczególnie istotne są wspólne ćwiczenia, bo to one wzmacniają nasze zdolności obronne – dodał.

REKLAMA

Minister przypomniał, że polscy i rumuńscy żołnierze współdziałają ramię w ramię na wschodniej i południowej flance Sojuszu. W ramach eFP (enhanced Forward Presence – wzmocniona, wysunięta obecność NATO) w Polsce stacjonują przeciwlotnicy „Blue Bats” z rumuńskich sił zbrojnych. Natomiast w Rumunii, w ramach tFP (tailored Forward Presence – dostosowana obecność NATO) ulokowano polski kontyngent wojskowy. Obecnie służą w nim żołnierze z 17 Brygady Zmechanizowanej.

Minister Błaszczak przypomniał także, że szczyt B9 odbywa się w wyjątkowym momencie, bo w 70. rocznicę utworzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego, dwudziestą przystąpienia do NATO Polski, Czech i Węgier, a także piętnastą pozostałych członków Bukaresztańskiej Dziewiątki. – Dokonaliśmy dobrego wyboru. Razem jesteśmy silni, razem możemy zapewnić bezpieczeństwo naszym państwom – stwierdził. Podobną opinię wyraził minister Leş. – Zarówno Polska, jak i Rumunia są bardzo aktywne w Sojuszu i mają duży wkład w zapewnianie bezpieczeństwa w regionie – dodał.

Rumuński polityk poinformował, że podczas obrad poruszono również kwestię współpracy państw grupy B9 z Unią Europejską. – Chodziło przede wszystkim o wdrażanie globalnej strategii UE dotyczącej polityki zagranicznej w kontekście obronności i bezpieczeństwa – powiedział. Dodał, że w tym roku to Rumunia objęła prezydencję i przewodniczy obradom Rady Unii Europejskiej.

Natomiast po południu minister Błaszczak i Artis Pabriks, szef resortu obrony Łotwy podpisali list intencyjny dotyczący współpracy organizacji proobronnych obu państw.

Tegoroczne obrady rozpoczęły się w czwartek. Szefowie resortów obrony spotkali się w Belwederze z prezydentem Andrzejem Dudą, a wcześniej na terenie warszawskiej Cytadeli zasadzili aleję jesionów, która została nazwana aleją NATO. W ten sposób ministrowie chcieli uczcić przypadająca wczoraj 70. rocznicę utworzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także 20-lecie przystąpienia Polski do tej organizacji.

Grupa B9 została powołana, by zacieśnić współpracę między państwami znajdującymi się na wschodniej flance NATO. Działalność zainaugurowana w 2014 roku w Warszawie, a rok później w Bukareszcie członkowie podpisali deklarację regulującą zasady współpracy.

Szczyt grupy B9 w Polsce to drugie spotkanie ministrów obrony państw wschodniej flanki. Pierwsze odbyło się w 2018 roku w Rumunii.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Zapal lampkę bohaterom Września’39
 
„Górale” zdobywają miasto
Polska nie pozostanie osamotniona
Cienka niebieska linia
Polscy nurkowie na Islandii
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Oko na Europę
Thin Blue Line
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Modernizacja starów 266
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Selekcja w pigułce
Rozpoczynamy nową erę
Głos (z) płonącej Warszawy
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Pamięć o tragedii
Brawurowa ucieczka „Orła”
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Groźny jak Tallboy
Walka i dyplomacja
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Iranian Chess Game
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Chorwacki test polskich kadetów
Irańskie szachy
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Terytorialsi na wysokościach
Sprawdzają Brutusa
Polscy weterani i książę Harry
Jedna misja, jeden zespół
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Umowa na Feniksy
Modernizacja Sokołów
Stalin czekał i kalkulował
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Z maratonu programowania do wojska
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
A Torn Subcontinent
GROM Challenge
Nowa misja i nowy sprzęt
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wojsko wraca do Łomży
Samochód do desantowania
W Indiach mieli swój drugi dom
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Dead to the World
Agresja sowieckiego kolosa
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Nowy wiceminister w MON
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Klasy wojskowe po nowemu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO