moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Spotkanie Bukaresztańskiej Dziewiątki

Bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, zaangażowanie w projekty UE, a także zacieśnianie współpracy między członkami grupy B9 – to tematy, które zdominowały drugi dzień obrad ministrów obrony państw należących do Bukaresztańskiej Dziewiątki. Szefowie polskiego i łotewskiego MON podpisali podczas spotkania porozumienie dotyczące współpracy organizacji proobronnych.

Trwa szczyt grupy B9, nazywanej Bukaresztańską Dziewiątką. Dziś ministrowie obrony Polski, Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Węgier spotkali się w Ośrodku Reprezentacyjnym MON w Helenowie. Głównym tematem rozmów było bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO. Obradom przewodniczył Mariusz Błaszczak, szef polskiego resortu obrony, a także jego rumuński odpowiednik – Gabriel Beniamin Leş.

– Rozmawialiśmy o wyzwaniach, jakie stoją przed nami. Jesteśmy zgodni, że współpraca i wspólne działanie to źródło naszego sukcesu – mówił Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej. – Szczególnie istotne są wspólne ćwiczenia, bo to one wzmacniają nasze zdolności obronne – dodał.

REKLAMA

Minister przypomniał, że polscy i rumuńscy żołnierze współdziałają ramię w ramię na wschodniej i południowej flance Sojuszu. W ramach eFP (enhanced Forward Presence – wzmocniona, wysunięta obecność NATO) w Polsce stacjonują przeciwlotnicy „Blue Bats” z rumuńskich sił zbrojnych. Natomiast w Rumunii, w ramach tFP (tailored Forward Presence – dostosowana obecność NATO) ulokowano polski kontyngent wojskowy. Obecnie służą w nim żołnierze z 17 Brygady Zmechanizowanej.

Minister Błaszczak przypomniał także, że szczyt B9 odbywa się w wyjątkowym momencie, bo w 70. rocznicę utworzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego, dwudziestą przystąpienia do NATO Polski, Czech i Węgier, a także piętnastą pozostałych członków Bukaresztańskiej Dziewiątki. – Dokonaliśmy dobrego wyboru. Razem jesteśmy silni, razem możemy zapewnić bezpieczeństwo naszym państwom – stwierdził. Podobną opinię wyraził minister Leş. – Zarówno Polska, jak i Rumunia są bardzo aktywne w Sojuszu i mają duży wkład w zapewnianie bezpieczeństwa w regionie – dodał.

Rumuński polityk poinformował, że podczas obrad poruszono również kwestię współpracy państw grupy B9 z Unią Europejską. – Chodziło przede wszystkim o wdrażanie globalnej strategii UE dotyczącej polityki zagranicznej w kontekście obronności i bezpieczeństwa – powiedział. Dodał, że w tym roku to Rumunia objęła prezydencję i przewodniczy obradom Rady Unii Europejskiej.

Natomiast po południu minister Błaszczak i Artis Pabriks, szef resortu obrony Łotwy podpisali list intencyjny dotyczący współpracy organizacji proobronnych obu państw.

Tegoroczne obrady rozpoczęły się w czwartek. Szefowie resortów obrony spotkali się w Belwederze z prezydentem Andrzejem Dudą, a wcześniej na terenie warszawskiej Cytadeli zasadzili aleję jesionów, która została nazwana aleją NATO. W ten sposób ministrowie chcieli uczcić przypadająca wczoraj 70. rocznicę utworzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także 20-lecie przystąpienia Polski do tej organizacji.

Grupa B9 została powołana, by zacieśnić współpracę między państwami znajdującymi się na wschodniej flance NATO. Działalność zainaugurowana w 2014 roku w Warszawie, a rok później w Bukareszcie członkowie podpisali deklarację regulującą zasady współpracy.

Szczyt grupy B9 w Polsce to drugie spotkanie ministrów obrony państw wschodniej flanki. Pierwsze odbyło się w 2018 roku w Rumunii.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Bitwa o Kamień Stołpecki
 
Pioruny w ofercie dla US Army
Wyższe nie tylko pensje
Żołnierz wicemistrzem Europy w judo
Przyjdź na piknik i zostań żołnierzem
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Morska flanka pod osłoną
Lorenz: Biden mobilizuje Zachód
Przyszli nawigatorzy AW101 szkolą się we Francji
PGZ zwiększa moc
Przewrót majowy
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Czy Lend-Lease Act pomoże Ukrainie?
Przeprawa przez Wisłę
„Renegade/Sarex” – na wypadek katastrofy
Wschodnia flanka musi być wzmocniona
Ukraina kontratakuje
W Drawsku strzelają Abramsy
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Wyjątkowy Buzdygan znów pomógł!
Miecznik. Nowy wymiar marynarki wojennej
Musisz się szkolić tak, jak będziesz walczył
Medale za walkę z COVID-19
„Kormoran” u wybrzeży Litwy
Raport podkomisji smoleńskiej
PKW Orlik wrócił do domu
Wojsko znów zagra z Gortatem
Jaką klasę wybrać – informator dla ósmoklasistów
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Wielki desant na „Swift Response”
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Wielki dzień dla polskiego wojska
F-15 w Łasku
Droga Hannibala wzięta!
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Droga ku liczniejszej armii
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Za wolność naszą i waszą
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Trwają walki o Donbas
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Leopardy 2A7 w Polsce
Ottokar przyspiesza
Gratulujemy weteranom sportowcom!
Więcej pieniędzy na zapomogi
Amerykańskie F-15 w Polsce
Pancerne uderzenie na „Defenderze”
Dla bezpieczeństwa lotów
Wojsko na muralach
Wakacje z WOT? Zgłoś się już teraz!
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Zdobądź z nami Monte Cassino!
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
„Tydzień Zdrowia” w szpitalu w Legionowie
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Kto zostanie wojskowym mistrzem MMA?
Stocznia na dwóch barkach
Czworo triumfatorów VI Setki Komandosa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO