moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów

Wyższe świadczenia i rozszerzenie katalogu pomocy medycznej – to jedne z priorytetów MON wobec weteranów poszkodowanych na misjach. Opracowaniem zmian prawnych w tym zakresie zajmie się dr Wojciech Drobny, którego Mariusz Błaszczak, minister obrony, powoła na pełnomocnika ds. współpracy z weteranami. Ma on także przeanalizować możliwość zawarcia ugód z najbardziej poszkodowanymi, którzy wystąpili na drogę sądową o odszkodowanie z MON.

Decyzję o powołaniu pełnomocnika MON ds. współpracy z weteranami Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony narodowej, podjął kilka dni temu. – Zabezpieczenie finansowe dla najciężej rannych żołnierzy to kolejna sprawa, którą zaniedbali nasi poprzednicy. Dlatego powołam pełnomocnika, który przygotuje przepisy poprawiające ich sytuację finansową – napisał Mariusz Błaszczak.

Na to stanowisko minister powołany zostanie dr Wojciech Drobny, dyr. Departamentu Spraw Socjalnych MON. Jego głównym zadaniem będzie opracowanie szczegółów nowej ustawy o weteranach działań poza granicami państwa. Jako priorytetowe mają zostać potraktowane m.in. przyznanie im wyższych świadczeń i rozszerzenie katalogu pomocy medycznej oraz świadczeń rehabilitacyjnych. Przygotowane przepisy mają przyczynić się do poprawy sytuacji finansowej żołnierzy poszkodowanych na misjach.

Pełnomocnik ma także przeanalizować możliwości ugodowego zakończenia spraw sądowych o odszkodowania, które najbardziej poszkodowani weterani skierowali przeciwko resortowi obrony. Większość z nich została wszczęta przed 2015 rokiem, więc sądy, choć nie kwestionują poważnego stanu zdrowia weteranów, to w sprawach powołują się na argument przedawnienia. – Obecnie, zgodnie z obowiązującym prawem, Skarb Państwa reprezentowany jest przez Prokuratorię Generalną, a nie Ministerstwo Obrony Narodowej. Niekorzystne dla weteranów rozstrzygnięcia wynikają przede wszystkim z braku zainteresowania ugodowym rozwiązaniem spraw przez kierownictwo MON w czasach rządów PO-PSL – czytamy w komunikacie MON.

W praktyce oddalenie powództwa w podobnych sprawach nie wyklucza jednak możliwości zawarcia przez MON i weteranów ugód, które mogłyby uregulować kwestię podnoszonych przez nich roszczeń. Stąd decyzja ministra o przyjrzeniu się takim sprawom i ewentualnej możliwości zawarcia odpowiednich porozumień z poszkodowanymi żołnierzami.

Ustawa o weteranach działań poza granicami państwa obowiązuje od 30 marca 2012 roku. Dzięki jej zapisom weterani misji zyskali uprawnienia m.in. socjalne, pracownicze, honorowe, a także te dotyczące opieki zdrowotnej i psychologicznej. Ustawa przyznała im też m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją, dopłaty do nauki oraz bezpłatną pomoc psychologiczną.

Obecnie status weterana ma około 20 tys. osób, a blisko 800 ma status weterana poszkodowanego. Ten ostatni może otrzymać osoba, która brała udział – na podstawie skierowania – w działaniach poza granicami państwa i doznała uszczerbku na zdrowiu na skutek wypadku pozostającego w związku z tymi działaniami lub choroby nabytej podczas wykonywania zadań i obowiązków służbowych poza granicami państwa, z tytułu których przyznano jej świadczenia odszkodowawcze.

Paulina Glińska

autor zdjęć: US DoD

dodaj komentarz

komentarze

~Senior44
1570560660
Dlaczego, w dotychczasowej praktyce obchodów "Dnia Weterana)" ,pomija się weterana poszkodowanego w misji pokojowej UNEF z 1979 roku - XII zmiana ?. Jaka jest procedura , droga ubiegania sie o świaedczenia rehabilitacyjno - sanatoryjne?? Dla wielu z nas, weteranów wojskowych misji, niektóre świadczenia zostały wprowadzone poniewczasie, bowiem uzyskali uprawnienia z tytułu wieku , np. ukonczenie 75 lat życia!!?? Naliczanie dodatku weterana od najniższej emerytury ZUS , jest obelgą dla weteranow ,zołnierzy zawodowych ,np oficerów styarszych , z wykształceniem akademickim!! Dlaczego nie wprowadzono w nowelizacji zasady naliczania dodatku od , jeśli nie od podstawy wymiaru emerytury/renty wojSkowej , to od najnizszej emerytury WOJSKOWEJ !!. Wprowadzoną naprędce nowelizację uważam za działania pozorowane, propagandowe ( przed wybortcze !!), powierzchowne , stanowiące kontynuację treści ustawy 2012 roku , autorstwa PO/PSL> Bardzo ważny czynnik deprecjonujacy wagę nowaelizacji, to BRAK KONSULTACJI !!, z zainteresowanym srodowiskiem , czli nami - weteranami !! Odnosi sie wrażenie, iż kolejna władza traktuje WETERANÓW wojskowych misji instrumentalnie , przedmiotowo, jak wrzody dla kolejnych ministrów MON!! Jeszcze jedno ! - ustawa "-o weteranach" nie reguluje np. sprawy przyznawania , przez " zespoły do orzekania o niepełnosprawności(powiatowe, wojewódzkie) przyznawania inwalidzkich kart parkingowych ??!!przykład: - autor ma I grupe inwalidzka z orzeczenia RWKL i odrzucono jego wniosek o przyznanie takowej" karty" ( kopertowej) . Z ds O o N wręcz dyskryminują inwalidów wojskowych!! Wprowadzana nowelizacja ustawy -'o weteranach" to jest półkrok wobec naszych oczekiwan!!!
20-A0-E1-B2

Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Polski Gnom
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Wojsko stawia na „armię talentów”
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Tour przez garnizony
Inwestycje w bezpieczeństwo
Ostatnia niedziela…
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Nowa koalicja dronowa
Spadochronowy triumf
Saperzy w akcji pod wodą
Dawka wiedzy na trudne czasy
Poskromić kolosa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
Szerszeń z Sochaczewa
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Prezydent RP o szczycie NATO
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Przełomowe porozumienie
Borsuki i roje dronów
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Sportowa rewolucja na AWL-u
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Wielki sukces podchorążych z AMW
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Marzenia częściowo spełnione
Azjatycka szansa
Morska bryza w dwóch odsłonach
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Wsparcie ma znaczenie
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Śmierć w sercu Azji
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
W drodze po oficerskie gwiazdki
PKW Irak zostaje w Jordanii
Baobaby docierają do wojska
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
MON i MSZ o szczycie NATO
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Ostatni lot „Pałera”
Pierwszy krok do specjalsów
NATO zwiększy produkcję broni
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Gen wojownika
Paliwowy krwiobieg NATO
Pieta Michniowska
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO