moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Umowy offsetowe na „Wisłę”

W Wojskowych Zakładach Elektronicznych w Zielonce od 2022 roku wytwarzana będzie jedna z sekcji pocisków antyrakietowych PAC-3 MSE. Najprawdopodobniej również tam ich producent, koncern Lockheed Martin, utworzy laboratorium, w którym nasi inżynierowie będą pracowali nad kolejnymi generacjami rakiet – to efekty podpisanych dzisiaj pięciu umów offsetowych związanych z I fazą programu „Wisła”.

– Podpisanie przez Polską Grupę Zbrojeniową i Lockheed Martin umów offsetowych w ramach realizacji pierwszej fazy programu „Wisła” to olbrzymia szansa na rozwój dla polskiego przemysłu zbrojeniowego – powiedział minister Mariusz Błaszczak. Szef resortu obrony wziął dzisiaj udział w uroczystości podpisania pięciu tzw. umów kompensacyjnych. Na ich podstawie firmy z Polskiej Grupy Zbrojeniowej będą współpracować z amerykańskim koncernem Lockheed Martin.– W Polsce będą produkowane elementy rakiet PAC-3 MSE, produkowane i serwisowane wyrzutnie pocisków i powstanie laboratorium do badań nad pociskami rakietowymi – wyliczał minister obrony narodowej. Łączna wartość kontraktów to ponad 724 mln zł. To jednak nie koniec offsetu związanego z zakupem systemów antyrakietowych. Do 15 kwietnia przedłużone zostały negocjacje z firmą Raytheon, producentem Patriotów.

– Umowy podpisały dzisiaj spółki PGZ S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 S.A., oddział w Dęblinie, a także Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 S.A. – wymieniał Witold Słowik, prezes zarządu PGZ. Szef koncernu dodał, że choć wszystkie kontrakty są powodem do zadowolenia, to dwa są dla narodowego holdingu szczególnie atrakcyjne. – Olbrzymim sukcesem negocjacji offsetowych jest to, że Amerykanie zdecydowali się podzielić technologiami rakietowymi i wyrazili zgodę, że część elementów do rakiety PAC-3 MSE będzie produkowanych w Polsce. Jest to cała sekcja rakiety związana z napędem – wyjaśnił.

REKLAMA

Produkcją podzespołów rakiety PAC-3 MSE mają się zająć WZE z Zielonki. To jednak nie jedyna dobra wiadomość dla podwarszawskiej spółki. Choć drugi z podpisanych dziś kontraktów, dotyczący ulokowania w Polsce nowoczesnego laboratorium nie precyzuje gdzie ma ono powstać, prezes Słowik zdradził, że najbardziej prawdopodobną lokalizacją jest właśnie Zielonka. – Jednym z argumentów są oczywiście WZE, w których będą produkowane podzespoły PAC-3 MSE, ale to nie jedyny. Sąsiedztwo WITU jest równie istotne. Poza tym Zielonka wchodzi w skład aglomeracji warszawskiej, a na potrzeby laboratorium trzeba pozyskać wysokiej klasy specjalistów, fizyków, informatyków, matematyków – tłumaczy prezes PGZ.

Czym będzie się zajmować laboratorium? Będzie prowadzić badania nad nowymi generacjami pocisków rakietowych na potrzeby polskiej armii. – Mogą to być prace nad Feniksami (rakiety ziemia-ziemia do WR-40 Langusta – red.), nad udoskonaleniem Pioruna (rakieta przeciwlotnicza – red.) czy Pirata (nowy polski pocisk przeciwpancerny – red.) – wyliczał prezes Słowik.

Poza wspomnianymi dwoma kontraktami, umowy z Lockheedem podpisały dzisiaj także WZL nr 1 oddział w Dęblinie, WZU z Grudziądza oraz WZL nr 2 z Bydgoszczy. Dwie pierwsze przewidują, że obie spółki będą produkowały podzespoły do wyrzutni pocisków rakietowych M903 (czyli wyrzutni obsługujących pociski PAC-3 MSE). Ostatnia obejmuje natomiast rozbudowę w bydgoskiej spółce zaplecza serwisowego statków powietrznych.

Program „Wisła” zakłada zakup przez polską armię ośmiu baterii systemu antyrakietowego Patriot. W ramach pierwszej fazy wojsko kupiło 2 baterie wraz z systemami dowodzenia IBCS oraz ponad 200 pocisków PAC-3 MSE. Sprzęt ma trafić do Polski w 2022 roku. W ramach drugiej fazy planowany jest zakup kolejnych sześciu baterii wraz z nowymi radarami dookólnymi oraz pociskami niskokosztowymi.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~kubek
1553715480
To morze lepiej zaprosimy kogoś z Hamasu oni robią szybciej i lepiej po co nam PGZ ? mają wyniki ich rakiety maja zasięg 120 km. to więcej niż nasi osiągnęli po tylu latach badań
45-48-6C-71
~andy
1553627940
można zaklinać rzeczywistość gładkimi sloganami o szansach i możliwościach i przeskokach technologicznych ... ale odnoszę wrażenie ze zakup Patriota z takimi kompensatami technologicznymi ... i przemysłowymi to normalna kpina z nas i drenaż środków które realnie można ulokować w Polsce ... dużo lepiej byłoby zakupy poczynić w wrogo nam usposobionej Francji niż w sojuszniczej Ameryce która traktuje nas jak bantustan i pole ewentualnego starcia z ruskimi ... wystarczy popatrzeć na Turcję ( chodz to może gracz w niw naszj wadze) ...albo a mała Serbię modernizującą swój przemysł i osiągającej rewelacyjne wyniki eksportowe
22-57-38-6B

... że moja ofiara nie pójdzie na marne
 
Obrona bez polityki
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Kontenery dla Wisły
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Trudna droga
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Nowe maszyny w LAW
Ostre strzelanie artylerzystów
Leopardy na Podkarpaciu
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Z archiwum „Szarego”
Razem się szkolą, razem walczą
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Nowe laboratorium WAT
Gorące obrady NATO w Londynie
Klasy wojskowe po nowemu
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Kto zostawia ślady w sieci
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Wrocław czeka na Amerykanów
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Dołącz do zawodowców
Volhynian Lion Hearts
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
Ludzie niebezpiecznej profesji
Unwanted Treaty
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Szwedzki baypass przed „Orką”
T-72 strzelają na poligonie
Klucz do dobrych relacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO