moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Umowy offsetowe na „Wisłę”

W Wojskowych Zakładach Elektronicznych w Zielonce od 2022 roku wytwarzana będzie jedna z sekcji pocisków antyrakietowych PAC-3 MSE. Najprawdopodobniej również tam ich producent, koncern Lockheed Martin, utworzy laboratorium, w którym nasi inżynierowie będą pracowali nad kolejnymi generacjami rakiet – to efekty podpisanych dzisiaj pięciu umów offsetowych związanych z I fazą programu „Wisła”.

– Podpisanie przez Polską Grupę Zbrojeniową i Lockheed Martin umów offsetowych w ramach realizacji pierwszej fazy programu „Wisła” to olbrzymia szansa na rozwój dla polskiego przemysłu zbrojeniowego – powiedział minister Mariusz Błaszczak. Szef resortu obrony wziął dzisiaj udział w uroczystości podpisania pięciu tzw. umów kompensacyjnych. Na ich podstawie firmy z Polskiej Grupy Zbrojeniowej będą współpracować z amerykańskim koncernem Lockheed Martin.– W Polsce będą produkowane elementy rakiet PAC-3 MSE, produkowane i serwisowane wyrzutnie pocisków i powstanie laboratorium do badań nad pociskami rakietowymi – wyliczał minister obrony narodowej. Łączna wartość kontraktów to ponad 724 mln zł. To jednak nie koniec offsetu związanego z zakupem systemów antyrakietowych. Do 15 kwietnia przedłużone zostały negocjacje z firmą Raytheon, producentem Patriotów.

– Umowy podpisały dzisiaj spółki PGZ S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 S.A., oddział w Dęblinie, a także Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 S.A. – wymieniał Witold Słowik, prezes zarządu PGZ. Szef koncernu dodał, że choć wszystkie kontrakty są powodem do zadowolenia, to dwa są dla narodowego holdingu szczególnie atrakcyjne. – Olbrzymim sukcesem negocjacji offsetowych jest to, że Amerykanie zdecydowali się podzielić technologiami rakietowymi i wyrazili zgodę, że część elementów do rakiety PAC-3 MSE będzie produkowanych w Polsce. Jest to cała sekcja rakiety związana z napędem – wyjaśnił.

REKLAMA

Produkcją podzespołów rakiety PAC-3 MSE mają się zająć WZE z Zielonki. To jednak nie jedyna dobra wiadomość dla podwarszawskiej spółki. Choć drugi z podpisanych dziś kontraktów, dotyczący ulokowania w Polsce nowoczesnego laboratorium nie precyzuje gdzie ma ono powstać, prezes Słowik zdradził, że najbardziej prawdopodobną lokalizacją jest właśnie Zielonka. – Jednym z argumentów są oczywiście WZE, w których będą produkowane podzespoły PAC-3 MSE, ale to nie jedyny. Sąsiedztwo WITU jest równie istotne. Poza tym Zielonka wchodzi w skład aglomeracji warszawskiej, a na potrzeby laboratorium trzeba pozyskać wysokiej klasy specjalistów, fizyków, informatyków, matematyków – tłumaczy prezes PGZ.

Czym będzie się zajmować laboratorium? Będzie prowadzić badania nad nowymi generacjami pocisków rakietowych na potrzeby polskiej armii. – Mogą to być prace nad Feniksami (rakiety ziemia-ziemia do WR-40 Langusta – red.), nad udoskonaleniem Pioruna (rakieta przeciwlotnicza – red.) czy Pirata (nowy polski pocisk przeciwpancerny – red.) – wyliczał prezes Słowik.

Poza wspomnianymi dwoma kontraktami, umowy z Lockheedem podpisały dzisiaj także WZL nr 1 oddział w Dęblinie, WZU z Grudziądza oraz WZL nr 2 z Bydgoszczy. Dwie pierwsze przewidują, że obie spółki będą produkowały podzespoły do wyrzutni pocisków rakietowych M903 (czyli wyrzutni obsługujących pociski PAC-3 MSE). Ostatnia obejmuje natomiast rozbudowę w bydgoskiej spółce zaplecza serwisowego statków powietrznych.

Program „Wisła” zakłada zakup przez polską armię ośmiu baterii systemu antyrakietowego Patriot. W ramach pierwszej fazy wojsko kupiło 2 baterie wraz z systemami dowodzenia IBCS oraz ponad 200 pocisków PAC-3 MSE. Sprzęt ma trafić do Polski w 2022 roku. W ramach drugiej fazy planowany jest zakup kolejnych sześciu baterii wraz z nowymi radarami dookólnymi oraz pociskami niskokosztowymi.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~kubek
1553715480
To morze lepiej zaprosimy kogoś z Hamasu oni robią szybciej i lepiej po co nam PGZ ? mają wyniki ich rakiety maja zasięg 120 km. to więcej niż nasi osiągnęli po tylu latach badań
45-48-6C-71
~andy
1553627940
można zaklinać rzeczywistość gładkimi sloganami o szansach i możliwościach i przeskokach technologicznych ... ale odnoszę wrażenie ze zakup Patriota z takimi kompensatami technologicznymi ... i przemysłowymi to normalna kpina z nas i drenaż środków które realnie można ulokować w Polsce ... dużo lepiej byłoby zakupy poczynić w wrogo nam usposobionej Francji niż w sojuszniczej Ameryce która traktuje nas jak bantustan i pole ewentualnego starcia z ruskimi ... wystarczy popatrzeć na Turcję ( chodz to może gracz w niw naszj wadze) ...albo a mała Serbię modernizującą swój przemysł i osiągającej rewelacyjne wyniki eksportowe
22-57-38-6B

Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Kontrola zbrojeń w polskich jednostkach
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Okręty zespołu NATO ćwiczą z polską marynarką
Podpułkownik „Sokole Oko”
Żołnierze WOT-u na litewskich zawodach
Sukcesy biegających żołnierzy
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Cel – bezpieczna Europa
Irackie zapiski gen. Bieńka
Alarm dla Jastrzębi
„Sophia” z nową zmianą
Remont „Piasta” na finiszu
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Bliski Wschód. Region bez klucza
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Region Without a Key
Zgrupowanie przed defiladą
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Ducha nie wolno tracić
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Wojna w świętym mieście, epilog
Szczęśliwa trzynastka
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Kampania wyborcza poza armią
Leopardy w pułapce
Wilno w polskich rękach
Rozgrywka Stalina
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Żołnierski dar serca
Kurier podziemnego państwa
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Tryumf w cieniu Jałty
Panie bez taryfy ulgowej
Leopards in a Trap
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Jaki sprzęt zobaczymy na defiladzie?
Defilada 3 maja: formacje mundurowe
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Wodowanie „Artemisa”
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Tarcza przeciwko agresji
Bohater Yoga
Szef NATO w Warszawie
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Czołgi błota się nie boją
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Jak kształtować wizerunek sił zbrojnych?
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO