moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amerykańskie F-15E w Polsce

Kilka myśliwców F-15E Strike Eagle wylądowało w 33 Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Należące do Sił Powietrznych USA samoloty przyleciały do Polski z brytyjskiej bazy Lakenheath, gdzie stacjonują te amerykańskie samoloty. Załogi myśliwców biorą udział w ćwiczeniach „Rapid Panther”.

Informację o tym, że amerykańskie myśliwce F-15E wylądowały w Polsce podała Ambasada Stanów Zjednoczonych oraz US Air Forces in Europe and Air Forces Africa, które opublikowało filmy z lądowania myśliwców w Powidzu. Samoloty należą do 48 Skrzydła Myśliwskiego i na co dzień stacjonują w brytyjskiej bazie Lakenheath. Wraz z samolotami w Powidzu wylądowały ich załogi oraz personel techniczny. Siły Powietrzne USA nie podają, ile myśliwców jest w Polsce. Wiadomo, że biorą udział w ćwiczeniach „Rapid Panther”, które rozpoczęły się wczoraj.

Jak podają Amerykanie, już samo przebazowanie samolotów do Polski było elementem szkolenia. W komunikacie na stronie amerykańskiej ambasady w Polsce czytamy: „Przelot maszyn dowodzi zdolności 48 Skrzydła Myśliwskiego do szybkiego przemieszczania się w sile kilku samolotów i towarzyszącego personelu w celu przeprowadzenia ćwiczeń lotniczych wraz z polskimi siłami powietrznymi”. Jednocześnie zastrzeżono, że ćwiczenia „Rapid Panther” nie mają odniesienia do „jakiejkolwiek sytuacji rzeczywistej na świecie”. Dodatkowo wskazano, że samoloty amerykańskich sił powietrznych rutynowo przemieszczają się między bazami lotniczymi w całej Europie, by ćwiczyć wspólnie z sojusznikami z NATO oraz krajów partnerskich.

Myśliwiec F-15E Strike Eagle to amerykański samolot zdolny do prowadzenia ataków na cele naziemne. Może to robić zarówno w dzień jak i w nocy, z małej wysokości oraz w każdych warunkach atmosferycznych. Jednocześnie może prowadzić walkę w powietrzu. Po raz pierwszy samoloty wykorzystano w boju podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej. Odtąd regularnie myśliwce te brały udział w konfliktach zbrojnych, m.in. w Iraku czy Afganistanie. Prócz Amerykanów, F-15 Strike Eagle posiadają w swoich siłach powietrznych m.in. Arabia Saudyjska, która wykorzystała je m.in. do ataków w Jemenie w 2009 roku oraz Izrael, który użył je m.in. do ataku na syryjskie instalacje nuklearne w 2007 roku.

F-15E ma niemal 20 m długości oraz 6 m wysokości. Waży ponad 17 ton. Na stałe uzbrojony jest w działko M61 Vulcan. Może też przenosić rakiety powietrze-powietrze i powietrze-ziemia (pociski rakietowe, bomby konwencjonalne i sterowane, w tym JDAM, Small Diameter Bomb i SLAM-ER, a także bomby jądrowe B61).

KE

autor zdjęć: Madeline Herzog / U.S. Air Force

dodaj komentarz

komentarze

~Rdest
1554512940
F-15se jest myśliwcem przewagi powietrznej, w starcie pionowym w 8 sekund osiąga wysokość Mount Everest.
2B-22-64-E6

Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Zawiszacy przywitali Borsuki
Satelita MikroSAR nadaje
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Amunicja od Grupy WB
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Kalorie to nie wszystko
Obywatele chcą być wGotowości
Szwedzi w pętli
Nowe Warmate dla wojska
Niebo pod osłoną
Pierwsze spojrzenie z polskiego satelity
Gala Boksu na Bemowie
Śnieżnik gotowy na Groty
Najdłuższa noc
Wojsko ma swojego satelitę!
Orka na kursie
Święto sportowców w mundurach
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Jaśminowe szkolenia na AWL-u
Szef MON-u podsumował rok działania ustawy o obronie cywilnej
Artylerzyści mają moc!
Zmierzyli się z własnymi słabościami
Bóg wojny wyłonił najlepszych artylerzystów
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Najlepsze projekty dronów nagrodzone przez MON
Militarne Schengen
Cel: zniszczyć infrastrukturę wroga w górskim terenie
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Mundurowi z benefitami
Dzień wart stu lat
Pomagaj, nie wahaj się, bądź w gotowości
Plan na WAM
Nowe zdolności sił zbrojnych
Wszystkie Kormorany na wodzie
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Combat 56 u terytorialsów
W ochronie granicy
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Kontrakt na ratowanie życia
Holenderska misja na polskim niebie
Wojskowa łączność w Kosmosie
Pływacy i panczeniści w świetnej formie
Nowe zasady dla kobiet w armii
Polski „Wiking” dla Danii
Zawiszacy przywitali pierwsze Borsuki
Kadłub ORP „Wicher” w drodze do stoczni
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Operacja „Szpej” nigdy się nie skończy
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Smak służby
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Sportowcy podsumowali 2025 rok
Gdy ucichnie artyleria
Pancerniacy jadą na misję
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Niemieckie wsparcie z powietrza

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO